• “Një ftesë për ty” nga Erjon Beci

  Artisti Erjon Beci i rikthehet muzikës pas një dekade mungesë me këngën “Një ftesë për ty”. Ai e ka nisur muzikën që në moshë të vogël dhe ka studiuar për kanto në Liceun Artistik ‘Jordan Misja’ në Tiranë. Në vitet 90-të Erjoni ka kënduar në krah të artistit Italian Toto Cotugno, në Pallatin e Kongrevese. Studimet e larta ai I kreu për aktrim dhe iu përkushtua botës së televizionit dhe spektakleve, si regjisor i shumë programeve të njohura. Pa u shkëputur nga muzika, Erjoni mori pjesë në festivalet “Kënga Magjike”, “Top Fest”. Prej një dekade ai jeton në Gjermani, ku nuk vazhdon pasionin për muzikën.

 • Gentiana Azizi : E kënduara live ka madhështi dhe emocion

  Gentiana Azizi është një këngëtare që identifikohet më shumë te muzika e lehtë dhe jazz. Ajo ka studiuar në Akademinë e Arteve për muzikë dhe momentalisht vijon studimet për Master. Pasioni për muzikën është kthyer në profesion tashmë për të. Gentiana krijon këngë, u jep mësim fëmijëve për piano dhe kanto. Ajo ka marrë pjesë në Albanian Star në vitin 2017, në festivalin Nota Fest 2021 me këngën “Ti je me mu” si dhe në Fest Flaka në vitin 2022.

 • Antigon Gjokaj ëndërron famën botërore

  Antigon Gjokaj është një artist ti ri shqiptar nga Tuzi i Malit të zi. Ai publikoi këngën e parë në gjuhën shqipe me titull “Nuk i meriton”, një këngë plot ritme verore. Ishte 12 vjeç kur filloi të luante në kitarë dhe 17 vjeç konkuroi në “The Voice of Albania 6”. Një nga ëndrrat e tij të hershme është që të bëhet një artist me famë botërore. Antigoni ka kryer studimet e larta për biznes në Michigan të SHBA-së, ku ka realizuar këngët e tij në studio muzikore, që ka nisur t’i publikojë në kanalin e tij në youtube.

 • Adhurim Demiri - Suksesi i koncertit recital dhe projektet për të ardhmen

  Kantautori Adhurim Demiri, së fundi solli për publikun koncertin e tij recital, si një premtim për t’u rikthyer fuqishëm në tregun muzikor shqiptar, si dhe në skenat e muzikës live. Adhurim Demiri, i cili suksesin e tij e ka patur në fillim të viteve ’90 me grupin X, nuk është ndarë nga muzika. Edhe pse prej vitesh nuk jeton në Shqipëri, pasi e ka ndërtuar jetën në Austri, ai vazhdon të realizojë këngë të reja për publikun. Ishte rikthimi me këngën “Mall bulevardi”, për të vazhduar me “Invictus”, ”Endem si një bohem”, të cilat të shoqëruara edhe me videoklip, erdhën për publikun shqiptar, duke u vlerësuar edhe me çmime në spektaklin “Netët e klipit shqiptar”. Në intervistë për Grupin Mediatik të Kinës ai tregon për realizimin e koncertit të tij unplugged "Mall Bulevardi", si dhe emocionet e asaj mbrëmjeje kaq të veçantë, por dhe përlotjen në fund të koncertit.

 • “E imja dashuri” kënga e re e Eren Karaibos

  Eren Karaibo që nga mosha e hershme është angazhuar me muzikën, ku fillimisht nisi mësimet në piano e më pas në kitarë, duke shfaqur talentin e tij. Ai kreu studimet Antalya të Turqisë, ku ka qenë shumë aktiv në jetën kulturore, duke marrë pjesë në festivale të ndryshme muzikore, të vendit por edhe ndërkombëtare. Lidhja e tij me muzikën nuk është e rastësishme pasi rrjedh nga një familje artistësh. Hapat e parë muzikorë i ka marrë nga babai i tij, kitaristi dhe këngëtari, Erol Karaibo. Janë të shumta performancat muzikore në familjen e tyre ku interpreton Ereni, vëllai dhe babai i tij. Për Radio Ejani Ereni tregon rreth këngës së tij të re “E imja dashuri”.

 • Krenar Ismaili vokalist dhe violinist i grupit “Blla Blla Blla”

  Artisti Krenar Ismaili nga Maqedonia e Veriut ka një lidhje të hershme me muzikën. I lindur në familje artisti, ai vijoi suksesshëm rrugëtimin e artit me instrumentin e violinës dhe këngën. Prej 15 vjetësh Krenari është pjesë e grupit muzikor Blla Blla Blla, të përbërë nga muzikantë maqedonas dhe shqiptarë, të cilët këndojnë në gjuhën shqipe. Ai punon si profesor në Shkollën e Mesme të muzikës në Tetovë. Vitet e fundit bashkë me Behar Veselin kanë krijuar një orkestër harqesh me instrumentistë shqiptarë në Maqedoninë e Veriut. Krenari ka konkuruar në “The Voice of Albania 3” si këngëtar, por dhe duke insterpretuar në violinë.

 • Gentiana Azizi : E kënduara live ka madhështi dhe emocion

  Gentiana Azizi është një këngëtare që identifikohet më shumë te muzika e lehtë dhe jazz. Ajo ka studiuar në Akademinë e Arteve për muzikë dhe momentalisht vijon studimet për Master. Pasioni për muzikën është kthyer në profesion tashmë për të. Gentiana krijon këngë, u jep mësim fëmijëve për piano dhe kanto. Ajo ka marrë pjesë në Albanian Star në vitin 2017, në festivalin Nota Fest 2021 me këngën “Ti je me mu” si dhe në Fest Flaka në vitin 2022.

 • Antigon Gjokaj ëndërron famën botërore

  Antigon Gjokaj është një artist ti ri shqiptar nga Tuzi i Malit të zi. Ai publikoi këngën e parë në gjuhën shqipe me titull “Nuk i meriton”, një këngë plot ritme verore. Ishte 12 vjeç kur filloi të luante në kitarë dhe 17 vjeç konkuroi në “The Voice of Albania 6”. Një nga ëndrrat e tij të hershme është që të bëhet një artist me famë botërore. Antigoni ka kryer studimet e larta për biznes në Michigan të SHBA-së, ku ka realizuar këngët e tij në studio muzikore, që ka nisur t’i publikojë në kanalin e tij në youtube.

