PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kinezët dhe emigrantët kinezë zhvilluan homazhe për viktimat në Zhouqu
2010-08-16 17:38:28 cri komenti juaj Printoni

Ditët e fundit, kinezët dhe emigratët kinezë përtej detit zhvilluan homazhe për viktimat nga rrëshqitjet e tokës në Zhouqu të provincës Gansu.

Më 15 gusht, kinezët, emigratët kinezë që banojnë në Christchurch të Zelandës së Re dhe studentët kinezë në shkollën e gjuhës kineze "Rewi Alley " zhvilluan homazhe, ata formuan një zemër me anën e qirinjve për nder të viktimave.

Më pas ata dhuruan të holla për zonën e prekur nga fatkeqësia.

Në këtë ditë, kinezët dhe emigratët kinezë në Serbi pezulluan të gjitha aktivitetet e argëtimit për të shprehur pikëllim për bashkëkombasit e tyre.

Përveç këtyre, kinezët dhe emigratët kinezë gjithashtu dërguan letra dhe telegrame për të shprehur hidhërimin e tyre. (Yuan Xin)(Albana)


1 2 3 4 5 6
Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China