• Alp Isufi publikon këngën e re “Dasma”

  Alp Isufi është një këngëtar i ri, i talentuart nga Kosova me një zë të veçantë. Ai ka filluar të merret me muzikë që në moshë të vogël. Fillimisht ka qenë pjesë e asnamblit me çifteli, dhe prej tetë vitesh është fokusuar më shumë në muzikën popullore dhe atë moderne. Alpi ka publikuar së fundi këngën “Damsa”, një produksion muzikor që është pritur mirë nga publiku. Gjatë sezonit veror ai bashkë me

 • Sidorela Zeqaj: Nuk jetoj dot pa këngën

  Këngëtarja e muzikës popullore nga Mallakastra Sidorela Zeqaj ka nisur të këndojë në moshë të vogël, e rritur në një familje me tradita në muzikën popullore. Sidorela ka sjellë për publikun disa kolazhe këngësh popullore dhe solistike, të cilat janë pritur mirë nga artdashësit. Ajo ka bashkëpunuar me emra të njohur në fushën e muzikës dhe është e pranishme në aktivitete e gëzime familjare brenda dhe jashtë vendit. Së shpejti Sidorela do të sjellë për publikun një këngë ritmike verore me motive popullore.

 • Indrit Cakaj, i riu shqiptar në gjurmët e artistëve të mëdhenj

  Indrit Cakaj, i riu shqiptar në gjurmët e artistëve të mëdhenj

 • Mirjeta Çelaj, mësuesja tropojane me pasion këngën popullore

  Mirjeta Çelaj prej vitesh punon si mësuese në qytetin e Tropojës, por është dhe këngëtare e njohur e muzikës popullore dhe folklorike. Ajo ka realizuar disa interpretuar si soliste, por dhe bashkëpunime në duet me këngëtarë të tjerë. Mirjeta ka marrë pjesë në Festivalin Folklorik të Gjirokastrës, duke përfaqësuar Shkodrën dhe në festivalin e fundit folklorik si përfaqësuese e Tropojës së bashku me grupin. Ajo ka publikuar mjaft materiale muzikore në kanalin personal YouTube, të cilat janë pritur mirë nga publiku.

 • Daniel Mustafa, artisti që lëvron muzikën e tabanit

  Kitaristi dhe këngëtari i njohur Daniel Mustafa së bashku me të shoqen, këngëtaren e njohur Nertila Vreto prej vitesh lëvrojnë muzikën popullore. Që në moshën 14 vjeçare si kitarist dhe më vonë edhe si këngëtar Danieli ka nisur karrierën muzikore. Këngët e juglindjes janë pjesë e repertorit të këngëtarit, fëmijët e të cilit gjithashtu e kanë pasion muzikën.

 • Xhuljo Hamataj së shpejti me projekte të reja muzikore

  Xhuljo Hamataj është këngëtar i muzikës popullore të jugut, me një karrierë disavjeçare në fushën e muzikës. DJ në moshën 15 vjeçare, Xhuljo më vonë është profilizuar si këngëtar popullor. Ai është pjesë e grupit polifonik të Mallakastrës dhe ka marrë pjesë në koncerte e festivale folklorike. Së shpejti premton për artdashësit katër projekte të reja muzikore.

 • Lili dhe miqtë

  Liliana Cingu “Nderi i Kombit”, valltarja me portretin fisnik, e cila ndër vite nuk ka reshtur së mahnituri publikun shqiptar me elegancën e saj skenike. Ajo është cilësuar si “Mbretëresha e valles folklorike shqiptare” dhe shquhet si një ndër individualitetet më të spikatura që i ka dhënë hov ndër vite Ansamblit të Këngëve e Valleve Popullore edhe përtej kufijve.

 • Gjevalin Gjergji, artisti pukjan që ruan traditën e folklorit

  Këngëtari pukjan Gjevalin Gjergji ka një karrierë disa vjeçare në lëvrimin e muzikës folklorike. Qysh fëmijë ka luajtur me çifteli dhe sharki dhe përveç pasionit për folklorin në rininë e tij është marrë dhe me artin skenik. Këngët folklorike të Gjevalinit të publikuara në kanalin YouTube janë pritur mirë nga artdashësit.

 • Edlira Sulaj, promovuesja e trashëgimisë kulturore

  Kostumografja Edlira Sulaj ruan traditën e familjes, duke e bërë funksionale. Përmes riprodhimit të veshjeve popullore nga të gjitha trevat shqiptare Edlira ruan vlerat tradicionale. Përveç ateliesë së veshjeve tradicionale, një tjetër atelie lëvizëse e saj u prezanton turistëve të huaj trashëgiminë kulturore shqiptare.

 • Vjollca Buqaj: Kënga ka qenë gjithmonë pasioni im

  Këngëtarja kosovare Vjollca Buqaj ka një karrierë të gjatë në interpretimin e këngëve folklorike dhe popullore në Kosovë dhe diasporë. Duke ruajtur vlerat e muzikës popullore tradicionale, para një muaji Vjollca publikoi këngën “Malli për vendlindjen”, dhe së shpejti do të sjellë një potpuri me këngë dasmash.

