• Nina Muho, soliste e pare e Teatrit Kombëtar të Opera dhe Baletit

  Sopranoja Nina Muho është soliste parë e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit të Tiranës. Ajo ka marrë disa çmime brenda dhe jashtë vendit si “Performanca më e mirë Giuseppe Verdi” ¬ në konkursin për zërat e femrave “Marcella Pobbe”, “Çmimi Special”, çmimin e Parë në konkursin “Jorgjia Truja”, çmimin e tretë në konkursin “Marie Kraja” etj Ajo ka interpretuar disa role të para si “Violetta Valery” nga opera La Traviata e G. Verdit, Mimi nga opera La Boheme e G. Puccini, Michalela nga opera Carmen e G. Bizet, “Rosalinde” në Die Fledermaus të kompozitori J.Strauss, “Contessa” në operën Le nozze di Figaro dhe VA Moxart.

 • Niki Selmanaj: Pse mbeti “Melodi e pambaruar” ?

  Këngëtarja Niki Selmanaj emocionet e para në muzikë i ka marrë në qytetin e Korçës në vitin 2010 në spektaklin “Rin Show”, ku u shpall dhe “Këngëtarja më e mirë“. Ajo ka qenë e angazhuar me aktivitete dhe evente muzikore në këtë qytet si këngëtare e jashtme e teatrit “Andon Zako Çajupi” dhe pjesëmarrëse në festimet me interpretime live në Festën e Birrës për katër vite rradhazi. Në vitin 2011, Niki Selmanaj mori pjesë në “The Voice of Albania 1”, ka qenë zëri i kolonave zanore të tre shfaqjeve teatrale në qytetin e Korçës, në shfaqjen “Doktor Shuster” dhe fituese e çmimit special pas konkurrimit në “Koko Fest”. Ndërsa në “Kënga Magjike 2021” ajo garoi me këngën me titull “Zbrazur”, në kategorinë “New Artist” ku u kualifikua në netët finale. Në shtator të vitit 2022, Niki mori pjesë në “Kënga Magjike” me këngën "Melodi e pambaruar". Ajo vazhdon të këndojë në netët live ku për pesë vjet me rradhë ka interpretuar çdo mbrëmje për publikun që e ka ndjekur. Së bashku me Tani Xhaferin shoqëruar në piano kanë sjellë një repertor të zgjedhur me këngë shqiptare, angleze, franceze, greke në interpretimet live. Për Grupin Mediatik të Kinës, Niki ka treguar për fillimet e karrierës artistike, pjesëmarrjen në festivale, si dhe projektet në vazhdim.

 • Joe Artid Fejzo Nota nga Muzika e Jetës

  Kantautori i njohur shqiptar Joe Artid Fejzo ka qenë pjesë e shumë festivaleve të Radio Televizionit Shqiptar që në vitet ’90 ku ka marrë pjesë kryesisht me materiale muzikore të realizuara nga vetë ai.

 • Xhuli Pjetraj, fituese e çmimit të tretë në Festivalin “Luleborë”

  Këngëtarja Xhuli Pjetraj e ka nisur muzikën që në moshën 5 vjeçare dhe sot numëron rreth 22 vite që interpreton në skena. Xhuli këndon në rryma të ndryshme të muzikës shqiptare dhe asaj të huaj. Edhe pse e re në moshë, në karrierën e saj artistike, ajo numëron pjesëmarrje në festivale të ndryshme në Shqipëri si, Festivali i Rtsh-së ku një vit më parë mori pjesë me këngën “Baladë”, “Kënga Magjike 2022” ku këtë vit konkuroi me këngën “Digju me mua”, si dhe gjashtë pjesëmarrje rresht në Festivalin që mbahet në qytetin e Shkodrës “Loleborë”. Në edicionin e shtatë të këtij viti, në një duet me këngëtarin Eldis Arrnjeti fituan çmimi e tretë të festivalit me këngën “Nuk ban za”. Këngëtarja Xhuli Pjetraj është rritur me skenën dhe që e vogël ka qenë finaliste në “X Factor Albania 3” në vitin 2012, pjesëmarrëse në “Bilbilat e vegjël në Shkodër këndojnë”, në “Festivalin Folklorik të Gjirokastrës” në vitet 2009 dhe 2015, pjesëmarrëse çdo vit në “Pranverë me Kangë”, “Koncertet Verore”, në “Festivalin e Elbasanit”, ku është shpallur fituese e çmimit të “Interpretimi më i mire” (duet) në vitin 2015 dhe fituese e çmimit tё parё nё vitin 2016, etj. Xhuli kohët e fundit është bërë pjesë e bandës muzikore të këngëtares Aurela Gaçe.

 • Gerrald Murrja do të zhvillojë koncertin recital “Wave Symphony”

  Më 9 nëntor do të zhvillohet në sallën e Liceut Artistik “Tonin Harapi” në Tiranë koncerti “Wave Symphony”. Ky projekt, i cili shënon një hap të rëndësishëm për zhvillimin e muzikës profesioniste shqiptare, pritet të gjallërojë jetën muzikore të kryeqytetit. Projekti vjen në bashkëpunim me Bashkinë Tiranë dhe organizatën “Tirana Youth Capital”, në vazhdën e aktiviteteve

 • Nina Muho, soliste e pare e Teatrit Kombëtar të Opera dhe Baletit

  Sopranoja Nina Muho është soliste parë e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit të Tiranës. Ajo ka marrë disa çmime brenda dhe jashtë vendit si “Performanca më e mirë Giuseppe Verdi” ¬ në konkursin për zërat e femrave “Marcella Pobbe”, “Çmimi Special”, çmimin e Parë në konkursin “Jorgjia Truja”, çmimin e tretë në konkursin “Marie Kraja” etj Ajo ka interpretuar disa role të para si “Violetta Valery” nga opera La Traviata e G. Verdit, Mimi nga opera La Boheme e G. Puccini, Michalela nga opera Carmen e G. Bizet, “Rosalinde” në Die Fledermaus të kompozitori J.Strauss, “Contessa” në operën Le nozze di Figaro dhe VA Moxart.

