PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Wang Yi: "Japonia të mos ballafaqohet me Kinën"
2015-08-07 09:47:08 CRI Komenti juaj Printoni

Ministri i Jashtëm i Kinës Wang Yi ka paralajmëruar Japoninë "të mos ballafaqohet" me Kinën, gjatë takimit me homologun japonez Fumio Kishida në takimin për bashkëpunimin në Azinë Lindore që zhvillohet në Kuala Lumpur.

Mësohet se gjatë takimit dypalësh Wang Yi i ka thënë homologut se ky vit është i veçantë për marrëdhëniet kino-japoneze.

"Ky vit shënon 70 vjetorin e Fitores së Luftës së popullit kinez kundër pushtimit japonez, ndaj çeshtjet historike janë të pashmangshme. Jo vetëm populli kinez, por dhe komuniteti ndërkombëtar ndjek me interes qëndrimin e Japonisë ndaj historisë."

Në të njejtën kohë ministri i jashtëm kinez shtoi se komuniteti ndërkombëtar po ndjek dhe qëndrimin ushtarak të Japonisë. (Eda Merepeza)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China