 • Noel Pjetri, krijues dhe interpretues i këngës së Dukagjinit

  Noel Pjetri është këngëtar i muzikës folklorike nga Dukagjini. Katër këngët e publikuara prej tij në kanalin YouTube janë pritur mjaft mirë nga artdashësit. Noeli ka qenë pjesëmarrës në Festivalin Folklorik të Gjirokastrës bashkë me grupin nga Dukagjini, ku kanë prezantuar folklorin e trevës së tyre.

 • Teuta Pango dhe dashuria e përjetshme për këngën

  Këngëtarja Teuta Pango interpreton këngë të muzikës së lehtë por dhe popullore të përpunuar. Ndonëse jeton prej vitesh në Greqi, ku ndërpreu këngën, Teuta është rikthyer në skenë në disa aktivitete muzikore në Shqipëri e Greqi. Ajo ka publikuar disa këngë në kanalin e saj YouTube dhe shpreson të vazhdojë rrugën e bukur të këngës.

 • Afërdita Jonuzi dhe Parime Shahinaj, zërat burimorë të folklorit të Skraparit

  Këngëtaret e muzikës popullore të trevës së Skraparit Afërdita Jonuzi dhe Parime Shahinaj janë të njohura për këngët në duet. Të dyja kanë qenë të pranishme në mjaft aktivitete artistike të organizuara nga shoqata të ndryshme, duke interpretuar pastër këngët e krahinës së Skraparit. Pasionin për këngën ato e kanë trashëguar nga prindërit, duke e vazhduar këtë traditë familjare në përcjelljen më tej të këngës popullore.

 • Grupi “Pleqtë e Krujës”, simboli i traditës kulturore krutane

  Grupi k arakteristik “Pleqtë e Krujës” ka dhënë një kontributin të çmuar në ruajtjen dhe përsosjen e këngës popullore dhe traditave krutane. Ky grup artistik është nderuar me titullin “Mjeshtër i Madh”, për ruajtjen e vlerave tradicionale të muzikës popullore krutane. Ata janë të njohur si “Pleqtë e Krujës”, por përkushtimi e vlera e tyre artistike i bën ata një grup të rinjsh me vullnet të fismë.

 • Novruz Vengo: Kabaja është ndjenjë shpirti

  Novruz Vengo ose “Nokia i Beratit” siç njihet nga të gjithë artistët dhe miqtë e tij, ka një karrierë të gjatë si klarinetist. Ai është i njohur si instrumentist i talentuar në muzikën popullore me klarinetë dhe ka shoqëruar këngëtarët më të njohur popullorë në çdo cep të botës. Novruz Vengo është cilësuar si një ndër instrumentistët më të mirë në vend, në diasporë e më gjerë dhe gjithë jetën e tij

 • Egzon Dida, një zë i ri në këngën popullore të veriut

  Këngëtari Egzon Dida rrjedh nga një familje e njohur artistësh, që kanë interpretuar kryesisht këngë folklorike të veriut të Shqipërisë. Që në fëmijëri ai ka kënduar këngë të trevës së tij, dhe më pas ka realizuar mjaft këngë popullore të cilat i ka publikuar në kanalin YouTube. Egzoni e ka ruajtur traditën familjare të muzikës popullore më së miri, duke interpretuar vetëm këngë të mirëfillta popullore. Nonëse jeton prej 10 vitesh në Angli, Egzoni është i pranishëm në aktivitetet që organizohen nga komuniteti shqiptar.

 • Mimoza Paraveli, një jetë kushtuar muzikës

  Mimoza Paraveli është këngëtare e njohur nga qyteti i Korçës, që rrugën e muzikës e ka nisur që në fëmijëri. Përveç serenatave korçare, ajo interpreton dhe këngë popullore qytetare të jugut dhe trevave të tjera të vendit. Mimoza ka marrë pjesë në shumë aktivitete muzikore brenda dhe jashtë vendit, ku është pritur me duartrokitje nga publiku. Ajo ka realizuar tre albume muzikore dhe shumë këngë të tjera, që janë të publikuara në YouTube. Ajo është e pranishme në koncerte dhe evente muzikore, duke interpretuar live për artdashësit.

 • Ylli Çifti, këngëtari durrsak i këngës popullore

  Këngëtari popullor i Shqipërisë së mesme Ylli Çifti ka një karrierë të gjatë muzikore, me pjesëmarrje në mjaft aktivitete artistike në qytetin e Durrësit, qytete të tjera të Shqipërisë si dhe jashtë vendit. Në interpretimet e tij ruhet e pastër kënga popullore. Para një viti Ylli Çifti shfaqi një koncert recital në Durrës, ku ftoi miqtë e tij artistë për të kënduar bashkë me të. Ai ka marrë pjesë dy herë në Festivalin Folklorik të Gjirokastrës dhe është vlerësuar me mjaft çmime nëpër aktivitetet muzikore ku ka marrë pjesë.

 • Valentina Sinani, një jetë në interpretimin e këngëve myzeqare

  Këngëtarja e muzikës popullore nga qyteti i Fierit Valentina Sinani e ka nisur rrugën e këngës qysh në fëmijëri. Ajo dallohet për interpretimin e këngëve popullore myzeqare, por dhe të trevave të tjera. Valentina prej shumë vitesh jeton në Greqi me familjen e saj, por është e pranishme në çdo festë që organizohet nga komuniteti shqiptar atje. Ajo ka disa projekte muzikore, të cilat do ti realizojë në vitin 2024 për artdashësit e këngëve të saj.

