PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kinë, mbi 40 milionë banorë u prekën nga përmbytjet
2010-07-27 19:55:49 cri komenti juaj Printoni

Që nga mesi i korrikut deri në orën 16 të datës 27, përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendura në shumë krahina të Kinës kanë ndikuar jetën e më shumë se 40.4 milionë personave, ndër të cilët 333 kanë vdekur në këtë fatkeqësi.

Për ta përballuar gjendjen urgjente, sektorët përkatës dërguan 17 grupe pune në zonat e prekura për të drejtuar punën e shpëtimit dhe të ndihmës. Deri tani, 36 mijë tenda, 120 jorganë pambuku, 13 mijë krevatë portativë dhe 1.1 miliard juanë fonde janë shpërndarë në këto zona.

(Çan Yean)(Albana)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China