PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Pekin, mbahet ceremonia përkujtimore e Ditës së Fitores
2015-09-03 09:39:06 CRI Komenti juaj Printoni

Ceremonia përkujtimore me rastin e 70-vjetorit të fitores së Luftës së Rezistencës së Popullit Kinez kundër Agresorëve Japonezë dhe fundit të Luftës Botërore Anti-fashiste u mbajt të enjten paradite në orën 10, në sheshin Tiananmen të Pekinit.

Në paradën ushtarake, tre forcat ushtarake të Kinës u ndanë në në 50 formacione duke parakaluar sheshin Tiananmen. Në këto formacionet përfshiheshin dy formacione të veteranëve, 11 formacione të këmbësorisë, 27 formacione të pajisjeve dhe 10 formacione ajrore. Në paradë morën pjesë rreth 12 trupa, mbi 500 pajisje dhe rreth 200 aeroplanë.

Krahas këtyre, 17 vende midis tyre Rusia, Kazakistani, dërguan formacione dhe përfaqësues të marrin pjesë në paradën ushtarake.

Në orën 9, kryetari i Shtetit i Kinës Xi Jinping dhe bashkëshortja e tij Peng Liyuan i pritën të ftuarit e huaj në sheshin jashtë portës Duanmen. (Fani/Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China