PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Yang Yanyi boton artikull me rastin e 70-vjetorit të fitore së Luftës së Popullit Kinez kundër Agresorëve Japonezë
2015-09-02 10:04:33 CRI Komenti juaj Printoni

Në prag të 70-vjetorit të fitores së Luftës së Popullit Kinez kundër Agresorëve Japonezë, ambasadorja e Kinës në Bashkimin Evropian Yang Yanyi botoi një artikull ku thuhet se përkujtimi i Luftës së Popullit Kinez kundër Agresorëve Japonezë dhe i Luftës Botërore Anti-fashiste është projektuar për të kujtuar historinë dhe për krijimin e një të ardhmeje të bukur.

Yang Yanyi shtoi se Lufta e Popullit Kinez kundër Agresorëve Japonezë dhe Lufta Botërore Anti-fashiste para mbi 70 vjetëve ishin lufta e njerëzimit kundër së keqes dhe errësirës. Në përballim të luftës brutale të nisur nga fashizmi dhe të shkatërrimeve të papara ndaj qytetërimeve njerëzore, populli kinez u bashkua me paqedashësit e mbarë botës, luftuan në beteja të përgjakshme për shumë vite dhe arritën më në fund fitoren e madhe në këtë luftë.

Yang Yanyi shtoi se një nga shkaqet kryesore të nisjes së luftës agresive ndaj Kinës nga Japonia ishte politika e paqes e disa vendeve ndaj Japonisë. Pas mbi 70 vjetësh, vendet e ndryshme duhet të nxjerrin mësime nga historia për të shmangur kërcënimet ndaj paqes. (Fani)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China