PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Presidenti kinez takon udhëheqës botërorë në prag të Ditës së Fitores
2015-09-02 09:58:33 CRI Komenti juaj Printoni

Presidenti kinez Xi Jinping ka takuar udhëheqës të tjerë të huaj që ndodhen në Pekin për të marrë pjesë nesër në festimet e Ditës së Fitores.

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro është një tjetër udhëheqës që ka mbërritur në Pekin. Gjatë takimit, Xi Jinping i tha Maduro-s se Kina shpreson të ndihmojë Venezuelën për të përmirësuar kapacitetin e saj industrial.

Presidenti kinez e ka mirëpritur edhe homologun sudanez Omar al-Bashir. Xi tha se Kina dhe Sudani janë drejt krijimit të një partneriteti formal strategjik. Kjo do të përfshijë rritjen e bashkëpunimit në fusha të tilla si nafta, infrastruktura, bujqësia dhe energjia e rinovueshme.

Presidenti kinez zhvilloi gjithashtu bisedime me udhëheqësit nga Vanuatu-së dhe Papua Guineas së Re. (Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China