 • Mr. Elvis rikthehet me projekte të reja muzikore

  Mr. Elvis është reperi shqiptar, që kulmin e suksesit e ka patur në fund të viteve 90-të deri në fillim të viteve 2000. Pas një mungese të gjatë në tregun muzikor shqiptar ai i është rikthyer muzikës në koncertin Alpha Show 2, që u mbajt së fundmi në Tiranë. Në intervistë për Radio Ejani Mr. Elvis flet për lidhjen e ngushtë me muzikën, talentin në pikturë, por dhe për këngët që pritet të publikojë

 • DJ Adi ofron muzikë në bregdetin jugor

  Pushuesit në bregdetin shqiptar kanë rastin të shijojnë muzikën e ofruar nga DJ të ndryshëm, në bare, restorante, por dhe anije. Njeri prej tyre është DJ Adi, Adi Azemi 27 vjeçari nga Vlora, që e ushtron këtë pasion prej 14 vjetësh. Ndonëse studion për akuakulturë, DJ Adi dashuron muzikën. Gjatë verës atë e gjen në lokale të ndryshme në Vlorë, Ksamil, Dhërmi apo Sarandë gjatë mbrëmjeve, ndërsa ditën në një anije turistike në detin Jon. Në intervistën për Radio Ejani DJ Adi flet për këtë pasion të tij të hershëm, preferencat muzikore dhe planet për të ardhmen.

 • Violinistia Aiola Laska: Dëshiroj të bëhem producente muzikore

  Aiola Laska është e njohur si violinist pjesë e grupit të vajzave instrumentiste të harqeve “Strin Girls”, por karriera e saj muzikore përfshin edhe këngën si dhe dëshirën e saj për t’u bërë producente muzikore. Aiola i përket një familjeje të lidhur ngushtë me muzikën, pasi nëna e saj është mezzo soprano në TKOB, kurse motra e saj Megi është këngëtare e muzikës së lehtë. Për nisjen e karrierës muzikore që në vegjëli, këngën, kompozimin dhe dëshirën për të patur një studio të vetën, Aiola Laska flet në intervistën për Radio Ejani.

 • Griselda Vogli, mes muzikës dhe psikologjisë

  Këngëtarja Griselda Vogli ka lindur në qytetin e Peqinit, ku ka nisur edhe hapat e para drejt muzikës. Me këmbëngulje ajo filloi të aktivizohej në festivalet e fëmijëve në qytetin e lindjes, por dhe me aktivitete të ndryshme në Durrës dhe në Tiranë, në talent show si “The Voice of Albania”. Griselda ka studiuar për Psikologji shkollore dhe është diplomur për Shkenca Sociale në Tiranë, ndonëse vazhdon me pasion e dashuri muzikën, duke performuar çdo natë live në qytetin e Durrësit. Në intervistë për radio Ejani ajo na flet për këngën e saj të re dhe planet për të ardhmen.

 • Edona Reshitaj, midis dy dashurive, aktrimit dhe këngës

  Edona Reshitaj është një artiste nga Kosova, aktore në Teatrin Kombëtar të Prishtinës, që lëvron disa fusha të artit. Ajo arrin që paralelisht të punojë me teatrin, filmin, muzikën, por t’i kushtojë kohë edhe familjes së saj të bukur. Në repertorin e saj muzikor përfshihen këngë të njohura angleze, franceze, por mbi të gjitha këngët e vjetra shqiptare. Muzika dhe aktrimi për Edonën janë dy dashuri të cilat ajo nuk i ndan dot. E ftuar në Radio Ejani Edona Reshitaj, na tregon për eksperiencat e saj në teatër, kinema dhe në muzikë, por edhe për planet në vazhdim.

 • Rea Nuhu në rrugën e bukur të këngës

  Rea Nuhu është një këngëtare e re, por udhën e bukur të këngës e ka nisur që 10 vjeç, duke marrë pjesë në “The Voice Kids” dhe “Gjeniu i vogël 6”. Ndër vite ajo ka konkurruar në Festivalin “Kënga Magjike”, ka kënduar në duet me Kastro Zison, si dhe ka fituar çmime jashtë vendit. Kënga e re e saj titullohet “A jam rrit?”. Ndërsa nga 25-26 korrik Rea do të jetë pjesë e muzikalit “Mama mia”, tek Amfiteatri i Liqenit Artificial të Tiranës. Në një intervistë për Radio Ejani Rea flet për karrierën e saj si këngëtare dhe ëndrrat në fushën e muzikës.

 • Eriona Rushiti, një jetë me muzikën

  Eriona Rushiti është kompozitore e njohur, që lidhjen me muzikën e ka që në moshën 6 vjeçare. Pas studimeve për violinë dhe më pas për kompozicion në Universitetin e Arteve në Tiranë, Eriona kreu studimet pasuniversitare jashtë vendit për Master dhe Doktoraturë. Prej më shumë se një dekade Eriona tashmë është pedagoge në Universitetin e Arteve në Tiranë, por njëkohësisht krijon edhe muzikë të bukur për artistët më në zë shqiptarë. Ajo ka marrë pjesë në shumë festival të këmgës, ndërsa suksesi i i fundit ishte me tekstin e këngës “Duje” interpretuar nga Familja Kelmendi, të cilët përfaqësuan Shqipërinë këtë vit në Eurovizion. Në intervistën për Radio Ejani kompozitorja Eriona Rushiti na tregon momentet më të rëndësishme të karrierës së saj muzikore dhe planet krijuese.

 • Silvana Rusi në bashkëpunim me Jimmy Dub

  Silvana Rusi interpreton balada por dhe muzikë popullore. Ajo e ka nisur rrugën e këngës që në moshën 8 vjeçare dhe nuk është ndalur më. Ka shënuar disa pjesmarrje në talent show-t në Shqipëri dhe është mjaft e duartrokitur gjatë koncerteve në diasporë. Së fundmi Silva sjell për fansat një dyet me këngëtarin rumun Jimmy Dub me këngën “Jale, Jale”.

 • Ardian Gashi: Muzika dhe radio, dy dashuritë e shpirtit tim

  Këngëtari Ardian Gashi, ndonëse i ri në moshë njihet për interpretimin e baladave, muzikës pop, por dhe të muzikës popullore. Ai u bë i njohur në Shqipëri pas prezantimit në spektaklin e talenteve të rinj “The Voice of Albania”, që për këngëtarin do të mbetet një nga eksperiencat e tij më të bukura. Aktualisht Ardi punon si gazetar në radio, por është tepër aktiv me muzikën. Kënga më e re e tij “Ike” është publikuar në prill dhe këngëtari po përgatit dhe projekte të tjera muzikore, për të cilat flet në intervistën për Radio Ejani

 • Endrit Shani, kompozitori i disa këngëve hit

  Endrit Shani ka kompozuar për here të pare në moshën 12 vjeçare. Kënga e pare pati sukses dhe sot Endriti është autor i shumë kompozimeve, jo vetëm në zhanrin e këngës, por dhe muzikë filmash. Ai është vlerësuar me çmime në festivalet më të njohura në Shqipëri dhe premton se do të bëjë këngë sa më të mira, të bukura, por mbi të gjitha që do i qëndrojnë kohës

 • Në kujtim të këngëtarit Evans Rama

  Evans Rama është një këngëtar i njohur i muzikës pop-rrok në Shqipëri. Krijimet e tij janë bërë të njohura për dashamirësit e muzikës permes interpretimeve të tij në festivalet “Top Fest”, “Mikrofoni i artë”, “Kënga Magjike” por dhe në festivalet e këngës në RTSH. Pas një sëmundje të rëndë ai u nda nga jeta më 19 prill, duke lënë në arkivin e muzikës shqiptare këngë të pëlqyera nga publiku. Për Radio Ejani miqtë e artistit, poetja Helena Halilaj dhe prezantuesi Adi Pojana ndanë kujtimet e tyre për artistin e ndjerë.

