PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Ish kryeministri japonez i bën thirrje Abes të kërkojë falje publike
2015-08-13 09:44:54 CRI Komenti juaj Printoni

Ish kryeministri japonez Yukio Hatoyama vizitoi një burg të epokës koloniale në Seul të Koresë së Jugut, të kthyer në muze. Kjo vizitë i paraprin deklaratës së pritshme të kryeministrit japonez Shinzo Abe në përvjetorin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore.

Hatoyama tha se fjalimi i Abes duhet të përmbajë një falje publike.

" Fjalimi i Shinzo Abes duhet të përfshijë pushtimin kolonial të Koresë së Jugut nga Japonia si dhe pushtimin prej saj të disa vendeve, mes të cilave dhe Kina. Ai duhet të reflektojë dhe tu kërkojë falje publike këtyre vendeve. Shpresoj sinqerisht se Shinzo Abe do ta bëjë këtë nga thellësia e zemrës"

Në ish burgun japonez të Seulit mbaheshin qindra ushtarë dhe disidentë koreanë, të cilët më pas u vranë nga autoritetet japoneze. Japonia aneksoi Gadishullin Korean në vitin 1910, duke ruajtur kontrollin në të deri në përfundimin e Luftës së Dytë Botërore në 1945. (Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China