 • Ermira Kola, zëri i ngrohtë i serenatave korçare

  Këngëtarja e njohur Ermira Kola, megjithëse i ka munguar për një periudhë skenave muzikore, nuk është tërhequr nga pasioni i saj, kënga. Me zërin e ngrohtë dhe të thellë, emri i këngëtares Ermira Kola na sjell gjithmonë ndërmend serenatat e bukura korçare, të cilave u ka qëndruar gjithnjë besnike. Prej dy vitesh ajo këndon live te Restorant Serenata Korçare, një ambient familjar, dhe me muzikë të vërtetë

 • Florjan Plaka, një këngë të re dedikuar prindërve

  Florjan Plaka është këngëtar i muzikës popullore nga Mallakastra, që prej vitesh interpreton në koncerte, gëzime familjare dhe ambiente me muzikë live. Pasionin për këngën popullore, dhe sidomos atë polifonike ai e ka të trashëguar nga dajat dhe babai i tij, të cilët kanë kënduar në ambiente familjare. Florjani ka sjellë disa produksione muzikore, që janë pritur mjaft mirë nga publiku dhe së shpejti premton të publikojë këngë të reja popullore. Kënga dhe poezia janë dy pasione që e shoqërojnë atë në jetën artistike, ku numëron 400 tekste këngësh të shkruara.

 • Irma Gjura, kẽngẽtarja qẽ ruan traditẽn e kēngẽs popullore

  Irma Gjura është këngëtare e njohur e muzikës popullore të Shqipërisë së mesme. Ajo e ka nisur rrugëtimin e saj artistik me muzikën e lehtë, për të vazhduar më pas me këngën popullore tradicionale, që e bëri të njohur për publikun e gjerë. Irma ka ruajtur me fanatizëm vlerat e muzikës së vërtetë popullore dhe çdo fundjavë këndon live për artdashësit te Kështjella Natyra e Qetë. Në një intervistë në

 • Vilson Zani, këngëtari gramshiot turne koncertesh në Australi

  Këngëtari i muzikës popullore Vilson Zani është nga qyteti i Gramshit dhe interpreton kryesisht këngët e juglindjes. Ai ka sjellë për dashamirësit e tij krijimtari popullore, këngë të cilat janë pritur mirë nga publiku. Vilsoni ka nisur të këndojë që në moshë të vogël, ku ka marrë pjesë në mjaft aktivitete muzikore në qytetin e tij. Ai është i pranishëm në koncerte dhe gëzimet familjare brenda dhe jashtë vendit. Aktualisht ndodhet bashkë me grupin e tij muzikor në një turne koncertesh në Australi.

 • Dori Hibroj së shpejti me projekte të reja muzikore

  Dori Hibroj është këngëtare e muzikës popullore të jugut. Ajo në fillim ka kënduar këngë të muzikës së lehtë dhe ka marrë pjesë në disa spektakle muzikore në Shqipëri. Prej disa vitesh interpreton këngën e mirëfilltë popullore, duke sjellë për publikun krijime të reja që janë pritur mjaft mirë nga artëdashësit. Dori ka marrë pjesë në mjaft aktivitete muzikore brenda dhe jashë vendit. Së afërmi ajo do të sjellë për publikun disa këngë të reja të muzikë së lehtë dhe asaj popullore.

 • Donika Proko Pecallari: Kënga në jetën time është oksigjen

  Këngëtarja e njohur e muzikës popullore Donika Proko Pecallari e ka nisur rrugën e këngës në moshë të vogël në Përmet. Ka marrë pjesë në disa festivale folklorike ku është vlerësuar me çmime. Gjithashtu ajo ka udhëtuar me këngën në mjaft vende të botës, duke përcjellë me mjeshtëri artistike vlerat e vërteta të muzikës popullore tradicionale shqiptare. Prej vitit 1994 jeton Donika me familjen në Athinë, por nga kënga nuk është shkëputur sepse merr pjesë në koncerte të ndryshme që organizohen në Greqi.

 • Flogert Shatraj, violinisti që shkëlqen në çdo koncert

  Flogert Shatraj është violinist i njohur që prej vitesh punon në Ansamblin Shtetëror të Këngëve dhe Valleve Popullore. Ai ka qenë i pasionuar pas instrumentit të vilolinës që nē moshë të vogël dhe ka studiuar në Liceun artsitik dhe më vonë studimet bachelor dhe master në Universitetin e Arteve me pedagog violinistin virtuoz Ibrahim Madhi. Flogerti ka marrë pjesë në mjaft koncerte brenda dhe jashtë vendit, duke prezantuar muzikën shqiptare dhe përfaqësuar denjësisht Shqipërinë.

 • Dy këngë të reja popullore nga Adriana Koreta

  Këngëtrja e muzikës popullore të trevës së jugut Adriana Koreta është rikthyer në tregun muzikor me dy këngë të reja “Aromë Shqipërie” me muzikë dhe orkestracion të Edi Balilit dhe ‘Bijë e Nënës, teksti dhe muzika nga vetë Adriana, me orkestrim të Gramoz Kozelit. Këngët janë pritur mjaft mirë nga publiku. Adriana pret të realizojë së shpejti kolazhe popullore, por dhe disa këngë të reja.