 • Moz, pas suksesit në Greqi sjell përvojën e tij në Shqipëri

  Producenti dhe këngëtari me emrin e artit Moz, ka lindur në qytetin e Vlorës në vitin 1982, por në moshën 16 vjeçare ka emigruan në Greqi. Ai ka përfunduar studimet me rezultate shumë të mira dhe ka punuar për Music Sound Inxhinier.

 • Enejda Fasko: Synimi im, skena botërore

  Këngëtarja e re Enejda Fasko ka përfunduar studimet e larta në Universitetin e Arteve në degën e Kantos, ndërsa këtë vit do të ndjekë Masterin. Ajo ka interpretuar si soliste në disa opera gjatë periudhës së studimeve, një ndër to edhe opera e njohur shqiptare “Mrika” e kompozitorit Prenk Jakova. Aktualisht Enejda po punon si mësuese e Kantos në Liceun Artistik në qytetin e Fierit. Në intervistë për Radio Ejani, ajo na tregon për pasionin e saj muzikën, si edhe planet për të ardhmen.

 • Alisa Opari Luzi sjell versionin remix të këngës së njohur “Lemza”

  Këngëtarja Alisa Opari Luzi ka lindur në Hollandë nga dy prindër shqiptarë. Ajo nisi të merrej me muzikë që në moshë të vogël, duke u ushtruar si në këndim ashtu dhe në aktrim e kërcim. Në vitin 2018 Alisa përfundoi studimet për Musical Performer në Akademinë “Frank Sanders”, në Amsterdam.

 • Eugent Mumajesi, Suksesi i koncertit "Këngët e vendit tim"

  Eugent Mumajesi prej dy dekadash jep mësim lëndën e Folklorit muzikor, në Liceun Artistik "Jordan Misja", por edhe në Universitetin e Tiranës si pedagog i jashtëm. Ai interpreton edhe në disa instrumenta muzikore, fizarmonikë, piano, por edhe luan në netët live në tastjerë. Projekti "Këngët e vendit tim", i frymëzuar nga puna shumëvjeçare në Liceun Artistik, e nisur më parë nga profesor Ramadan Sokoli

 • Valentin Markvukaj, planet muzikore të 2023-ës

  Grupi muzikor “Djemtë e detit” përgjatë dy dekadave ka krijuar këngë hite, fitues të disa çmimeve në festivale,duke fituar zemrat e publikut.

 • Artan Bakija – Viti 2023 nis me projekte të reja

  Kantautori Artan Bakija është një artist me një timbër të veçantë vokali dhe i suksesshëm në disa zhanre të muzikës së lehtë dhe asaj popullore, por të shumta kanë qenë dhe pjesëmarrjet e tij në Festivalet e muzikës së lehtë.

 • Festivali i Këngës në RTSH në edicioni e 61-të

  Përfundoi edhe për këtë vit, edicioni i 61-të i Festivalit të muzikës së lehtë Shqiptare në Radio Televizionin Shqiptar. Juria profesioniste e këtij festivali si kantautori Elton Deda, artisti Genc Salihu, profesoreshë e kantos Alma Bektashi, muzikanti Zhani Ciko dhe poetja Rita Petro dhe vlerësuan me çmimin e parë këngëtaren Elsa Lila, me këngën “Evita”.

 • Bledi Kaso dhe Gresa Gjocera, “Zemër për zemër” është dedikim

  Këngëtarja Gresa Gjocera ka nisur të merret me muzikë që në vitin 2004 ku ka qenë pjesë e disa spektakleve dhe kompeticioneve në vend, si "Top Fest", "Kënga Magjike" , etj. Ndërsa këngëtari Bledi Kaso e nisi muzikën në vitin 2005 me prezantimin e tij në "Top Fest" e më pas me muzikën live.

 • Alban Skënderaj me këngë të reja

  Kantautori i mirënjohur Alban Skënderaj ka prezantuar ditët e fundit disa projekte muzikore. Kënga e tij e publikuar në fillim të dhjetori bashkë me videoklip mban titullin “Festoj”, teksti dhe muzika janë realizuar nga vetë artisti Skënderaj, ndëra produksioni nga Lorenc Aliaj. Videoja i është besuar produksionit, “SmartMotion Films”. Vetëm disa ditë pas

 • “Muzikë n’Teatër” turneu i kantautorit Shpat Deda

  Këtë dhjetor kantautori Shpat Deda vjen me një turne koncertesh në një format ndryshe, për ta sjellë poezinë e gërshetuar me një udhëtim të paharrueshëm muzikor në teatrot e gjashtë qyteteve të Kosovës. Për këtë program mes fizarmonikës, violinës, kitarave dhe zërit, këngët e Shpat Dedës, me fokus në albumin e tij të fundit, marrin jetë të re në një spektakël muzikor

 • Arilena Ara dhe suksesi i projektit të ri muzikor “Dashuria ime”

  Arilena Ara (Foto nga instagrami)Muaji dhjetor e ka gjetur këngëtaren Arilena Ara me një këngë të re, një baladë mjaft të ndjerë të interpretuar me mjaft thjeshtësi dhe shumë profesionalizëm. Kënga mban titullin “Dashuria ime”, e shoqëruar me videoklip. Teksti i këngës është shkruar nga Timo Flloko, ndërsa muzika është punuar nga kompozitori Darko Dimitrov. Producent i materialeve muzikore të

 • Joe Artid Fejzo Nota nga Muzika e Jetës

  Kantautori i njohur shqiptar Joe Artid Fejzo ka qenë pjesë e shumë festivaleve të Radio Televizionit Shqiptar që në vitet ’90 ku ka marrë pjesë kryesisht me materiale muzikore të realizuara nga vetë ai.