 • Grupi “Fisnikët” në skenë prej 4 dekadash

  Grupi muzikor kosovar “Fisnikët” është ndër më të njohurit në hapësirën mbarëshqiptare. Me një histori 41 vjeçare ky grup, pavarësisht ndryshimit ndër vite të disa instrumentistëve është ende i suksesshëm dhe i pëlqyer nga të gjithë brezat. Solisti i grupit muzikor “Fisnikët”, Agim Gërguri në një intervistë për Radio Ejani flet për karrierën e gjatë artistike, çfarë e ka mbajtur këtë grup deri më

 • Një “Mrekulli” nga Adeja Kurteshi

  Adeja Kurteshi e ka nisur muzikën që e vogël dhe prej vitesh interpreton muzikë live me bandën e saj muzikore. Ka realizuar disa këngë të zhanrit rrok, të cilat janë mirëpritur mjaft mirë nga publiku që e ndjek gjithmonë. Adeja sapo ka publikuar dhe këngën e saj të re “Mrekulli” edhe në videoklip. Në intervistë për Radio Ejani ajo na rrëfen për fillimet në muzikë, dashurinë e saj për shkencat natyrore, muzikën dhe gazetarinë, gjithashtu edhe për materialin më të ri muzikor.

 • Egert Pano, karriera në Itali dhe projektet në Shqipëri

  Artisti Egert Pano i ka filluar studimet për muzikë që në moshë të vogël në Itali. Atij i është dashur të studiojë shumë për t’u bërë pjesë e rrethit artistik mes artistëve të njohur të muzikës italiane, e për të qenë i realizuar si artist në tregun Italian, ku vazhdon aktivitetin e tij artistik edhe sot. Egerti është profesor i muzikës në Itali, jep mësim ‘Vocal Choach’, është kompozitor, pra një artist i kompletuar. Ka bashkëpunuar me emra të njohur të muzikës italiane si, Analisa Mineti, Rita Forte, Manuela Villa, Demo Morseli, Marcelo Cirilo, Nek, etj. Egerti ka marrë pjesë në dy festivale në Shqipëri në edicionin e 54-të të Festivalit të Këngës në Rtsh në vitin 2015 si dhe te ‘Kënga Magjike’ në vitin 2016.

 • Nina Muho, soliste e pare e Teatrit Kombëtar të Opera dhe Baletit

  Sopranoja Nina Muho është soliste parë e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit të Tiranës. Ajo ka marrë disa çmime brenda dhe jashtë vendit si “Performanca më e mirë Giuseppe Verdi” ¬ në konkursin për zërat e femrave “Marcella Pobbe”, “Çmimi Special”, çmimin e Parë në konkursin “Jorgjia Truja”, çmimin e tretë në konkursin “Marie Kraja” etj Ajo ka interpretuar disa role të para si “Violetta Valery” nga opera La Traviata e G. Verdit, Mimi nga opera La Boheme e G. Puccini, Michalela nga opera Carmen e G. Bizet, “Rosalinde” në Die Fledermaus të kompozitori J.Strauss, “Contessa” në operën Le nozze di Figaro dhe VA Moxart.

 • Moz, pas suksesit në Greqi sjell përvojën e tij në Shqipëri

  Producenti dhe këngëtari me emrin e artit Moz, ka lindur në qytetin e Vlorës në vitin 1982, por në moshën 16 vjeçare ka emigruan në Greqi. Ai ka përfunduar studimet me rezultate shumë të mira dhe ka punuar për Music Sound Inxhinier.

 • Enejda Fasko: Synimi im, skena botërore

  Këngëtarja e re Enejda Fasko ka përfunduar studimet e larta në Universitetin e Arteve në degën e Kantos, ndërsa këtë vit do të ndjekë Masterin. Ajo ka interpretuar si soliste në disa opera gjatë periudhës së studimeve, një ndër to edhe opera e njohur shqiptare “Mrika” e kompozitorit Prenk Jakova. Aktualisht Enejda po punon si mësuese e Kantos në Liceun Artistik në qytetin e Fierit. Në intervistë për Radio Ejani, ajo na tregon për pasionin e saj muzikën, si edhe planet për të ardhmen.

 • Alisa Opari Luzi sjell versionin remix të këngës së njohur “Lemza”

  Këngëtarja Alisa Opari Luzi ka lindur në Hollandë nga dy prindër shqiptarë. Ajo nisi të merrej me muzikë që në moshë të vogël, duke u ushtruar si në këndim ashtu dhe në aktrim e kërcim. Në vitin 2018 Alisa përfundoi studimet për Musical Performer në Akademinë “Frank Sanders”, në Amsterdam.

 • Eugent Mumajesi, Suksesi i koncertit "Këngët e vendit tim"

  Eugent Mumajesi prej dy dekadash jep mësim lëndën e Folklorit muzikor, në Liceun Artistik "Jordan Misja", por edhe në Universitetin e Tiranës si pedagog i jashtëm. Ai interpreton edhe në disa instrumenta muzikore, fizarmonikë, piano, por edhe luan në netët live në tastjerë. Projekti "Këngët e vendit tim", i frymëzuar nga puna shumëvjeçare në Liceun Artistik, e nisur më parë nga profesor Ramadan Sokoli

 • Valentin Markvukaj, planet muzikore të 2023-ës

  Grupi muzikor “Djemtë e detit” përgjatë dy dekadave ka krijuar këngë hite, fitues të disa çmimeve në festivale,duke fituar zemrat e publikut.

 • Artan Bakija – Viti 2023 nis me projekte të reja

  Kantautori Artan Bakija është një artist me një timbër të veçantë vokali dhe i suksesshëm në disa zhanre të muzikës së lehtë dhe asaj popullore, por të shumta kanë qenë dhe pjesëmarrjet e tij në Festivalet e muzikës së lehtë.

 • Festivali i Këngës në RTSH në edicioni e 61-të

  Përfundoi edhe për këtë vit, edicioni i 61-të i Festivalit të muzikës së lehtë Shqiptare në Radio Televizionin Shqiptar. Juria profesioniste e këtij festivali si kantautori Elton Deda, artisti Genc Salihu, profesoreshë e kantos Alma Bektashi, muzikanti Zhani Ciko dhe poetja Rita Petro dhe vlerësuan me çmimin e parë këngëtaren Elsa Lila, me këngën “Evita”.