 • Gëzim dhe Angjelina Nika një jetë plot art dhe emocion

  Gëzim dhe Angjelina Nika janë artistë të mirënjohur me një karrierë të gjatë në muzikën popullore shqiptare. Çifti i artistëve jetojnë prej vitesh në SHBA, ku marrin pjesë në mjaft aktivitete artistike. Të dy janë vlerësuar me mjaft tituj dhe çmime kombëtare e ndërkombëtare, për kontribtin e tyre disavjeçar në promovimin e folkut dhe artin shqiptar. Ata vijnë për herë të parë së bashku në një rrëfim të jetës së tyre artistike.

 • Aleks Xhelili, mjeshtri kolonjar i klarinetës

  Klarinetisti i njohur nga qyteti i Kolonjës, Aleks Xhelili ka mbi katër dekada që interpreton në skenat e koncerteve brenda dhe jashtë vendit. Kabaja ze vendin kryesor në instrumentalet me muzikë popullore të juglindjes në repertorin e tij muzikor. Instrumentisti kolonjar është vlerësuar me medalje dhe çmime për kontributin e tij disavjeçar në kultivimin dhe ruajtjen e muzikës popullore tradicionale. Prej 20 vitesh ai jep mësime në klarinetë në shkollën e mesme të muzikës “Tefta Tashko Koço” në qytetin e Korçës. Së shpejti në tregun muzikor ai do të publikojë një suitë vallesh të Kolonjës.

 • Neta Doko: Kostumi popullor të përfaqëson si pasaporta

  Këngëtarja popullore nga Skrapari Neta Doko e ka nisur rrugëtimin muzikor në moshën 10 vjeç, kur u ngjit për here të pare në skenën e Festivalit Folklorik të Gjirokastrës me një këngë polifonike. Gjatë karrierës së saj artistike ajo përveç këngëve polifonike ka interpretuar dhe këngë të muzikuara, për të qenë më pranë kërkesave të kohës dhe publikut. Me rastin e 50 vjetorit të lindjes Neta realizoi këtë vit një kolazh me këngë popullore, që është pritur mjaft mirë nga dashamirësit e kësaj këngëtareje.

 • Iris Bega dhe pasioni për këngët popullore tiranase

  Iris Bega njihet si soliste në Ansamblin e Këngëve dhe Valleve Popullore, por prej 10 vitesh performon live te Serenata Korçare, një ambjent familjar ku klientët e kuzhinës korçare shijojnë dhe muzikë. Irisi ka qenë pjesë e turneve jashtë vendit të Ansamblit brenda dhe jashtë vendit, ndër të cilat ajo veçon koncertin në Shangai. Në një rrëfim për Grupin Mediatik të Kinës këngëtarja popullore tregon pasionin e saj për këngët e vjetra tiranase dhe kostumin popullor.

 • Shqiponja Doko: Dua që njerëzit të ndjehen mirë me këngët e mia

  Shqiponja Doko publikon këngët popullore, kryesisht nga Shqipëria e Mesme dhe e Jugut në kanalin e saj në You Tube dhe deri tani ka arritur në 114 mijë klikime nga dashamirësit e kësaj muzike. Prej 27 vitesh kjo këngëtare e muzikës popullore jeton në Itali, dhe malli për vendlindjen e ka kthyer me pasion te muzika. Për Radio Ejani ajo tregon emocionet që e lidhin me këngën, vendlindjen, por dhe dëshirën

 • Flavio Xhaferi: Kërcimi për mua është më shumë se pasion

  Një nga valltarët e Festivalit Folklorik të Gjirokastrës në këtë edicion ishte dhe Flavio Xhaferri. Pas studimeve në Shkollën e Baletit ai tashmë interpreton si valltar pranë Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore me të cilin ka marrë pjesë në mjaft aktivitete brenda dhe jashtë vendit. Në një intervistë për Radio Ejani Flavio tregon për pasionin që ka për vallen popullore dhe ruajtjen e saj.

 • Indrit Cakaj së shpejti me një koncert recital

  Indrit Cakaj rrjedh nga një familje e njohur muzikantësh. Pas studimeve në Univesitetin e Arteve në instrumentin e fizarmonikës, Indriti aktualisht është pedagog në Fakultetin e Muzikës pranë këtij universiteti. Indriti performon prej 10 vitesh me grupin muzikor “Salabeg Band”, në aktivitete muzikore brenda dhe jashtë vendit. Në intervistë për Radio Ejani ai flet për karrierën si instrumentist, por dhe planet krijuese dhe së shpejti do të sjellë për publikun një koncert recital

 • Arif Dushaj: Më pëlqen ta ruaj folklorin dhe traditën

  Arif Dushaj është një këngëtar popullor nga Tropoja, i cili performoi në Festivalin Folklorik të Gjirokastrës me një këngë të veriut, tipike malësore kushtrimi. Ai këndon nëpër koncerte brenda vendit, por dhe jashtë tij ku jetojnë shqiptarë. Në intervistë për Radio Ejani Arif Dushaj flet për fillimet e pasionit të tij këngës, karrierën ndër vite, por dhe projektet muzikore

 • Jorgjeta Lalazi: Publiku është thesari më i çmuar

  Jorgjeta Lalazi është një nga artistet më të dashura të qytetit të Korçës. Ajo rrjedh nga një familje nga më të vjetrat autoktone korçare, mes mjekësh dhe muzikantësh, ku pasioni për artin, muzikën dhe serenetat e vjetra trashëgohet brez pas brezi. Jorgjeta banon në Korçën e saj të dashur, ku vazhdon traditën familjare të këndimit të serenatave, këngëve të dashurisë, emocionit dhe përjetimit të tejskajshëm të mallit. Në një intervistë për Radio Ejani Jorgjeta Lalazi tregon për rrugëtimin e saj artistk, aktivitetin muzikor dhe projektet për të ardhmen.

