PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Fakte të reja mbi emigracionin japonez në verilindje të Kinës
2015-08-12 20:18:18 CRI Komenti juaj Printoni
Dokumentet e reja të publikuara rishtazi në provincën Heilongjiang nxorrën në pah se Japonia organizoi fushata të shumta masive emigracioni në rajon gjatë pushtimit të saj në Luftën e Dytë Botërore.

Arkivat e provincës Heilongjiang zbulojnë 96 dosje mbi pushtimin japonez në verilindje të Kinës, tha Chi Xiujuan, kreu i Arkivit.

22 prej tyre u publikuan për herë të parë, përfshi politikat dhe aktet e emigracionit, të dhëna lidhur me kategoritë e emigracionit, planet e zbatimin etj.

Prej shtatorit 1931 deri në janar 1941, pushtuesit japonezë ngritën 89 rajone masive të emigracionit në verilindje të Kinës, 69 prej të cilave ndodheshin në Heilongjiang. (AlBana)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China