 • Bledi Kaso dhe Gresa Gjocera, “Zemër për zemër” është dedikim

  Këngëtarja Gresa Gjocera ka nisur të merret me muzikë që në vitin 2004 ku ka qenë pjesë e disa spektakleve dhe kompeticioneve në vend, si "Top Fest", "Kënga Magjike" , etj. Ndërsa këngëtari Bledi Kaso e nisi muzikën në vitin 2005 me prezantimin e tij në "Top Fest" e më pas me muzikën live.

 • Alban Skënderaj me këngë të reja

  Kantautori i mirënjohur Alban Skënderaj ka prezantuar ditët e fundit disa projekte muzikore. Kënga e tij e publikuar në fillim të dhjetori bashkë me videoklip mban titullin “Festoj”, teksti dhe muzika janë realizuar nga vetë artisti Skënderaj, ndëra produksioni nga Lorenc Aliaj. Videoja i është besuar produksionit, “SmartMotion Films”. Vetëm disa ditë pas

 • “Muzikë n’Teatër” turneu i kantautorit Shpat Deda

  Këtë dhjetor kantautori Shpat Deda vjen me një turne koncertesh në një format ndryshe, për ta sjellë poezinë e gërshetuar me një udhëtim të paharrueshëm muzikor në teatrot e gjashtë qyteteve të Kosovës. Për këtë program mes fizarmonikës, violinës, kitarave dhe zërit, këngët e Shpat Dedës, me fokus në albumin e tij të fundit, marrin jetë të re në një spektakël muzikor

 • Arilena Ara dhe suksesi i projektit të ri muzikor “Dashuria ime”

  Arilena Ara (Foto nga instagrami)Muaji dhjetor e ka gjetur këngëtaren Arilena Ara me një këngë të re, një baladë mjaft të ndjerë të interpretuar me mjaft thjeshtësi dhe shumë profesionalizëm. Kënga mban titullin “Dashuria ime”, e shoqëruar me videoklip. Teksti i këngës është shkruar nga Timo Flloko, ndërsa muzika është punuar nga kompozitori Darko Dimitrov. Producent i materialeve muzikore të

 • Joe Artid Fejzo Nota nga Muzika e Jetës

  Kantautori i njohur shqiptar Joe Artid Fejzo ka qenë pjesë e shumë festivaleve të Radio Televizionit Shqiptar që në vitet ’90 ku ka marrë pjesë kryesisht me materiale muzikore të realizuara nga vetë ai.

 • Këngëtarja Bebe Rexha ngjitet në top-10 të “Billboard Hot 100”

  Bashkëpunimi i këngëtares me origjinë shqiptare Bebe Rexha me Dj e famshëm David Guetta, nuk ndalet së prekuri suksese në skenën muzikore. Pas çmimeve dhe paraqitjeve mbresëlënëse, hiti “I’m Good (Blue)” bën pjesë në dhjetë këngët e para të top-listës “Billboard Hot 100”, e cila është renditur në vendin e shtatë duke lënë prapa edhe Rihannan me këngën

 • Festivali “Loleborë” në Shkodër

  Kënga “L Festivali Luleborë (Foto nga instagrami)uleborë” e kompozitorit Simon Gjoni i dedikohej vajzave të bukura të qytetit të Shkodrës, por që prej vitit 2016, “Luleborë” ka marrë emrin festivali i mbajtur në qytetin e Shkodrës i cili këtë vit pati edicionin e tij të shtatë, duke u shndërruar si një buqetë këngësh, që i dedikohen këtij qyteti, po jo vetëm. Ky festival është kthyer në një traditë

 • Xhon Jesku dhe Tenorët Pop Classic

  Më 23 Nëntor u mbajt në sallën e koncerteve “Tonin Harapi”, të Liceut Artistik Jordan Misja, koncerti recital i tenorit të ri Xhon Jesku i titulluar “Tenorët Pop Classic”, i cili erdhi nën kujdesin e udhëheqëses Artistike, Suzana Turku (Mjeshtër i Madh).

 • Dilan Reka sjell këngën e re “So tu ma ni”

  Këngëtari Dilan Reka tashmë është rithyer në tregun muzikor me këngën e tij më të re “Se tu ma ni” pas disa viteve shkëputje nga skena dhe ekranet. Gjatë kësaj periudhe pushimi dhe reflektimi, ai ka realizuar materiale muzikore dhe në të ardhmen premton se do të vijë si kantautor. Ky rikthim e solli këngëtarin me një këngë shumë veçantë nga sa e kemi ndjekur nëpër festivale, madje që mban firmën e tij, pasi ai ka realizuar vetë të gjitha komponentët e këngës, tekstin dhe muzikën e saj. Dilan Reka me këtë rikthim synon tregun ndërkombëtar dhe nuk do të jetë kënga e vetme, por kjo është kënga e parë drejt suksesit të tij internacional. Tashmë ai është nën menaxhimin e Labelit “New Global Music” dhe në Youtube mund ta ndiqni këngën e tij më të re “So tu ma ni” me emrin e artit Dylan.

 • Joe Artid Fejzo në festivalin “Luleborë”

  Kantautori i njohur shqiptar Joe Ardit Fejzo i cili jeton dhe vepron në Itali, rikthehet pas një dekade mungese në festivale, tashmë në festivalin muzikor ”Luleborë”, i cili këtë vit në edicionin e tij të shtatë është kthyer në një traditë për qytetin e Shkodrës. Kantautori shqiptar Joe Artid Fejzo ka qenë pjesë e disa festivaleve në Shqipëri, por shënon edhe

 • Filmi “Sofia” me regji nga Eduart Grishaj shfaqet edhe jashtë vendit

  Filmi shqiptar “Sofia” e regjisorit Eduart Grishaj ka marë disa vlerësime në Festivalin e Filmit në Romë “International Movie Awards”, në kategorinë “Regjisori më i mirë” dhe “Filmi më i mirë romantik”, gjithashtu edhe në Festivalin Falcon “International Film Festival” Londër në kategorinë “Filmi më i mirë” dhe “Regjisori më

 • Regjizori Eduart Grishaj dhe prezantuesja Arbana Osmani, pjesë e Festivalit të RTSH

  Regjisori Eduart Grishaj ne premieren e filmit Sofia (Foto nga Instagrami)Në një intervistë për Radiotelevizionin Shqiptar regjisori Grishaj konfirmoi se bashkë me partneren e tij prezantuesen Arbana Osmani do të jenë pjesë e Festivalit të 61-të në RTSH, Arbana në prezantim dhe Eduarti në regji. I ftuar në programin “Ditë pas dite” Grishaj i është përgjigjur kureshtjes së moderatorëve, se si ndjehej

 • Tenori Gerald Murrja në recitalin e parë “Wave Symphony”

  Mbrëmjen e datës 9 Nëntor 2022 tenori Gerald Murrja mbajti në Liceun Artistik “Jordan Misja” në Tiranë recitalin e tij të parë. Një koncert me muzikë klasike dhe të lehtë, ku tenori Murrja interpretoi në skenë me emra të njohur të muzikës Kastriot Tusha, Soni Malaj, Renisa Laçka, Tiri, “etj. Tenori Murrja është një nga tenorët më premtues të operas.