 • Liri Rasha, këngëtarja me zërin unik

  Me emrin e këngëtares së shquar dibrane Liri Rasha është e lidhur kënga lirike e njërës nga trevat më të pasura artistike të kulturës popullore dhe folkut shqiptar. Në rrugëtimin e saj skenik, ajo asnjëherë nuk ka deformuar këngën e bukur popullore. Të gjitha këngët e kënduara prej saj janë bërë hite dhe kanë udhëtuar e udhëtojnë me kujtesën e njerëzve, që e duan këngëtaren e shquar dhe impresionohen nga magjia e shpirtit të saj të bukur artistik. Në një intervistë për Radio Ejani këngëtarja Liri Rasha tregon për karrierën e saj artistike si dhe produksionet e fundit muzikore që ka realizuar.

 • Festivali Folklorik Kombëtar hap sot siparin në Kalanë e Gjirokastrës

  Sot në Gjirokastër do të nisë një ndër aktivitetet folklorike më të rëndësishme në vend, Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës. Pas një pauze 8-vjeçare, ky festival, që dikur mblidhte në skenën e kalasë së Gjirokastrës qindra artistë nga gjithë vendi, synon të vijojë rrugën e tij me të njëjtin shkëlqim dhe synim, ruajtjen dhe kultivimin e trashëgimisë kombëtare kulturore jo materiale. Në një intervistë për Radio Ejani Klodian Qafoku, i cili është dhe Udhëheqës Artistik i grupit folklorik të Qarkut të Tiranës tregon për risitë që do të sjellin pjesëmarrësit në këtë edicion të festivalit.

 • Lutfi Muça, një jetë në skenë me këngën popullore tiranase

  Lutfi Muça është këngëtar i njohur i muzikës popullore të Shqipërisë së Mesme. Me një karrierë mbi 50 vjeçare ai nuk i është ndarë asnjëherë skenës, duke pasur në repertorin e tij me qindra këngë që kënohen edhe sot nëpër gëzimet familjare nga këngëtarët e rinj. Në këtë rrugëtim artistik ai ka marrë me dhjetra certifikata, diploma dhe medalje, që shoqërojnë jetën e tij të pasur artistike. Kur flet për këngën popullore, ai na tregon dashurinë për të, atë dashuri që ai kurrë nuk e shpërdoroi për arsye komerciale. Në një intervistë për Radio Ejani Lutfi Muça flet për fillimet e karrierës së tij, koncertet në çdo cep të Shqipërisë si dhe vlerësimet.

 • Enriketa Kuqani: Publiku, shoqëruesi më i mirë i karrierës time

  Enriketa Kuqani është këngëtare e njohur e muzikës popullore qytetare shkodrane me mbi 40 vite karrierë. Ajo e ka nisur rrugëtimin e saj muzikor në një moshë të vogël, duke vijuar karrierën me koncerte të shumta brenda dhe jashtë vendit. Enriketa ka interpretuar mjaft këngë popullore dhe jaret shkodrane, ku kënga e Margjelës mbetet më e dashura e saj. Prej disa vitesh jeton bashkë me familjen në SHBA, por Shkodrën e ka gjithmonë në mendje dhe e viziton shpesh. Në një intervistë për Radio Ejani Enriketa Kuqani tregon mbi fillimet e saj në muzikë, aktivitetet muzikore si dhe bashkëpunimet me këngëtarë të tjerë shkodranë.

 • “Aulona Inter Folk Festival” sjell në Vlorë folkun ndërkombëtar

  Qyteti bregdetar i Vlorës mikpriti këto ditë edicionin e 15-të të “Aulona Inter Folk Festival”, në të cilin morën pjesë grupe folklorike nga vendet ballkanive, por dhe Europa. Gjatë qëndrimit në Vlorë, artistët nga vende të ndryshme pane nga afër asetet kulturore, historike, turistike e natyrore të Vlorës e rrethinave të saj. Drejtori i Qendrës Kulturore “Aulona” dhe drejtori i përgjithshëm i Festivalit, Sejmen Gjokoli në një intervistë për Radio Ejani tregon për risitë e edicionit të 15-të të Aulona Inter Folk Festival.

 • Vera Laçi, zëri i shquar i baladave

  Një ndër këngëtaret e njohura të muzikës popullore është Vera Laçi, zëri i së cilës i shkon përshtat lirikës popullore dibrane ku i këndohet dashurisë, martesës, apo kurbetit. E shquar në interpretimin e baladave Vera Laçi në një intervistë për Radio Ejani flet për karrierën e saj muzikore ndër vite dhe projektet e sotme e në vijim.

