PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Fokus
Fjalimi i Xi Jinping-ut në mitingun përkujtimor për 70-vjetorin e fitores së Luftës së Popullit Kinez kundër Agresionit Japonez
Presidenti kinez takon udhëheqës botërorë në prag të Ditës së Fitores
Presidenti kinez Xi Jinping ka takuar udhëheqës të tjerë të huaj që ndodhen në Pekin për të marrë pjesë nesër në festimet e Ditës së Fitores...
Lajmet
• Kinë, botohet libri i fjalimeve të Xi-së në aktivitetet e 70-vjetorit të fitores së Luftës
• Parada, parakalon formacioni më i madh i rojave të nderit
• Kinë, trupat e 17 vendeve morën pjesë në paradën e Ditës së Fitores
• Formacioni ajror i mbrojtjes së flamujve kalon mbi "Tienanmen"
• Xi shpreh vendosmërinë për ruajtjen e paqes, shpall shkurtimin e ushtrisë
• Pekin, mbahet ceremonia e 70-vjetorit të fitores së Luftës së Dytë Botërore
• Li Keqiang takohet me Putin
• Xi pret liderë të huaj që do të marrin pjesë në paradën ushtarake
More>>
Parakalimi ushtarak në Kinë
• Albert Rakipi, fitorja mbi fashizmin garantoi paqe dhe stabilitet
• Xi Jinping fillon inspektimin e trupave të paradës ushtarake
• Pekin, mbahet ceremonia përkujtimore e Ditës së Fitores
• Presidenti kinez takon udhëheqës botërorë në Pekin
• Xi Jinping u jep medalje veteranëve
• Yang Yanyi boton artikull me rastin e 70-vjetorit të fitore së Luftës së Popullit Kinez kundër Agresorëve Japonezë
• Kina: Japonia duhet të dëgjojë thirrjet e drejta të banorëve
• Pekini në pritje të Paradës ushtarake të Ditës së Fitores
• Kina, parada e 3 shtatorit nuk i kundërvihet ndonjë vendi tjetër
• Parada e "3 shtatorit" ka hyrë në fazën kyçe të përgatitjeve
More>>
VIDEO
Lufta Botërore Anti-fashiste

Dokumentari i Çmimit Oskar kushtuar Luftës së Popullit Kinez kundër Agresorëve Japonezë

Varshavë, ekspozitë për 70-vjetorit e fitores së luftës kundër Japonisë

San Francisko, hapet muzeu monumental kinez i luftës kundër Japonisë

Makao, mbahet ekspozita për 70-vjetorin e përfundimit të luftës

Mijëra kinezët përkujtojnë në Gjermani 70-vjetorin e fitores së luftës

Guang Ming Ribao, "Statusi dhe roli i Kinës në Luftën Botërore Antifashiste"
Kapitullimi i Japonisë
Heronj Kundër Agresorëve Japon
Kina do të nderojë edhe veteranët e Komingtang-ut gjatë paradës së 3 shtatorit
Për përkujtimin e 70 vjetorit të fitores së luftës së rezistencës së popullit kinez kundër Japonisë dhe luftës botërore anti-fashiste, autoritetet kineze publikuan të hënën listën e dytë të 100 objekteve ...
Kinë, kujdestarët për varrezat e dëshmorëve rusë
Para më shumë se 70 vjetësh, mijëra pilotë dhe teknikëerdhën nga ish Bashkimi Sovjetik në Kinë për të luftuar së bashku me popullin kinez kundër agresorëve fashistë japonezë. Shumë prej tyre sakrifikuan jetë dhe eshtrat e tyre prehen në Kinë...
Kina-Japonia
• Kina: Japonia duhet të dëgjojë thirrjet e drejta të banorëve
• Tokio, ekspozitë fotografie për armët kimike të përdorura nga Japonia në luftë
• Ish kryeministri japonez i bën thirrje Abes të kërkojë falje publike
• Fakte të reja mbi emigracionin japonez në verilindje të Kinës
• Kina i kërkon Japonisë të japë mesazhin "e saktë" për përgjegjësinë e luftës
• Wang Yi: "Japonia të mos ballafaqohet me Kinën"
• Tokio, shfaqen filma mbi agresionin japonez mbi disa vende aziatike
• Kina i kërkon Japonisë të mbajë qëndrimin e duhur ndaj historisë
• Kina identifikon dëshmorë të tjerë të Luftës kundër pushtimit japonez
More>>
Populli në hidhërim
Krimet e ushtrisë japoneze
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China