 • Këngëtarja Bebe Rexha ngjitet në top-10 të “Billboard Hot 100”

  Bashkëpunimi i këngëtares me origjinë shqiptare Bebe Rexha me Dj e famshëm David Guetta, nuk ndalet së prekuri suksese në skenën muzikore. Pas çmimeve dhe paraqitjeve mbresëlënëse, hiti “I’m Good (Blue)” bën pjesë në dhjetë këngët e para të top-listës “Billboard Hot 100”, e cila është renditur në vendin e shtatë duke lënë prapa edhe Rihannan me këngën

 • Festivali “Loleborë” në Shkodër

  Kënga “L Festivali Luleborë (Foto nga instagrami)uleborë” e kompozitorit Simon Gjoni i dedikohej vajzave të bukura të qytetit të Shkodrës, por që prej vitit 2016, “Luleborë” ka marrë emrin festivali i mbajtur në qytetin e Shkodrës i cili këtë vit pati edicionin e tij të shtatë, duke u shndërruar si një buqetë këngësh, që i dedikohen këtij qyteti, po jo vetëm. Ky festival është kthyer në një traditë

 • Xhon Jesku dhe Tenorët Pop Classic

  Më 23 Nëntor u mbajt në sallën e koncerteve “Tonin Harapi”, të Liceut Artistik Jordan Misja, koncerti recital i tenorit të ri Xhon Jesku i titulluar “Tenorët Pop Classic”, i cili erdhi nën kujdesin e udhëheqëses Artistike, Suzana Turku (Mjeshtër i Madh).

 • Dilan Reka sjell këngën e re “So tu ma ni”

  Këngëtari Dilan Reka tashmë është rithyer në tregun muzikor me këngën e tij më të re “Se tu ma ni” pas disa viteve shkëputje nga skena dhe ekranet. Gjatë kësaj periudhe pushimi dhe reflektimi, ai ka realizuar materiale muzikore dhe në të ardhmen premton se do të vijë si kantautor. Ky rikthim e solli këngëtarin me një këngë shumë veçantë nga sa e kemi ndjekur nëpër festivale, madje që mban firmën e tij, pasi ai ka realizuar vetë të gjitha komponentët e këngës, tekstin dhe muzikën e saj. Dilan Reka me këtë rikthim synon tregun ndërkombëtar dhe nuk do të jetë kënga e vetme, por kjo është kënga e parë drejt suksesit të tij internacional. Tashmë ai është nën menaxhimin e Labelit “New Global Music” dhe në Youtube mund ta ndiqni këngën e tij më të re “So tu ma ni” me emrin e artit Dylan.

 • Joe Artid Fejzo në festivalin “Luleborë”

  Kantautori i njohur shqiptar Joe Ardit Fejzo i cili jeton dhe vepron në Itali, rikthehet pas një dekade mungese në festivale, tashmë në festivalin muzikor ”Luleborë”, i cili këtë vit në edicionin e tij të shtatë është kthyer në një traditë për qytetin e Shkodrës. Kantautori shqiptar Joe Artid Fejzo ka qenë pjesë e disa festivaleve në Shqipëri, por shënon edhe

 • Filmi “Sofia” me regji nga Eduart Grishaj shfaqet edhe jashtë vendit

  Filmi shqiptar “Sofia” e regjisorit Eduart Grishaj ka marë disa vlerësime në Festivalin e Filmit në Romë “International Movie Awards”, në kategorinë “Regjisori më i mirë” dhe “Filmi më i mirë romantik”, gjithashtu edhe në Festivalin Falcon “International Film Festival” Londër në kategorinë “Filmi më i mirë” dhe “Regjisori më

 • Regjizori Eduart Grishaj dhe prezantuesja Arbana Osmani, pjesë e Festivalit të RTSH

  Regjisori Eduart Grishaj ne premieren e filmit Sofia (Foto nga Instagrami)Në një intervistë për Radiotelevizionin Shqiptar regjisori Grishaj konfirmoi se bashkë me partneren e tij prezantuesen Arbana Osmani do të jenë pjesë e Festivalit të 61-të në RTSH, Arbana në prezantim dhe Eduarti në regji. I ftuar në programin “Ditë pas dite” Grishaj i është përgjigjur kureshtjes së moderatorëve, se si ndjehej

 • Tenori Gerald Murrja në recitalin e parë “Wave Symphony”

  Mbrëmjen e datës 9 Nëntor 2022 tenori Gerald Murrja mbajti në Liceun Artistik “Jordan Misja” në Tiranë recitalin e tij të parë. Një koncert me muzikë klasike dhe të lehtë, ku tenori Murrja interpretoi në skenë me emra të njohur të muzikës Kastriot Tusha, Soni Malaj, Renisa Laçka, Tiri, “etj. Tenori Murrja është një nga tenorët më premtues të operas.

