PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Xi pret liderë të huaj që do të marrin pjesë në paradën ushtarake
2015-09-01 09:50:19 CRI Komenti juaj Printoni

Presidenti kinez Xi Jinping ka zhvilluar bisedime me një numër udhëheqësish të huaj, që kanë mbërritur në Kinë për të marrë pjesë në Paradën e Ditës së Fitores.

Gjatë takimit me presidentin e Kazakistanit Nursultan Nazarbajev, Xi Jinping shprehu vlerësim për ndihmën që ish-Bashkimi Sovjetik i ka dhënë Kinës gjatë luftës.

Z. Xi u takua gjithashtu edhe me presidentin e Laosit Choummaly Sayasone, mbretin e Kamboxhias Norodom Sihamoni dhe presidentin serb Tomislav Nikoliç.

Rreth 30 krerë shtetesh, përfshirë presidentin rus Vladimir Putin dhe presidenten e Koresë së Jugut Park Geun-hye, do të marrin pjesë në paradën ushtarake që do të zhvillohet të enjten në mëngjes në Pekin. (Artan Goga)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China