PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Tokio, shfaqen filma mbi agresionin japonez mbi disa vende aziatike
2015-07-16 09:46:54 CRI Komenti juaj Printoni

Uebsajti më i madh i videove në Japoni, NICONICO, ka lajmëruar se do të transmetojë një seri dokumentarësh dhe filmash që lidhen me agresionin japonez mbi disa vende aziatike gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Filmi kinez "Qyteti i Jetës dhe i Vdekjes", gjithashtu i njohur dhe si "Nanjing Nanjing" dhe dy dokumentarët "YASUKUNI" dhe "Kujtimet e Nanjing-ut në 1937-n" janë mes tyre materialeve që do të transmetohen më vonë këtë muaj.


Nanjing Nanjing

"Qyteti i Jetës dhe i Vdekjes" dhe "Kujtimet e Nanjing-ut në 1937-n" i referohen 'Masakrës së Nanjing-ut' dhe pasojave të saj gjatë. Ndërsa "YASUKUNI" lidhet me historinë e tempullit me të njëjtin emër në Tokio ku prehen eshtrat e mbi 2 milionë të vrarëve në luftë.


YASUKUNI

Filmat dhe dokumentarët do të shfaqen më parë në kinematë e Japonisë. (Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China