 • Guximtar Rushani, koncerti recital dhe jeta mes dy profesioneve

  Guximtar Rushani është këngëtar i muzikës së lehtë, serenatave dhe asaj popullore qytetare. Ka mbi dy dekada që merret me muzikë dhe ka marë pjesë në shumë festivale në Maqedoninë e Veriut, Kosovë dhe në Shqipëri. Në jetë ai përkushtohet në dy profesione, në muzikë që është profesioni i tij prej 23 vitesh, por edhe mësimdhënia ku prej 17 vitesh është pedagog dhe kancelar i Universitetit Ndërkombëtar në Strugë. Të dyja profesionet janë shumë të dashura për të sepse i bën me shumë dashuri dhe shpeshherë për të zë shumë vend shprehja: "Nëse një person e bën me dashuri punën e vet, atëherë nuk ka për të punuar asnjë ditë të jetës së tij, sepse puna e tij nuk është më punë, por është kënaqësi".

 • Këngëtari Guximtar Rushani në koncert recital me “Vjeshtë e vendit tim”

  Guximtar Rushani (Foto nga instagrami)Në fund të tetorit u realizua koncerti i parë recital i këngëtarit Guximtar Rushani, i titulluar “Vjeshtë e vendit tim”. Kjo ishte një endërr e këngëtarit për të realizuar koncertin në në qytetin e tij të lindjes, Strugë të Maqedonisë së Veriut, duke interpretuar këngët që artisti ka publikuar ndër vite. Të pranishmit në koncert ishin jo vetëm nga qyteti i

 • Anisa Grenazi, një talent i ri në muzikë

  Këngëtarja Anisa Grenazi e ka nisur muzikën që në moshë të vogël. Ka qenë pjesëmarrëse dhe konkurrente në shumë aktivitete muzikore në vend si, The Voice Kids ku ka arritur deri në finale, apo Festivali Amol ku ka fituar Çmimin e tretë. Ajo gjithashtu ka marrë pjesë në Festivale të organizuara në Qëndrën Kulturore të Fëmijëve në qytetin e Kuksit, në Festivalin Di-Fest ku është ndarë me Çmimin e Publikut, etj. Por sigurisht që nuk kanë munguar edhe pjesëmarrjet e ndryshme si aktiviteti i organizuar nga kantautori Gjergj Leka, Festa e Këngës Shqiptare.

 • Laureta Pjetri:Ëndërroj të interpretoj Operën “Mrika”në Vjenë

  Këngëtarja e re Laureta Pjetri është njera prej të rinjve të talentuar në fushën e muzikës në Shqipëri. Ajo është aktivizuar në Pallatin e Kulturës dhe pasi mbaroi klasën e 9-të vazhdoi Liceun Artistik “Jan Kukuzeli” në Durrës e më pas vazhdoi studimet në Universitetin e Arteve.

 • Sara Bajraktari rikthehet te “Kënga Magjike”

  Sara Bajraktari është këngëtare e re në moshë, por me pjesëmarrje të shumta në aktivitete, talent show dhe në festivale. Sara Bajraktari që në moshën 7-vjeçare ka performuar në festivale fëmijësh, duke u vlerësuar edhe me çmime si, “Vokali më i mirë" për grup-moshën e saj. Prej disa vitesh Sara ka studiuar privatisht pianon, merr leksione për kanto, ndërsa të hënën nis edhe studimet e larta për kanto. Ajo ka disa zhanre muzikore të preferuara si,muzika pop, blues dhe jazz. Sara ka marrë pjesë në Festivalin e Fëmijëve në Shkodër, Festivali i 50-të i Fëmijëve në Tiranë, si dhe Perform Fest 2011 & 2012.

 • Armaldo Kllogjeri: Dua të jap kontributin tim në Shqipëri

  Tenori Armaldo Kllogjeri, është një nga zërat më të mirë të skenës operistike shqiptare. Ai ka lindur në qytetin e Gramshit aty ku e nisi muzikën si një pasion, fillimisht duke interpretuar muzikë popullore dhe menjëherë më pas ai ndoqi studimet në Akademinë e Lartë të Arteve në degën e Kantos. Jeta e tij mori një tjetër rrjedhë...

 • Denis Taraj, kalimi nga muzika klasike drejt muzikës moderne

  Denisi Taraj një fëmijë i talentuar, kënduar që në moshën 5vjeçare pjesë operistike si “La Donna e Mobile”, por pasioni dhe dëshira e tij e madhe për muzikën, mori formë kur ai u regjistrua në Akademinë e Arteve në degën e Kantos...

 • Xhon Jesku :Synimi im drejt famës botërore

  Xhon Jesku është një artist i ri me mjaft talent. Ai ka lindur në qytetin e Pogradecit, ku ka marë pjesë në shumë aktivitete për fëmijë, si dhe fitues i festivalit të fëmijëve në qytetit e tij të lindjes në moshën 12 vjeçare. Ka qenë dy herë përfaqësues i Shqipërisë në “International Festival of Language and Culture”. Ka prekur skenën e Eurovision si backvokalist. Xhon Jesku ka mbaruar studimet e larta në degën e kantos, ka qenë pjesëtar i kastit të operas “Il Trovatore” në TKOB. Është vlerësuar me çmimin “Special Prize” në festivalin ndërkombëtar “Kosova Rising Stars”. Ai ka marë pjesë disa herë në festivalin “Kënga Magjike”, në vitet 2017 me këngë "Je në mua", në vitin 2018 me këngën "Ty nuk të kam", dedikuar motrës së tij të ndjerë, si dhe pjesëmarrja e tij në vitin 2021 me këngën "Një tjetër jetë".