 • Orjent Memo së shpejti me një album muzikor

  Orjent Memo është një këngëtar i ri por shumë premtues i muzikës popullore tradicionale shqiptare kryesisht të trevës së jugut. Pasioni i tij për isopolifoninë ka nisur në moshë të vogël në gjirin familjar, duke ndjekur traditën e gjyshit dhe dajës së tij. Pas studimeve për klarinetë në Liceun Artistik të Gjirokastrës, Orjenti ka nisur karrierën e tij si këngëtar me interpretime brenda dhe jashtë vendit. Për Radio Ejani ai zbulon se po përgatit albumin e ri muzikor.

 • Agron Bela, arti i fizarmonikës

  Agron (Thanas) Bela është muzikant dhe instrumentist i njohur me një karrierë të admirueshme muzikore brenda dhe jashtë vendit. Ai ka shoqëruar me fizarmonikën e tij këngëtarēt më të njohur të muzikës popullore shqiptare, por dhe artistë të njohur të vendeve të tjera. Pasioni që mjeshtri i fizarmonikës ka për muzikën e mirëfilltë shqiptare ka bērë qē ta promovojë kudo artin e vërtetë.

 • Dashuri Hysaj: Polifonia nuk duhet të harrohet

  Dashuri Hysaj është këngëtare e njohur e muzikës popullore të trevës së jugut, kryesisht të Skraparit. Ajo ka mbi 30 vite karrierë ku ka marrë pjesë në mjaft koncerte brenda dhe jashtë vendit. Gjatë karrierës së saj ajo ka publikuar mjaft këngë polifonike dhe këngë popullore të muzikuara që janë pritur mirë nga publiku. Ajo së shpejti do të jetë pjesëmarrëse në Festivalin Folklorik të Gjirokastrës

 • Afrim Miçiqi premton koncert recital në Tiranë

  Afrim Muçiqi është këngëtar i njohur i muzikës popullore nga Kosova, dhe ai muzikën e ka të trashëguar nga familja e tij. Afrimi numëron me qindra këngë të publikuara dhe dhjetra albume të muzikës popullore të clat janë prituar mjaft mirë nga adhuruesit e tij. Gjatë karrierës së tij artistike ai ka bashkëpunuar me këngëtarët më në zë të muzikës popullore shqiptare si dhe ka marrë pjesë në shumë aktivitete

 • Roberta Kaçaj, një jetë dedikuar muzikës

  Roberta Kaçaj është këngëtare e njohur me një karrierë të gjatë në fushën e muzikës. Ajo ka marrë pjesë në shumë aktivitete artistike, duke interpretuar mjeshtërisht në disa zhanre të muzikës shqiptare. Gjithashtu ajo ka interpretuar këngë popullore nga të gjitha trevat e vendit, duke u bërë një artiste unike përsa i përket muzikës së mirëfilltë popullore. Roberta ka nxjerrë dhe shumë artistë të rinj që sot janë nga këngëtarët më në zë të muzikës shqiptare dhe vazhdon akoma punën si mësuese muzike për të përgatitur brezin e talentëve të rinj në muzikë. Në një intervistë për Radio Ejani ajo tregon për fillimet e saj në muzikë si dhe aktivitetet artistike ku ka marrë pjesë.

 • Amarda Arkaxhiu: Jam fanatike e këngëve tradicionale popullore

  Këngëtarja e njohur nga Kavaja Amarda Arkaxhiu ka mbi dy dekada që interpreton në muzikën e lehtë dhe atë tradicionale shqiptare. Ajo është një nga zërat më të ëmbël të panoramës së muzikës popullore shqiptare, me një pjesë të madhe të këngëve që janë kthyer në hit-e dhe me disa prej tyre, të cilat kërkohen në gëzimet familjare. Amarda tashmë prej disa vitesh ka nisur një jetë të re në SHBA, por Shqipërinë e viziton shpesh ku merr pjesë në koncerte dhe gëzime familjare. Në një intervistë për Radio Ejani Amarda tregon për rrugëtimin e saj me këngën, aktivitetet brenda dhe jashtë vendit si dhe projektet muzikore në të ardhmen.

 • Zef Beka: Jam përpjekur të ruaj vlerat e zonës sime

  Zef Beka është një nga artistët e muzikës popullore ndër më të kërkuarit në veriun e Shqipërisë, por edhe në diasporën shqiptare. Ai ka 35 vite karrierë në interpretimin e muzikës së mirëfilltë popullore, duke arritur që të ketë shumë adhurues në të gjithë trevat shqiptare.

 • “Sofra Tiranase”, tradita e këngës dhe valles popullore

  Një festë me këngë dhe valle, “Sofra Tiranase” ka ardhur në edicionin e 27-të në Pallatin e Kongreseve. Ky aktivitet është kthyer tashmë një traditë që realizon një shkrirje origjinale të aspekteve të muzikës popullore të trevës së Tiranës përmes artistëve më në zë dhe po ashtu valleve më të dashura që marrin hijeshinë e kahershme shoqëruar me kostumet tradicionale. Artistēt pjesëmarrës në kētë edicion flasin ekskluzivisht për Radio Ejani, duke sjellë emocionet e përjetuara gjatë performancës së tyre në skenën e Pallatit të Kongreseve.

