PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Li Keqiang takohet me Putin
2015-09-03 09:07:23 CRI Komenti juaj Printoni

Kryeministri kinez Li Keqiang u takua pasditen e së martës me presidentin rus Vladimir Putin, i cili ndodhet në Pekin për pjesëmarrjen në aktivitetin përkujtimor të Fitores së Luftës së Popullit Kinez kundër Agresorëve Japonezë dhe të Luftës Anti-fashiste Botërore.

Li Keqiang tha se Kina është e gatshme për forcimin e lidhjeve me Rusinë mes strategjive të zhvillimit dhe propozimeve të bashkëpunimit, dhe të shtojë bashkëpunimin në çështjet rajonale dhe ndërkombëtare, të ruajë fitoren e Luftës Anti-fashiste Botërore dhe drejtësinë ndërkombëtare si dhe të nxitë paqen, stabilitetin dhe lulëzimin e dy vendeve, të Euro-Azisë dhe mbarë botës.

Putini nga ana e tij u shpreh se Rusia dhe Kina mbajnë të njëjtin qëndrim mbi çështjet kryesore ndërkombëtare, si ruajtja e fitores së Luftës Anti-fashiste. Rusia ka besim të plotë për ekonominë kineze dhe bashkëpunimin Kinë-Rusi dhe është e gatshme të çojë përpara projektet e bashkëpunimit në fushën e energjisë, aviacionit, petrokimisë etj. Rusia do të përgatitet me seriozitet për takimin dypalësh në rang kryeministrash dhe beson që kjo do të nxitë fuqimisht bashkëpunimin pragmatik mes dy vendeve.(Jiang Lei)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China