 • Guximtar Rushani, koncerti recital dhe jeta mes dy profesioneve

  Guximtar Rushani është këngëtar i muzikës së lehtë, serenatave dhe asaj popullore qytetare. Ka mbi dy dekada që merret me muzikë dhe ka marë pjesë në shumë festivale në Maqedoninë e Veriut, Kosovë dhe në Shqipëri. Në jetë ai përkushtohet në dy profesione, në muzikë që është profesioni i tij prej 23 vitesh, por edhe mësimdhënia ku prej 17 vitesh është pedagog dhe kancelar i Universitetit Ndërkombëtar në Strugë. Të dyja profesionet janë shumë të dashura për të sepse i bën me shumë dashuri dhe shpeshherë për të zë shumë vend shprehja: "Nëse një person e bën me dashuri punën e vet, atëherë nuk ka për të punuar asnjë ditë të jetës së tij, sepse puna e tij nuk është më punë, por është kënaqësi".

 • Këngëtari Guximtar Rushani në koncert recital me “Vjeshtë e vendit tim”

  Guximtar Rushani (Foto nga instagrami)Në fund të tetorit u realizua koncerti i parë recital i këngëtarit Guximtar Rushani, i titulluar “Vjeshtë e vendit tim”. Kjo ishte një endërr e këngëtarit për të realizuar koncertin në në qytetin e tij të lindjes, Strugë të Maqedonisë së Veriut, duke interpretuar këngët që artisti ka publikuar ndër vite. Të pranishmit në koncert ishin jo vetëm nga qyteti i

 • Anisa Grenazi, një talent i ri në muzikë

  Këngëtarja Anisa Grenazi e ka nisur muzikën që në moshë të vogël. Ka qenë pjesëmarrëse dhe konkurrente në shumë aktivitete muzikore në vend si, The Voice Kids ku ka arritur deri në finale, apo Festivali Amol ku ka fituar Çmimin e tretë. Ajo gjithashtu ka marrë pjesë në Festivale të organizuara në Qëndrën Kulturore të Fëmijëve në qytetin e Kuksit, në Festivalin Di-Fest ku është ndarë me Çmimin e Publikut, etj. Por sigurisht që nuk kanë munguar edhe pjesëmarrjet e ndryshme si aktiviteti i organizuar nga kantautori Gjergj Leka, Festa e Këngës Shqiptare.

 • Laureta Pjetri:Ëndërroj të interpretoj Operën “Mrika”në Vjenë

  Këngëtarja e re Laureta Pjetri është njera prej të rinjve të talentuar në fushën e muzikës në Shqipëri. Ajo është aktivizuar në Pallatin e Kulturës dhe pasi mbaroi klasën e 9-të vazhdoi Liceun Artistik “Jan Kukuzeli” në Durrës e më pas vazhdoi studimet në Universitetin e Arteve.

 • Sara Bajraktari rikthehet te “Kënga Magjike”

  Sara Bajraktari është këngëtare e re në moshë, por me pjesëmarrje të shumta në aktivitete, talent show dhe në festivale. Sara Bajraktari që në moshën 7-vjeçare ka performuar në festivale fëmijësh, duke u vlerësuar edhe me çmime si, “Vokali më i mirë" për grup-moshën e saj. Prej disa vitesh Sara ka studiuar privatisht pianon, merr leksione për kanto, ndërsa të hënën nis edhe studimet e larta për kanto. Ajo ka disa zhanre muzikore të preferuara si,muzika pop, blues dhe jazz. Sara ka marrë pjesë në Festivalin e Fëmijëve në Shkodër, Festivali i 50-të i Fëmijëve në Tiranë, si dhe Perform Fest 2011 & 2012.

 • Armaldo Kllogjeri: Dua të jap kontributin tim në Shqipëri

  Tenori Armaldo Kllogjeri, është një nga zërat më të mirë të skenës operistike shqiptare. Ai ka lindur në qytetin e Gramshit aty ku e nisi muzikën si një pasion, fillimisht duke interpretuar muzikë popullore dhe menjëherë më pas ai ndoqi studimet në Akademinë e Lartë të Arteve në degën e Kantos. Jeta e tij mori një tjetër rrjedhë...

 • Denis Taraj, kalimi nga muzika klasike drejt muzikës moderne

  Denisi Taraj një fëmijë i talentuar, kënduar që në moshën 5vjeçare pjesë operistike si “La Donna e Mobile”, por pasioni dhe dëshira e tij e madhe për muzikën, mori formë kur ai u regjistrua në Akademinë e Arteve në degën e Kantos...

 • Xhon Jesku :Synimi im drejt famës botërore

  Xhon Jesku është një artist i ri me mjaft talent. Ai ka lindur në qytetin e Pogradecit, ku ka marë pjesë në shumë aktivitete për fëmijë, si dhe fitues i festivalit të fëmijëve në qytetit e tij të lindjes në moshën 12 vjeçare. Ka qenë dy herë përfaqësues i Shqipërisë në “International Festival of Language and Culture”. Ka prekur skenën e Eurovision si backvokalist. Xhon Jesku ka mbaruar studimet e larta në degën e kantos, ka qenë pjesëtar i kastit të operas “Il Trovatore” në TKOB. Është vlerësuar me çmimin “Special Prize” në festivalin ndërkombëtar “Kosova Rising Stars”. Ai ka marë pjesë disa herë në festivalin “Kënga Magjike”, në vitet 2017 me këngë "Je në mua", në vitin 2018 me këngën "Ty nuk të kam", dedikuar motrës së tij të ndjerë, si dhe pjesëmarrja e tij në vitin 2021 me këngën "Një tjetër jetë".

 • Alma Hyska: publiku gjerman i pëlqen këngët tona

  Këngëtarja Alma Hyska ka marë pjesë disa herë në Festivalin e Rtsh-së dhe koncertin “Kur vjen pranvera” nga fundi i viteve ’80 deri në fillim të viteve ’90. Pas vitit 1992 ajo vendosi të vazhdojë karrierën e saj muzikore në Gjermani. Që atëherë është angazhuar nga formacione të ndryshme dhe ka kënduar në Gjermani e Shqipëri, po ashtu edhe në Austri, Itali, Zvicër dhe Holandë.