 • Alma Hyska: publiku gjerman i pëlqen këngët tona

  Këngëtarja Alma Hyska ka marë pjesë disa herë në Festivalin e Rtsh-së dhe koncertin “Kur vjen pranvera” nga fundi i viteve ’80 deri në fillim të viteve ’90. Pas vitit 1992 ajo vendosi të vazhdojë karrierën e saj muzikore në Gjermani. Që atëherë është angazhuar nga formacione të ndryshme dhe ka kënduar në Gjermani e Shqipëri, po ashtu edhe në Austri, Itali, Zvicër dhe Holandë.

 • Faton Macula, i vetmi jazz kitarist shqiptar me suksese botërore

  Faton Macula, i vetmi jazz kitarist shqiptar me suksese botërore

 • Luka Hajdini mes muzikës dhe pikturës

  Luka Hajdini është këngëtare dhe autore këngësh, e cila fillimet e saj i ka në vitin 2004, ku mori pjesë në spektaklin televiziv “Ethet e së Premtes 2”

 • KAS: Së shpejti do të vij me këngë në gjuhën shqipe

  Kastriot Preteni apo siç njihet me emrin e artit KAS, është këngëtar dhe autor këngësh me origjinë shqiptare, i njohur për fansat e rrymës së tij muzikore hip-hop. Ai lindi në korrik të vitit 1992 në Suedi dhe më pas familja e tij  u zhvendos në Norvegji

 • Saimir Poda: Te muzika gjej shpirtin tim

  Ndodhesha një ditë  në Korçë, pikërisht në qytetin  e serenatave.  Ishte e dielë dhe përpara se të shkoja për të fjetur, pyeta miqtë  e mi se ku mund të dëgjoja muzikë live. Miqtë më thanë se opsioni i vetëm ishte  “ një bar ku interpretojnë live disa të rinj

 • Malda Susuri : koncertin “Coma” dua ta sjell Shqipëri

  Malda Susuri ka lindur në qytetin e bukur të Prizrenit. Artin e ka të trashëguar nga gjyshi i saj, madje për nder të tij ajo realizoi një ekspozitë ku prezantoi vetëm një pjesë të punimeve artistike të tij, me rastin e 77-vjetorit të lindjes së artistit të njohur Sulejman Lokaj

 • Kamela Islamaj: Çdo gjë në jetën time lidhet me muzikën

  Kamela Islamaj është një artiste që njihet për performancat “Live” të suksesshme.  Ajo  e ka nisur rrugëtimin e saj televiziv pas pjesëmarrjes në një talent show, por rruga e saj muzikore ka filluar shumë më herët

 • Dea Strica : Energjinë e kam jetike

  Dea Strica është një kantautore e re, por shumë e talentuar. Muzikën e ka pasur pasion që e vogël, duke e ushtruar për disa vite me kurse private gjatë periudhës kur jetonte në Maltë

 • Reinaldo Gaçi: Synimi im, skena ndërkombëtare

  Këngëtari Reinaldo Gaçi ka lindur më 10 nëntor 1995 në qytetin e Delvinës. Në moshën 8-vjeçare ai u ngjit për herë të parë në skenat artistike, ku çdo vit këndonte në aktivitetet që organizoheshin nga qyteti dhe shkolla

 • Eltina Minarolli do të sjellë më 19 maj këngën “Ti fle”

  Kantautorja Eltina Minarolli ka studiuar në  "Akademinë e Arteve të Bukura” per Kanto, ku në programin e aktiviteteve të shkollës, ka qenë pjesë e një sërë kocertesh klasike si  në Itali me koncertin "Donne", në Greqi me "Balkan koncert"

 • ​Sergio Hajdini : Do të jem kudo ku ka art dhe muzikë të mirë

  Sergio Hajdini është një artist i ri, mjaft i talentuar, i cili është rritur me muzikën. Dashuria e madhe për artin dhe instrumentat ka nisur që në moshën 5 vjeçare, për të vazhduar më pas studimet për piano

 • ​ Teuta Kurti: Dua të vij së shpejti me një baladë

  Këngëtarja Teuta Kurti u bë e njohur për publikun shqiptar në spektaklin e talenteve të reja “Ethet e së premtes” në vitin  2004 dhe po në të njëjtin vit ajo mori pjesë në Festival  ku pati mjaft sukses. Ajo ka kryer studimet për kanto në Akademinë e Arteve në Universitetin e Prishtinës

 • Aslaidon Zaimaj: Dëshiroj të prezantoj Shqipërinë në Eurovizion

  Këngëtari Aslaidon Zaimaj u bë i njohur për publikun shqiptar gjatë prezantimit të tij, në spektaklin e talenteve të reja “The voice of Albania 4”. Kontaktet e para me muzikën ai i ka pasur që në moshën 8 vjeçare, ku si një adhurues i artistit Michael Jackson, nisi ta imitonte

 • Rubin Kaso 13 vjet muzikë live

  Rubin Kaso një artist i ri, por shumë i talentuar. Ai ka pasur shumë bashkëpunime me artistë të ndryshëm me interpretime live, kryesisht në kitarë

 • Etmond Mancaku dhe kënga e re “Pritja, stacion i vjetër”

  Kantautori i mirënjohur i skenës shqiptare Etmond Mancaku ka mbi tre dekada që jeton me muzikën. Ai i ka fillesat në vitin 1990 me grupin "Klandestin" ku ishte  vokalist, kompozitor e kitarist

