PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Mijëra kinezët përkujtojnë në Gjermani 70-vjetorin e fitores së luftës
2015-08-12 10:48:42 CRI Komenti juaj Printoni
Emigrantë kinezë nga mbi 30 vende të botës morën pjesë të martën në përkujtimin e 70-vjetorit të fitores së luftës nga Kina kundër militarizmit japonez si dhe fitoren e luftës antifashiste botërore.

Aktiviteti historik i organizuar nga Shoqata e Nxitjes së Bashkimit Paqësor të Kinës në Berlin të Gjermanisë, kujtoi katastrofën e shkaktuar 70 vjet më parë nga pushtuesit gjermanë dhe japonezë që u sollën popujve të Kinës dhe të mbarë botës humbje dhe dhimbje të mëdha shpirtërore.

Ceremonia e zhvilluar këtë vit synon kujtimin e historisë dhe njëkohësisht u bëri thirrje luftënxitësve të njihen me historinë për të mos përsëritur gabimet e së shkuarës.

Ambasadori i Kinës në Gjermani, Shi Mingde, tha se 70 vjet pas Luftës së Dytë Botërore, Gjermania rilindi mbi rrënojat e luftës duke treguar sinqeritetin dhe përpjekjet e mëdha për të rifituar sërish besim dhe respektin e vendeve të ndryshme të Europës.

Njëkohësisht, Kina shpreson se fqinjët e saj do të mund të nxjerrin mësime nga historia duke marrë Gjermaninë si shembull. Do të përpiqen për rehabilitimin e dëmeve katastrofike që i sollën Kinës dhe popujve të tjerë të Azisë dhe t'i drejtohen seriozisht rrugës së paqes. (Vera/Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China