 • Faton Macula, i vetmi jazz kitarist shqiptar me suksese botërore

  Faton Macula, i vetmi jazz kitarist shqiptar me suksese botërore

 • Luka Hajdini mes muzikës dhe pikturës

  Luka Hajdini është këngëtare dhe autore këngësh, e cila fillimet e saj i ka në vitin 2004, ku mori pjesë në spektaklin televiziv “Ethet e së Premtes 2”

 • KAS: Së shpejti do të vij me këngë në gjuhën shqipe

  Kastriot Preteni apo siç njihet me emrin e artit KAS, është këngëtar dhe autor këngësh me origjinë shqiptare, i njohur për fansat e rrymës së tij muzikore hip-hop. Ai lindi në korrik të vitit 1992 në Suedi dhe më pas familja e tij  u zhvendos në Norvegji

 • Saimir Poda: Te muzika gjej shpirtin tim

  Ndodhesha një ditë  në Korçë, pikërisht në qytetin  e serenatave.  Ishte e dielë dhe përpara se të shkoja për të fjetur, pyeta miqtë  e mi se ku mund të dëgjoja muzikë live. Miqtë më thanë se opsioni i vetëm ishte  “ një bar ku interpretojnë live disa të rinj

 • Malda Susuri : koncertin “Coma” dua ta sjell Shqipëri

  Malda Susuri ka lindur në qytetin e bukur të Prizrenit. Artin e ka të trashëguar nga gjyshi i saj, madje për nder të tij ajo realizoi një ekspozitë ku prezantoi vetëm një pjesë të punimeve artistike të tij, me rastin e 77-vjetorit të lindjes së artistit të njohur Sulejman Lokaj

 • Kamela Islamaj: Çdo gjë në jetën time lidhet me muzikën

  Kamela Islamaj është një artiste që njihet për performancat “Live” të suksesshme.  Ajo  e ka nisur rrugëtimin e saj televiziv pas pjesëmarrjes në një talent show, por rruga e saj muzikore ka filluar shumë më herët

 • Dea Strica : Energjinë e kam jetike

  Dea Strica është një kantautore e re, por shumë e talentuar. Muzikën e ka pasur pasion që e vogël, duke e ushtruar për disa vite me kurse private gjatë periudhës kur jetonte në Maltë

 • Reinaldo Gaçi: Synimi im, skena ndërkombëtare

  Këngëtari Reinaldo Gaçi ka lindur më 10 nëntor 1995 në qytetin e Delvinës. Në moshën 8-vjeçare ai u ngjit për herë të parë në skenat artistike, ku çdo vit këndonte në aktivitetet që organizoheshin nga qyteti dhe shkolla

 • Eltina Minarolli do të sjellë më 19 maj këngën “Ti fle”

  Kantautorja Eltina Minarolli ka studiuar në  "Akademinë e Arteve të Bukura” per Kanto, ku në programin e aktiviteteve të shkollës, ka qenë pjesë e një sërë kocertesh klasike si  në Itali me koncertin "Donne", në Greqi me "Balkan koncert"

 • ​Sergio Hajdini : Do të jem kudo ku ka art dhe muzikë të mirë

  Sergio Hajdini është një artist i ri, mjaft i talentuar, i cili është rritur me muzikën. Dashuria e madhe për artin dhe instrumentat ka nisur që në moshën 5 vjeçare, për të vazhduar më pas studimet për piano

 • ​ Teuta Kurti: Dua të vij së shpejti me një baladë

  Këngëtarja Teuta Kurti u bë e njohur për publikun shqiptar në spektaklin e talenteve të reja “Ethet e së premtes” në vitin  2004 dhe po në të njëjtin vit ajo mori pjesë në Festival  ku pati mjaft sukses. Ajo ka kryer studimet për kanto në Akademinë e Arteve në Universitetin e Prishtinës

 • Aslaidon Zaimaj: Dëshiroj të prezantoj Shqipërinë në Eurovizion

  Këngëtari Aslaidon Zaimaj u bë i njohur për publikun shqiptar gjatë prezantimit të tij, në spektaklin e talenteve të reja “The voice of Albania 4”. Kontaktet e para me muzikën ai i ka pasur që në moshën 8 vjeçare, ku si një adhurues i artistit Michael Jackson, nisi ta imitonte

 • Rubin Kaso 13 vjet muzikë live

  Rubin Kaso një artist i ri, por shumë i talentuar. Ai ka pasur shumë bashkëpunime me artistë të ndryshëm me interpretime live, kryesisht në kitarë

 • Etmond Mancaku dhe kënga e re “Pritja, stacion i vjetër”

  Kantautori i mirënjohur i skenës shqiptare Etmond Mancaku ka mbi tre dekada që jeton me muzikën. Ai i ka fillesat në vitin 1990 me grupin "Klandestin" ku ishte  vokalist, kompozitor e kitarist

 • Bennito: Pa muzikë e kërcim, gjysma e jetës do të ishte bosh

  Artisti Berat Haskaj, i cili njihet me emin e artit, Bennito e ka nisur rrugën e artit si balerin, por falë talentit dhe insistimit të miqve të tij, arriti të bëhet pjesë edhe e muzikës. Bashkëpunimi i tij me këngëtaren, Soni Malaj për këngën me titull “Pak si…” pati shumë sukses

 • Stefi Prifti : Energji na jep publiku

  Artisti i njohur i muzikës shqiptare, Stefi Prifti ka një jetë që jeton me muzikën, por në mënyrë profesionale, prezantimi i tij i pare në skenë ndodhi në  vitin 1991, kur konkurroi në Fest ’30 me këngën “Ne studentët”

 • Urime të këngëtarëve të muzikës së lehtë shqiptare për Vitin e ri 2022

  Jon Tarifa (CMG)JON TARIFAGëzuar festat e fundvitit ! Qoftë një vit i mbarë për ju dhe për të dashurit tuaj! Ju përqafoj!Miranda Hashani (CMG)MIRANDA HASHANIGëzuar festat e fundvitit! Uroj për të gjithë ju shëndet dhe mbarësi!MIHALLAQ ANDREAShqiptarë të nderuar kudo ku ndodheni

 • Kantaurorja Mira Janji, së shpejti me një këngë të re

  Mira Janji ka qenë një ndër studentet ekselente në Akademinë e Arteve në degën e Kantos në Tiranë dhe më pas kreu Masterin në Itali, ku u vlerësua nga pedagogët për vlerat e larta artistike dhe përgatitjen e saj. Gjatë kësaj periudhe ajo ka dhënë mësim për studentët italianë

 • Ervis Saliasi i dashuruar me artin

  Ervis Saliasi lindi në qytetin e Beratit ku është angazhuar që fëmijë me aktivitete të ndryshme artistike. Instrumenti i pianos ka qenë dashuria e tij më e madhe, të cilën e nisi në moshën 9-vjeçare

 • Rrock-polifoni, një projekt nga Grupi Jericho

  Rrock-polifoni, një projekt nga Grupi JerichoIntervistë me solistin e grupit Petrit Çarkaxhiu Petrit Çarkaxhiu është solisti dhe kitaristi i grupit të njohur Jericho, i cili u  formua në maj të vitit 1997 në Prishtinë

 • Përse “Urban Band”?