 • Bennito: Pa muzikë e kërcim, gjysma e jetës do të ishte bosh

  Artisti Berat Haskaj, i cili njihet me emin e artit, Bennito e ka nisur rrugën e artit si balerin, por falë talentit dhe insistimit të miqve të tij, arriti të bëhet pjesë edhe e muzikës. Bashkëpunimi i tij me këngëtaren, Soni Malaj për këngën me titull “Pak si…” pati shumë sukses

 • Stefi Prifti : Energji na jep publiku

  Artisti i njohur i muzikës shqiptare, Stefi Prifti ka një jetë që jeton me muzikën, por në mënyrë profesionale, prezantimi i tij i pare në skenë ndodhi në  vitin 1991, kur konkurroi në Fest ’30 me këngën “Ne studentët”

 • Urime të këngëtarëve të muzikës së lehtë shqiptare për Vitin e ri 2022

  Jon Tarifa (CMG)JON TARIFAGëzuar festat e fundvitit ! Qoftë një vit i mbarë për ju dhe për të dashurit tuaj! Ju përqafoj!Miranda Hashani (CMG)MIRANDA HASHANIGëzuar festat e fundvitit! Uroj për të gjithë ju shëndet dhe mbarësi!MIHALLAQ ANDREAShqiptarë të nderuar kudo ku ndodheni

 • Kantaurorja Mira Janji, së shpejti me një këngë të re

  Mira Janji ka qenë një ndër studentet ekselente në Akademinë e Arteve në degën e Kantos në Tiranë dhe më pas kreu Masterin në Itali, ku u vlerësua nga pedagogët për vlerat e larta artistike dhe përgatitjen e saj. Gjatë kësaj periudhe ajo ka dhënë mësim për studentët italianë

 • Ervis Saliasi i dashuruar me artin

  Ervis Saliasi lindi në qytetin e Beratit ku është angazhuar që fëmijë me aktivitete të ndryshme artistike. Instrumenti i pianos ka qenë dashuria e tij më e madhe, të cilën e nisi në moshën 9-vjeçare

 • Rrock-polifoni, një projekt nga Grupi Jericho

  Rrock-polifoni, një projekt nga Grupi JerichoIntervistë me solistin e grupit Petrit Çarkaxhiu Petrit Çarkaxhiu është solisti dhe kitaristi i grupit të njohur Jericho, i cili u  formua në maj të vitit 1997 në Prishtinë

 • Përse “Urban Band”?

  Grupi “Urban Band” u krijua në qershor të vitit 2016. Ata janë katër djem, të cilët krijuan këtë band muzikore ku luajnë muzikë pop-rock dhe rock n`roll. Pjesë e grupit Urban Band janë: Andi Tanko –vokal, Jurgen Cara – kitarë, Dritan Hekurani – kitarë bass, Sajmir Tatushi – bateri

 • ​Saranda Imeri: Të kesh partnerin në të njëjtin profesion është fat

  Këngëtarja Saranda Imeri e ka nisur karierrën muzikore që në moshën 12 vjeçare, kur ka interpretuar në një aktivitet kulturor. Kur ishte 16 vjeç ajo realizoi albumin e parë muzikor me këngë të muzikës së lehtë, i cili në atë kohë ishte i pari i këtij lloji në Maqedoninë e Veriut

 • ​Vedat Ademi e mban premtimin

  Këngëtari i njohur Vedat Ademi pas një karriere të pasur muzikore në Shqipëri, prej pesë vitesh bashkë me familjen jeton në SHBA. Edhe pse larg, ai nuk i ka munguar publikut, fansave të tij me materiale të reja muzikore ku vazhdon të jetë mjaft aktiv edhe me videoklipe

 • Jon Tarifa, jeta në Bali dhe projektet muzikore

  Jon Tarifa është këngëtar dhe autor këngësh shqiptar, por i rritur jashtë vendit ku dhe ka studiuar. Ai e ka ndërtuar jetën në Hollandë, aty ku po korr dhe frytet e punës së tij disa vjeçare. Djaloshi nga Tirana, i cili profesion ka marketingun, shoqërohet çdo ditë nga muzika

 • Miranda Hashani – Publiku ka qenë shtysa ime për të vazhduar muzikën

  Ka qenë viti 1992 kur Miranda Hashani u bë këngëtare me plot kuptimin e fjalës. Ajo realizoj tetë albume muzikore, gjithashtu ka edhe shumë këngë të publikuara me videoklipe si dhe mjaft pjesëmarrje në festivalet në Shqipëri si “Kënga Magjike”, Festivali i Rtsh-së dhe të tjera në Maqedoninë e Veriut dhe Kosovë. Miranda është e diplomuar për dizajn, ku përveç muzikës ka marrë pjesë edhe në shumë ekspozita të ndryshme.

