PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Makao, mbahet ekspozita për 70-vjetorin e përfundimit të luftës
2015-08-17 10:27:35 CRI Komenti juaj Printoni

"Ekspozita përkujtimore e mbrotjes së vendit dhe përkrahjes së banorëve të Makaos me rastin e 70-vjetorit të fitimit të luftës", u mbajt në Makao dhe tërhoqi shumë vizitorë. Organizatorët shpresojnë që nëpërmjet kësaj ekspozite, publiku, sidomos brezi i ri, mund të njohin më mirë historinë e luftës kundër Japonisë si dhe të rritet ndjenja e patriotizmit.

Në ekspozitën që u hap të shtunën u shfaqën mbi 100 foto të çmuara historike nga Muzeu i Luftës Civile Anti-japoneze të Nanjingut, duke përshirë ngjarjet e "18 shtatorit", ngjarjen e Urës Lugou "7 korrik", luftën Anti-japoneze në Wusong dhe Shangai, Masakrën e Nanjing-ut, dhe dorëzimin pa kushte të Japonisë nga viti 1931 deri në 1945.

Një prej zyrtarëve në Makao tha se me këtë rast shpreson që brezi i ri mund të kujtojë historinë, të çmojë jetën, dhe të dojë paqen. (Fang Xiaoyu)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China