  Grupi “Urban Band” u krijua në qershor të vitit 2016. Ata janë katër djem, të cilët krijuan këtë band muzikore ku luajnë muzikë pop-rock dhe rock n`roll. Pjesë e grupit Urban Band janë: Andi Tanko –vokal, Jurgen Cara – kitarë, Dritan Hekurani – kitarë bass, Sajmir Tatushi – bateri

 • ​Saranda Imeri: Të kesh partnerin në të njëjtin profesion është fat

  Këngëtarja Saranda Imeri e ka nisur karierrën muzikore që në moshën 12 vjeçare, kur ka interpretuar në një aktivitet kulturor. Kur ishte 16 vjeç ajo realizoi albumin e parë muzikor me këngë të muzikës së lehtë, i cili në atë kohë ishte i pari i këtij lloji në Maqedoninë e Veriut

 • ​Vedat Ademi e mban premtimin

  Këngëtari i njohur Vedat Ademi pas një karriere të pasur muzikore në Shqipëri, prej pesë vitesh bashkë me familjen jeton në SHBA. Edhe pse larg, ai nuk i ka munguar publikut, fansave të tij me materiale të reja muzikore ku vazhdon të jetë mjaft aktiv edhe me videoklipe

 • Jon Tarifa, jeta në Bali dhe projektet muzikore

  Jon Tarifa është këngëtar dhe autor këngësh shqiptar, por i rritur jashtë vendit ku dhe ka studiuar. Ai e ka ndërtuar jetën në Hollandë, aty ku po korr dhe frytet e punës së tij disa vjeçare. Djaloshi nga Tirana, i cili profesion ka marketingun, shoqërohet çdo ditë nga muzika

 • Miranda Hashani – Publiku ka qenë shtysa ime për të vazhduar muzikën

  Ka qenë viti 1992 kur Miranda Hashani u bë këngëtare me plot kuptimin e fjalës. Ajo realizoj tetë albume muzikore, gjithashtu ka edhe shumë këngë të publikuara me videoklipe si dhe mjaft pjesëmarrje në festivalet në Shqipëri si “Kënga Magjike”, Festivali i Rtsh-së dhe të tjera në Maqedoninë e Veriut dhe Kosovë. Miranda është e diplomuar për dizajn, ku përveç muzikës ka marrë pjesë edhe në shumë ekspozita të ndryshme.

 • Adhurim Demiri “Mall bulevardi” më solli në Shqipëri. Projektet vazhdojnë

  Adhurim Demiri është një artist, i cili kulmin e suksesit e ka patur në fillim të vitetve ’90. Ishte dhjetor i vitit 1991, kur këngëtari Adhurim Demiri bashkë me Mimoza Selimin dhe Dashnor Dikon morën pjesë në Festivalin e 30-të të këngës në RTSH me këngën "Na Kujtoni"

 • Lirza Zaloshnja, Ishte kënaqësi të interpretoja vepra të autorëve shqiptarë në vendet e huaja

  Violinistia e talentuar Lirza Zaloshnja prej një dekade është pjesë e një orkestre të madhe në Shqipëri, por njëherësh ajo ka zhvilluar mjaft koncerte të rëndësishme brënda dhe jashtë vendit me artistë të famshëm botërorë

 • Dashuria midis muzikës klasike dhe futbollit

  Dashuria midis muzikës klasike dhe futbollitGerald Murrja ka përfunduar studimet e larta në degën e kantos dhe tashmë është pjesë e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit në Tiranë

 • Lambert Jorganxhi: Piano është dashuria ime e parë, është jeta ime

  Intervistë me kompozitorin Lambert Jorganxhi Lambert Jorganxhi është autor këngësh, instrumentist dhe artist i njohur. Ai është një prej emrave të rinj, por mjaft të talentuar të muzikës shqiptare

 • Egzon Pireci: I këndoj të gjitha rrymat muzikore, por shpirti më fle te muzika pop-rrok

  Këngëtari Egzon Pireci hapat e tij të para në muzikë i hodhi bashkë me këngëtarin e mirënjohur Hekuran Krasniqin. Ai gjithashtu u bë i njohur edhe me pjesmarrjen në talent show-in shqiptar “The Voice of Albania”, ku arriti deri në gjysmëfinale

 • Naser Berisha së shpejti sjell albumin e katërt muzikor

  Naser Berisha 2021Naser Berisha është këngëtar i njohur i muzikës rrok

 • Valentin Markvukaj “risjell” lavdinë e grupit “Djemtë e detit”

  Intervistë me muzikantin e grupit legjendar “Djemtë e detit”, Valentin MarkvukajGrupi muzikor “Djemtë e detit” përgjatë dy dekadave ka krijuar këngë hite, ishin fitues të disa çmimeve si; “Interpretuesi dhe grupi më i mire” në Festivalin e RTSh-së në vitet 1997-1998

 • Laura Krliu, me talent mund të bësh diçka unike

  Laura Krliu është këngëtare e njohur shqiptaro-maqedonase. Ajo ka qenë pjesë e shumë festivaleve dhe koncerteve. Është këngëtare, dublante, aktore dhe artizane

 • Neki Emra:Ja arrita qëllimit të ndërroja jetë në videoklip

  Neki EmraNeki Emra është këngëtar dhe autor këngësh i njohur kosovar. Ai u lind në një familje me traditë muzikore me babain Fikrim Emra, kompozitor i njohur i viteve '80

 • Julka Gramo :Radio dhe Televizioni, dy dashuri që nuk i ndaj

  Julka Gramo është bërë e njohur për publikun shqiptar si këngëtare, ku në prezantimin e saj të parë në “Kënga Magjikë” në vitin 1999 mori pjesë me këngën “Stolia e mërzisë”, për të vazhduar rrugëtimin me pjesëmarrje të shumta si në “Fest e Rtsh-së” në vitin 2001 me këngën “Ekzistoj”, “Top Fest” ejt

 • Këngëtar brazilian Eclesio Ramos: Ndjehem shqiptar

  Eclesio Ramos është një artist Brazilian, i cili prej afro një dekade jeton dhe punon në Shqipëri. Ai është një muzikat tejet i talentuar, që muzikën e ka nisur në moshën 10 vjeçare ku ka qenë dhe pjesë e grupit “Banda Kess” në Brazil

 • Vullnet Ibraimi i dashuruar me muzikën dhe jetën

  Intervistë me kantautorin nga Struga Vullnet IbraimiKantautori shqiptar nga Struga, Vullnet Ibraimi është bërë i njohur për publikun shqiptar në bashkëpunimin me kantautorin Redon Makashi, ku së bashku sollën në vitin 2014 këngën me titullin “Ditari”

 • Fitnete Tuda: Ja arsyeja përse i kam munguar skenës për 18 vjet

  Këngëtarja e njohur Fitnete Tuda ka lindur në Strugë, ndërsa studimet i ka kryer në Prishtinë në degën “ Gjuhë-Letërsi shqipe”. Në vitin 1995 dhe 1996 ajo mori pjesë në festivalin e Rtsh-së me këngët “Rrugë” dhe “Shi bie në Tiranë”, të cilat kanë mbetur gjatë në memorien e publikut

