PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Mbi 19 milionë të prekur nga përmbytjet e lumit Jance
2010-07-13 20:24:28 cri komenti juaj Printoni

Gazetari i radios sonë mësoi më 13 korrik nga Shtabi i përgjithshëm shtetëror i luftës kundër thatësirës dhe përmbytjeve i Kinës se reshjet e forta të shiut të rëna që nga 8 korriku kanë shkaktuar përmbytje në 10 krahina gjatë rrjedhës së lumit Jance. Numri i banorëve të prekur nga këto përmbytje ka arritur në 19.26 milionë, ndër të cilët 51 kanë vdekur dhe 77 të tjerë kanë humbur, ndërsa dëmet e drejtpërdrejta ekonomike i kalojnë 11.6 miliardë juanët. Krahinat e prekura do të kontrollojnë si duhet dobësitë në rezervuar, diga dhe vepra të tjera përballë përmbytjeve, që të parandalojnë dëmet e mëtejshme prej tyre.

Sipas një njoftimi tjetër, cikloni tropikal nr. 2 i këtij viti "Conson" parashikohet të hyjë në pjesën lindore të detit të Kinës Jugore më 14 korrik. Kina do të bëjë përgatitjet përkatëse sipas projektit urgjent përballë tajfunit. (Wang Lei)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China