PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Niveli i ujërave në Lumin Jangce arrin pikën më të lartë pas përmbytjes së vitit 1987
2010-07-20 19:47:25 cri komenti juaj Printoni

Më 20 korrik Drejtoria për Parandalimin e Përmbytjeve dhe Kundërshtimin e Thatësirës u shpreh se me ndikimin e reshjeve të mëdha të shiut të ditëve të fundit, në zonën e rrjedhës së sipërme të Lumit Jangce niveli i ujërave ka arritur pikën më të lartë pas vitit 1987. Në "Tre Grykat" ka ndodhur përmbytja më serioze pas ndërtimit të këtij ujëmbledhësi.

Sipas kësaj drejtorie në orën 21.00 të 19 korrikut, në stacionin hidrometrik Cuntan të rrjedhës së sipërme të Lumit Jangce, niveli i ujërave ka kaluar 185 metra, duke kaluar pikën e sigurisë me 1.56 metra. Vëllimi i prurjeve më të mëdha është afro 65 mijë metra kub në sekondë. (U Sen)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China