 • Lindita Purellku: Dëshiroj të marr pjesë në aktivitetet muzikore në Shqipëri

  Lindita Purellku është këngëtare e njohur e muzikës popullore nga Maqedonia e Veriut. Ajo ka gati 35 vite karrierë muzikore, duke interpretuar pastër këngët popullore tradicionale shqiptare. Lindita ka realizuar mjaft këngë dhe kolazhe popullore, duke u pritur mirë nga artdashësi. Ajo ka pasur dhe disa bashkëpunime në duet me këngëtarë të tjerë dhe dëshiron që në të ardhmen të bashkëpunojë edhe me

 • Vida Kunora: Jam këngëtare mjaft e dashur në dasmat e shqiptarëve

  Vida Kunora është këngëtare dhe autore këngësh e njohur në mbarë vendin, e cila ka studiuar gjuhë-letërsi. Ajo është e suksesshme në të gjitha skenat shqiptare brenda dhe jashtë vendit dhe një ndër këngëtaret më të klikuara të muzikës popullore dhe folklorike, duke qenë e preferuar në dasmat shqiptare. Vida ka realizuar shumë hite dhe shumica e këngëve të saj këndohen në dasma. Në një intervistë

 • Vera Peci: Publiku shqiptar do më mungojë gjithmonë

  Vera Peci është këngëtare e muzikës popullore të trevës së veriut. Ajo ka studiuar në shkollën artistike “Preng Jakova” në qytetin e Shkodrës për fizarmonikë dhe ka kënduar që në vogëli. Vera vjen nga një familje me tradita patriotike nga rrethi i Pukës. Gjatë karrierës së saj muzikore ajo ka realizuar mjaft këngë popullore si dhe ka marrë pjesë në disa aktivitete artistike. Prej vitesh jeton bashkë

 • Mimoza Staka: Muzikën e dua me gjithë shpirt

  Këngëtarja shkodrane Mimoza Staka ka një karrierë të gjatë muzikore dhe produksionet muzikore që ajo ka publikuar janë pritur mjaft mirë nga publiku. Mimoza është e njohur më shumë për interpretimin e këngëve popullore qytetare shkodrane, por ajo ka realizuar dhe këngë të treva të tjera si dhe të muzikës së lehtë. Ajo ka studiuar për kanto në shkollën artistike “Prenk Jakova” në Shkodër dhe që në moshë

 • Edmond Bregu: Më merr malli të këndoj

  Edmond Bregu është këngëtar i muzikës popullore të trevës së jugut të Shqipërisë. Ai e ka nisur rrugëtimin e tij me këngën tradicionale që në fëmijëri dhe gjatë karrierës ka interpretuar këngë të vjetra popullore, por ka sjellë për publikun dhe krijimtari të re.

 • Gloria Xhomaqi, juristja me pasion muzikën

  Gloria Xhomaqi është këngëtare e muzikës popullore të trevës së jugut dhe kryesisht asaj kolonjare. Ajo ka studiuar për kanto në Liceun Artistik “Jordan Misja” në Tiranë dhe më vonë ka përfunduar studimet e larta në degën e drejtësisë. Gloria ka publikuar disa këngë popullore të trevës së juglindjes dhe të gjitha këto produksione janë krijimtari e re popullore. Në një intervistë për Grupin Mediatik

 • Edi Furra së shpejti me dy materiale të reja muzikore

  Edi Furra është këngëtar i njohur i muzikës popullore shqiptare. Ai jeton në Gjakovë dhe ka një karrierë të gjatë muzikore të prezantuar në disa albume me këngë popullore.

 • Bruna Sota Hoxha rikthehet me koncert recital në qytetin e Fierit

  Këngëtarja Bruna Sota Hoxha është një emër i njohur në Shqipëri dhe diasporën shqiptare. Me zërin e saj të ëmbël dhe melodioz, me talentin dhe mjeshtërinë artistike, Bruna që herët u shqua për vlerat e saj artistike muzikore. Në rrugën profesionale Brunën e futi dirgjenti i estradës së Fierit, Ferit Hoxha i cili është dhe bashkëshorti i artistes fierake. E vlerësuar me çmime kombëtare e ndërkombëtare, e njohur si “bilbili i këngës myzeqare”, mbas një rrugëtimi të gjatë artistik në Shqipëri, SHBA dhe vende të ndryshme të Europës, Bruna rikthehet në qytetin e saj të lindjes për t’i dhuruar publikut fierak një buqetë këngësh qytetare. Në një intervistë për Grupin Mediatik të Kinës (CMG) ajo tregon për rrugëtimin muzikor, emocionet e koncertit ecital në qytetin e Fierit si dhe projektet për të ardhmen.

 • Shkurte Hadergjonaj: Duhet ta kultivojmë sa më shumë folklorin tonë

  Shkurte Hadergjonaj është këngëtare e muzikës popullore folklorike nga Deçani i Kosovës. Ajo ka nisur të këndojë këngën e mirëfilltë popullore që në moshë të vogël, duke u frymëzuar nga instrumenti i kavallit. Ka realizuar shumë këngë popullore të shoqëruara me videoklipe, të cilat janë pritur mjaft mirë nga publiku. Së fundi Shkurte ka sjellë për artdashësin e saj një kolazh me këngë popullore dasmash dhe pret që të publikojë dhe materiale të tjera muzikore, duke i qëndruar gjithmonë besnike traditës dhe origjinalitetit të këngës popullore.