 • Soni Malaj: “Kënga Magjike” dhe koncerti recital, përkushtimi im

  Këngëtarja Soni Malaj e ka nisur karierën muzikore në moshë shumë të re me grupin “Spirit Voice” (Zëri i shpirtit) sepse muzika për to ishte vërtetë zëri që dilte nga shpirti

 • Vedat Ademi: Dua të kthehem pranë publikur tim

  Këngëtari i zhanrit Rock & Pop Vedat Ademi e ka nisur karrierën e tij artistike me interpretimet live në Tiranë, ku është vlerësuar për vokalin e veçantë, duke qenë kështu mjaft i kërkuar për këto perfomanca në klube të ndryshme në kryeqytet e më gjerë

 • Intervistë me duetin Eva Alikaj dhe Çlirim Denaj

  Aktorja Eva Alikaj, një nga emrat më të vlerësuar të teatrit dhe kinemasë ka zënë një vend nderi në artin shqiptar

 • Grupi Horizonti Blu “Së shpejti me një projekt madhështor”

  “Horizonti Blu” është një grup artistësh të njohur shqiptarë, të cilët fillesat në muzikë i kanë pasur në vitet ’80

 • Klajdi Musabelliu vjen me këngën e re “Lucky, me fat”

  Klajdi Musabelliu është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Fillesat e tij ai i ka në vitin 2002, ku si finalist i spektaklit të talent showt të parë shqiptar “Ethet e të premtes” mori famën e menjëhershme. Kompozitori Adi Hila dhe tektshkruesi Jorgo Papingji realizuan hitin e tij të parë

 • Alida Hisku: Vlerësimi i publikut, çmimi më i madh për mua!

  Alida Hisku është një ndër artistet më të mira shqiptare e cila karrierën e saj artistike e ka nisur që në moshë të vogël me pjesëmarrjen e saj në festivalet e fëmijëve, për të kaluar në festivalin e të rriturve, siç është ai i RTSh-së

 • Devis Xherahu -“Ti ma more zemrën”

  Kantautori i njohur Devis Xherahu e ka prekur skenën që i vogël me festivalet e fëmijëve në qytetin e Korçës. Është brezi i katërt i rritur në Korçë dhe rrjedh nga një familje intelektualësh me dy prindërit mësues

 • Muzika shqipe:Guximtar Rushani

  Guximtar Rushani është këngëtar i muzikës së lehtë, serenatave dhe asaj popullore qytetare Pjesëmarrjet e tij kanë qenë të shumta në festivale të ndryshme në Maqedoni dhe Shqipëri, duke nisur që nga viti 2002. Ka disa prezantime në festivalin e Rtsh-së, “Kënga Magjike”, “Top Fest”, “Nota Fest” etj

 • Muzika Shqip - Stine: Dua të afirmoj artistët e rinj

  Stine, emri i vërtetë i të cilit është Ernest Duka njihet si një nga këngëtarët më të mirë të rrymës R&B në Shqipëri. Ernest Duka që në moshë të vogël ishte i dhënë pas muzikës dhe kërcimit. Ai u mësonte shokëve të tij në shkollë kërcime të ndryshme të rrymës hip-hop

 • Kreshnik Koshi, vjen si solist me këngën “Flas me vete”

  Solisti i grupit muzikor “NA”, pjesëmarrës në disa festivale si ai i Rtsh-së, Top Fest, Zhurma Show për rreth dy dekada ka realizuar shumë këngë dhe videoklipe me këtë grup muzikor, por ajo që është më e rëndësishme dhe ka spikatur është talenti i tij

 • Muzika Shqip - Shpresa lulëzon si lulet - Intervistë me kantautorin e serenatave korçare Mihallaq Andrea

  mihallaq andreaKantautori Mihallaq Andrea e ka nisur karierën e tij muzikore që në moshë të vogël. Kur ishte vetëm 14 vjec ai krijoi këngën e tij të parë, me tekstin e një të panjohure

 • Elita Reçi: Shpresoj të jem pjesë e Festivalit të Këngës në RTSH

  Intervistë me këngëtaren Elita ReçiKëngëtarja nga Struga Elita Reçi e ka nisir muzikën në moshën 8 vjeçare. Prezantimet e saj në festivale janë të shumta, gjithashtu edhe çmimet në to

 • Muzika Shqip - Rovena Stefa: “Le të thyhen gotat” një rebelim ndaj pandemisë

  Këngëtarja e njohur Rovena Stefa është ngjitur në skenën e Festivalit të Rtsh-së që në adoleshencë, ku suksesin e arriti me këngën "Një gjethe më nis"

 • Muzika shqip - Intervistë me këngëtaren Elita Ziberi

  Elita Ziberi, vajza e artistit të mirënjohur tetovar, solistit të grupit “Elita 5”, Arif Ziberit fillimet në muzikë i pati me grupin XXL, për të vazhduar me pjesëmarrjen e saj në spektaklin e talenteve të reja në Turqi

 • Intervistë me këngëtaren Anxhela Peristeri

  Anxhela Peristeri është këngëtare dhe autore këngësh shumë e njohur. Ajo mësimet e para i mori në vendlindjen e saj në Korçë, më pas studjoi në Liceun Artistik e mbaroi në Tiranë, ndërsa studimet e larta i kreu në Greqi. Anxhela ka kënduar në Greqi, ku ka marre pjesë edhe në spektaklin “X Factor”

 • Muzika shqip - Intervistë me këngëtaren, Alida Duka

  CMG: Pëshëndetje Alida! Çfarë vendi zë kërcimi dhe çfarë vendi zë muzika në karrierën tënde ?Alida Duka: Përshëndetje Sava! Faleminderit për ftesën! E kam ndjekur programin dhe më ka pëlqyer. Muzika, kënga për mua zë vendin e parë mbi të gjitha ndërsa kërcimi është diçka që e plotëson artistin

 • Muzika Shqip - Së shpejti në duet me ikonën e muzikës shqiptare…

  Kantautori Alfred Meminaj ka studiuar në Liceun Artistik të Tiranës për instrumentin e trombës si dhe Akademinë e Lartë të Arteve e ka kryer për Trombë me Prof. Isak Shehun dhe kompozicion me Prof. Hajg Zaharjan, për ta përmbyllur po me të njëjtën degë masterin në Gjermani

 • Muzika Shqip - Ardian Trebicka, përjetimi i 2020-ës dhe planet për 2021

  Intervistë me këngëtarin, Ardian TrebickaCMG: Jemi në ditët e para të vitit të ri dhe je artisti i parë për këtë vit të ri 2021 i ftuar në emisionin " Muzika shqip"

 • Muzika Shqip - Festina Mejzini: Në Festivalin e 59-të të këngës pretendoj të fitoj

  CMG: Përshëndetje Festina Mejzini! Bashkë jemi takuar katër vite më parë në prezantimin tënd në Festivalin e RTSH-së. Më pas ti u prezantove me grupin rock ”Na” dhe kjo është hera e tretë që merr pjesë në këtë festival