 • Adhurim Demiri “Mall bulevardi” më solli në Shqipëri. Projektet vazhdojnë

  Adhurim Demiri është një artist, i cili kulmin e suksesit e ka patur në fillim të vitetve ’90. Ishte dhjetor i vitit 1991, kur këngëtari Adhurim Demiri bashkë me Mimoza Selimin dhe Dashnor Dikon morën pjesë në Festivalin e 30-të të këngës në RTSH me këngën "Na Kujtoni"

 • Lirza Zaloshnja, Ishte kënaqësi të interpretoja vepra të autorëve shqiptarë në vendet e huaja

  Violinistia e talentuar Lirza Zaloshnja prej një dekade është pjesë e një orkestre të madhe në Shqipëri, por njëherësh ajo ka zhvilluar mjaft koncerte të rëndësishme brënda dhe jashtë vendit me artistë të famshëm botërorë

 • Dashuria midis muzikës klasike dhe futbollit

  Dashuria midis muzikës klasike dhe futbollitGerald Murrja ka përfunduar studimet e larta në degën e kantos dhe tashmë është pjesë e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit në Tiranë

 • Lambert Jorganxhi: Piano është dashuria ime e parë, është jeta ime

  Intervistë me kompozitorin Lambert Jorganxhi Lambert Jorganxhi është autor këngësh, instrumentist dhe artist i njohur. Ai është një prej emrave të rinj, por mjaft të talentuar të muzikës shqiptare

 • Egzon Pireci: I këndoj të gjitha rrymat muzikore, por shpirti më fle te muzika pop-rrok

  Këngëtari Egzon Pireci hapat e tij të para në muzikë i hodhi bashkë me këngëtarin e mirënjohur Hekuran Krasniqin. Ai gjithashtu u bë i njohur edhe me pjesmarrjen në talent show-in shqiptar “The Voice of Albania”, ku arriti deri në gjysmëfinale

 • Naser Berisha së shpejti sjell albumin e katërt muzikor

  Naser Berisha 2021Naser Berisha është këngëtar i njohur i muzikës rrok

 • Valentin Markvukaj “risjell” lavdinë e grupit “Djemtë e detit”

  Intervistë me muzikantin e grupit legjendar “Djemtë e detit”, Valentin MarkvukajGrupi muzikor “Djemtë e detit” përgjatë dy dekadave ka krijuar këngë hite, ishin fitues të disa çmimeve si; “Interpretuesi dhe grupi më i mire” në Festivalin e RTSh-së në vitet 1997-1998

 • Laura Krliu, me talent mund të bësh diçka unike

  Laura Krliu është këngëtare e njohur shqiptaro-maqedonase. Ajo ka qenë pjesë e shumë festivaleve dhe koncerteve. Është këngëtare, dublante, aktore dhe artizane

 • Neki Emra:Ja arrita qëllimit të ndërroja jetë në videoklip

  Neki EmraNeki Emra është këngëtar dhe autor këngësh i njohur kosovar. Ai u lind në një familje me traditë muzikore me babain Fikrim Emra, kompozitor i njohur i viteve '80

 • Julka Gramo :Radio dhe Televizioni, dy dashuri që nuk i ndaj

  Julka Gramo është bërë e njohur për publikun shqiptar si këngëtare, ku në prezantimin e saj të parë në “Kënga Magjikë” në vitin 1999 mori pjesë me këngën “Stolia e mërzisë”, për të vazhduar rrugëtimin me pjesëmarrje të shumta si në “Fest e Rtsh-së” në vitin 2001 me këngën “Ekzistoj”, “Top Fest” ejt

 • Këngëtar brazilian Eclesio Ramos: Ndjehem shqiptar

  Eclesio Ramos është një artist Brazilian, i cili prej afro një dekade jeton dhe punon në Shqipëri. Ai është një muzikat tejet i talentuar, që muzikën e ka nisur në moshën 10 vjeçare ku ka qenë dhe pjesë e grupit “Banda Kess” në Brazil

 • Vullnet Ibraimi i dashuruar me muzikën dhe jetën

  Intervistë me kantautorin nga Struga Vullnet IbraimiKantautori shqiptar nga Struga, Vullnet Ibraimi është bërë i njohur për publikun shqiptar në bashkëpunimin me kantautorin Redon Makashi, ku së bashku sollën në vitin 2014 këngën me titullin “Ditari”

 • Fitnete Tuda: Ja arsyeja përse i kam munguar skenës për 18 vjet

  Këngëtarja e njohur Fitnete Tuda ka lindur në Strugë, ndërsa studimet i ka kryer në Prishtinë në degën “ Gjuhë-Letërsi shqipe”. Në vitin 1995 dhe 1996 ajo mori pjesë në festivalin e Rtsh-së me këngët “Rrugë” dhe “Shi bie në Tiranë”, të cilat kanë mbetur gjatë në memorien e publikut

 • Soni Malaj: “Kënga Magjike” dhe koncerti recital, përkushtimi im

  Këngëtarja Soni Malaj e ka nisur karierën muzikore në moshë shumë të re me grupin “Spirit Voice” (Zëri i shpirtit) sepse muzika për to ishte vërtetë zëri që dilte nga shpirti

 • Vedat Ademi: Dua të kthehem pranë publikur tim

  Këngëtari i zhanrit Rock & Pop Vedat Ademi e ka nisur karrierën e tij artistike me interpretimet live në Tiranë, ku është vlerësuar për vokalin e veçantë, duke qenë kështu mjaft i kërkuar për këto perfomanca në klube të ndryshme në kryeqytet e më gjerë

 • Intervistë me duetin Eva Alikaj dhe Çlirim Denaj

  Aktorja Eva Alikaj, një nga emrat më të vlerësuar të teatrit dhe kinemasë ka zënë një vend nderi në artin shqiptar

 • Grupi Horizonti Blu “Së shpejti me një projekt madhështor”

  “Horizonti Blu” është një grup artistësh të njohur shqiptarë, të cilët fillesat në muzikë i kanë pasur në vitet ’80

 • Klajdi Musabelliu vjen me këngën e re “Lucky, me fat”

  Klajdi Musabelliu është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Fillesat e tij ai i ka në vitin 2002, ku si finalist i spektaklit të talent showt të parë shqiptar “Ethet e të premtes” mori famën e menjëhershme. Kompozitori Adi Hila dhe tektshkruesi Jorgo Papingji realizuan hitin e tij të parë

 • Alida Hisku: Vlerësimi i publikut, çmimi më i madh për mua!