 • Reji Berisha, talent në vallen popullore shqiptare

  Reji Berisha është student në degën e koreografisë në Universitetin e Arteve, por falë talentit të tij në vallen pooullore, ai është i punësuar si valltar pranë Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore. Në premierën “Zare”, Reji ishte solist kryesor në debutimin e valleve tradicionale në skenën e TOB-it, duke mahnitur publikun në sallë me performancën e tij. Në një intervistë për Grupin Mediatik të Kinës (CMG) Reji tregon për fillimet e tij në balet dhe vallen popullore, aktivitetet me ansamblin si dhe projektet në vazhdim.

 • Ergi Agolli: Mundohem që ta ruaj tabanin e vjetër popullor

  Ergi Agolli është një ndër zërat e rinj të muzikës popullore të Shqipërisë së jugut. Ai është kthyer në një ndër këngëtarët më të preferuar të kësaj treve, ndërsa ka nisur aktivitetin e tij muzikor jo vetëm në Shqipëri por edhe jashtë vendit.

 • Visar Peja: Duetet me babain, një ndjesi e veçantë në skenë

  Visar Peja është këngëtar i muzikës së mirëfilltë popullore nga Gjakova. Ai vjen nga një familje me tradita në muzikën tradicionale shqiptare, ku këngën e ka trashëguar nga babai i tij, artisti i madh dhe legjenda e muzikës popullore Ismet Peja. Visari ka vite në karrierën muzikore, duke marrë pjesë në shumë evente artistike si dhe ka publikuar mjaft materiale muzikore, këngë të mirëfillta popullore

 • Endri Fifo: Këngët e mia këndohen me dashuri nga njerëzit

  Endri Fifo është këngëtar i njohur i muzikës popullore të trevës së jugut.

 • Zina Zdrava: Kënga popullore fle brenda meje

  Zina Zdrava e nisi rrugën e bukur të këngës në qytetin e Elbasanit, për të arritur majat në skenat e Tiranës dhe të gjithë Shqipërisë. Ka studiuar për kanto, por asnjëherë nuk la pas dore këngën popullore, e cila i dha famën në trevat shqiptare

 • Jurgen Kaçani, këngë për nipin e tij

  Jurgen Kacani gjate nje koncerti (Facebook)Jurgen Kaçani është këngëtar i njohur i muzikës popullore Shqipërisë së jugut. Ai e ka filluar këngën që në moshën 8 vjeç dhe nuk e ka ndalur kurrë

 • ​Amel Tahiri: Kostumi popullor, përgjegjësi e madhe në skenë

  Amel Tahiri gjate deputimit te nje valleje ne skene (Foto personale)Amel Tahiri ka lindur në qytetin bregdetar të Vlorës dhe që në moshë të vogël ka pasur pasion vallen popullore

 • Hysni Hoxha së shpejti koncert recital në Elbasan

  Hysni Hoxha është këngëtar i njohur i muzikës popullore tradicionale që gjatë gjithë karrierës së tij e ka ruajtur me fanatizëm tabanin popullor

 • Kleopatra Skarço Dokle: Më mungon skena dhe publiku

  Kleopatra Skarço Dokle e nisi aktivitetin muzikor me Ansamblin Popullor të Nartës, në vitin 1966. Në ato vite, lëvizja artistike amatore kishte marrë hov dhe nuk mungonin edhe organizimet kombëtare ku spikasnin talentet e rinj

 • Merita Halili dhe Raif Hyseni, dëshirojmë të prezantojmë muzikën shqiptare në Kinë

  Të pandarë në skenë dhe në jetë, Merita Halili dhe Raif Hyseni janë çifti artistëve më të adhuruar nga publiku shqiptar, brenda dhe jashtë vendit. Me një karrierë të gjatë artistike në Shqipëri dhe në diasporë ata kanë interpretuar ndër skenat më të njohura botërore

 • Erald Demiri: Muzika popullore tradicionale, pasioni im

  Erald Demiri është instrumentist i njohur, i cili lëvron muzikën tradicionale popullore. Ai ka nisur ta mësojë klarinetën që në moshë të vogël, duke pasur dhe një përkrahje të madhe nga babai i tij, klarinetisti i mirënjohur Adrian Demiri

 • ​ Mukades Çanga: Vlerësimi i publikut, më i rëndësishmi për mua

  Mukades Çanga, “Mjeshtër i Madh” është një zë i rëndësishëm i traditës së pasur të këngës qytetare shkodrane. Vokali dhe forca interpretuese e saj kanë kaluar publikun shkodran për të rrëmbyer interesim dhe ovacione, duartrokitje dhe vleresime përtej

 • Ibrahim Roçi: Skena nuk njeh moshë

  Ibrahim  Roçi “Mjeshtër i Madh” është valltar dhe koreograf i njohur, i cili e  ka filluar karrierën e valltarit në të parin Festival Folklorik Kombëtar  të Gjirokastrës