PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"

• Rrëshqitje të tokës në Junan

• Shkon në 1287 numri i viktimave nga rrëshqitjet e tokës në Zhouqu
• Rrëshqitje të tokës në Junan
• Shkon në 1287 numri i viktimave nga rrëshqitjet e tokës në Zhouqu
• Ambasadat kineze jashtë vendit dhe emigrantët kinezë bënë homazhe për viktimat e Zhouqusë
• Kinezët dhe emigrantët kinezë zhvilluan homazhe për viktimat në Zhouqu
• Ambasadat kineze zhvilluan homazhe për viktimat në Zhouqu
• Organet e çështjeve civile të provincës Gansu kanë marrë kontributet për punë shpëtuese prej mbi 100 milionë juanësh
• Masat popullore e krahinave të ndryshme të Kinës shprehën ngushëllime të thella ndaj viktimave në Zhou Qu
• Liderët kinezë dhe popujt kinez shprehën ngushëllime ndaj viktimave në Zhou Qu
• Komuniteti ndërkombëtar vazhdon t'i shprehë palës kineze ngushëllimet
• Populli mbajti zi për viktimat në Zhou Qu
• EXPO 2010, veprimtari përkujtimore për viktimat në Zhou Qu
• Numri i viktimave në rrëshqitjet e mëdha të tokës në Zhou Qu u rrit në 1239
• U normalizuan në përgjithësi telekomunikacioni, komunikacioni, ujë dhe energji në Zhou Qu
• OKB, ngushëllimet ndaj Kinës  për viktimave në Zhou Qu
• Barroso, ngushëllime popullit kinez për viktimat në Zhou Qu
More>>
• Kinë, gjetja e fuçive të rrezikshme për të ndaluar ndotjen e lumit
• Kinë, mbi 40 milionë banorë u prekën nga përmbytjet
Që nga mesi i korrikut deri në orën 16 të datës 27, përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendura në shumë krahina të Kinës kanë ndikuar jetën e më shumë se 40.4 milionë personave...
• 28 provinca kineze preken nga përmbytjet
• Wen Jiabao inspekton zonat e prekura nga përmbytjet
Ditët e fundit, kryeministri kinez Wen Jiabao bëri një vizitë në provincën Anhui të Kinës jugore që u prek rëndë nga përmbytjet e mëdha. Ai i nxiti sektorët përkatës të mos...
• Kinë, 120 milionë banorë janë prekur nga përmbytjet, humbjet ekonomike shkojnë në 150 miliardë juanë
• Afro 2 milionë banorë janë prekur nga përmbytjet në dy provincat verilindore të Kinës
• Mbledhja e Këshillit të Shtetit për punën kundër përmbytjeve
Më 21 korrik, kryeministri kinez Wen Jiabao drejtoi mbledhjen e rregullt të Këshillit të Shtetit për të studiuar punën kundër përmbytjeve...
• Kinë, 110 milionë të prekur nga përmbytjet
• Niveli i ujërave në Lumin Jangce arrin pikën më të lartë pas përmbytjes së vitit 1987
• Media kineze i kushton vëmendje përmbytjes në lumin Jangce
Ditët e fundit,me ndikimin e reshjeve të mëdha e të vazhdueshme të shiut, zona në rrjedhën e Lumit Jangce ka pësuar përmbytje serioze...
• Lumi Huaihe, niveli i ujit kaloi cakun e alarmit
• Hui Liangyu, masa për forcimin e sigurisë në lumin Huai
Zv.kryeministri i Kinës dhe drejtori i përgjithshëm i Drejtorisë së Kundërshtimit të Thatësisë dhe të Parandalimit të Fatkeqësive, Hui Liangyu drejtoi një mbledhje të posaçme...
• Kinë, 97.5 milionë të prekur nga përmbytjet
• Mbi 19 milionë të prekur nga përmbytjet e lumit Jance
• Lumi Jance, 18.3 milionë të prekur nga përmbytje serioze
More>>

Kinë, gjetja e fuçive të rrezikshme për të ndaluar ndotjen e lumit

28 provinca kineze preken nga përmbytjet

Kinë, 110 milionë të prekur nga përmbytjet

Niveli i ujërave në Lumin Jangce arrin pikën më të lartë pas përmbytjes së vitit 1987

Mbi 19 milionë të prekur nga përmbytjet e lumit Jance

Përmbytjet në Kinë
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China