  Alida Hisku është një ndër artistet më të mira shqiptare e cila karrierën e saj artistike e ka nisur që në moshë të vogël me pjesëmarrjen e saj në festivalet e fëmijëve, për të kaluar në festivalin e të rriturve, siç është ai i RTSh-së

 • Devis Xherahu -“Ti ma more zemrën”

  Kantautori i njohur Devis Xherahu e ka prekur skenën që i vogël me festivalet e fëmijëve në qytetin e Korçës. Është brezi i katërt i rritur në Korçë dhe rrjedh nga një familje intelektualësh me dy prindërit mësues

 • Muzika shqipe:Guximtar Rushani

  Guximtar Rushani është këngëtar i muzikës së lehtë, serenatave dhe asaj popullore qytetare Pjesëmarrjet e tij kanë qenë të shumta në festivale të ndryshme në Maqedoni dhe Shqipëri, duke nisur që nga viti 2002. Ka disa prezantime në festivalin e Rtsh-së, “Kënga Magjike”, “Top Fest”, “Nota Fest” etj

 • Muzika Shqip - Stine: Dua të afirmoj artistët e rinj

  Stine, emri i vërtetë i të cilit është Ernest Duka njihet si një nga këngëtarët më të mirë të rrymës R&B në Shqipëri. Ernest Duka që në moshë të vogël ishte i dhënë pas muzikës dhe kërcimit. Ai u mësonte shokëve të tij në shkollë kërcime të ndryshme të rrymës hip-hop

 • Kreshnik Koshi, vjen si solist me këngën “Flas me vete”

  Solisti i grupit muzikor “NA”, pjesëmarrës në disa festivale si ai i Rtsh-së, Top Fest, Zhurma Show për rreth dy dekada ka realizuar shumë këngë dhe videoklipe me këtë grup muzikor, por ajo që është më e rëndësishme dhe ka spikatur është talenti i tij

 • Muzika Shqip - Shpresa lulëzon si lulet - Intervistë me kantautorin e serenatave korçare Mihallaq Andrea

  mihallaq andreaKantautori Mihallaq Andrea e ka nisur karierën e tij muzikore që në moshë të vogël. Kur ishte vetëm 14 vjec ai krijoi këngën e tij të parë, me tekstin e një të panjohure

 • Elita Reçi: Shpresoj të jem pjesë e Festivalit të Këngës në RTSH

  Intervistë me këngëtaren Elita ReçiKëngëtarja nga Struga Elita Reçi e ka nisir muzikën në moshën 8 vjeçare. Prezantimet e saj në festivale janë të shumta, gjithashtu edhe çmimet në to

 • Muzika Shqip - Rovena Stefa: “Le të thyhen gotat” një rebelim ndaj pandemisë

  Këngëtarja e njohur Rovena Stefa është ngjitur në skenën e Festivalit të Rtsh-së që në adoleshencë, ku suksesin e arriti me këngën "Një gjethe më nis"

 • Muzika shqip - Intervistë me këngëtaren Elita Ziberi

  Elita Ziberi, vajza e artistit të mirënjohur tetovar, solistit të grupit “Elita 5”, Arif Ziberit fillimet në muzikë i pati me grupin XXL, për të vazhduar me pjesëmarrjen e saj në spektaklin e talenteve të reja në Turqi

 • Intervistë me këngëtaren Anxhela Peristeri

  Anxhela Peristeri është këngëtare dhe autore këngësh shumë e njohur. Ajo mësimet e para i mori në vendlindjen e saj në Korçë, më pas studjoi në Liceun Artistik e mbaroi në Tiranë, ndërsa studimet e larta i kreu në Greqi. Anxhela ka kënduar në Greqi, ku ka marre pjesë edhe në spektaklin “X Factor”

 • Muzika shqip - Intervistë me këngëtaren, Alida Duka

  CMG: Pëshëndetje Alida! Çfarë vendi zë kërcimi dhe çfarë vendi zë muzika në karrierën tënde ?Alida Duka: Përshëndetje Sava! Faleminderit për ftesën! E kam ndjekur programin dhe më ka pëlqyer. Muzika, kënga për mua zë vendin e parë mbi të gjitha ndërsa kërcimi është diçka që e plotëson artistin

 • Muzika Shqip - Së shpejti në duet me ikonën e muzikës shqiptare…

  Kantautori Alfred Meminaj ka studiuar në Liceun Artistik të Tiranës për instrumentin e trombës si dhe Akademinë e Lartë të Arteve e ka kryer për Trombë me Prof. Isak Shehun dhe kompozicion me Prof. Hajg Zaharjan, për ta përmbyllur po me të njëjtën degë masterin në Gjermani

 • Muzika Shqip - Ardian Trebicka, përjetimi i 2020-ës dhe planet për 2021

  Intervistë me këngëtarin, Ardian TrebickaCMG: Jemi në ditët e para të vitit të ri dhe je artisti i parë për këtë vit të ri 2021 i ftuar në emisionin " Muzika shqip"

 • Muzika Shqip - Festina Mejzini: Në Festivalin e 59-të të këngës pretendoj të fitoj

  CMG: Përshëndetje Festina Mejzini! Bashkë jemi takuar katër vite më parë në prezantimin tënd në Festivalin e RTSH-së. Më pas ti u prezantove me grupin rock ”Na” dhe kjo është hera e tretë që merr pjesë në këtë festival