PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kinë, 120 milionë banorë janë prekur nga përmbytjet, humbjet ekonomike shkojnë në 150 miliardë juanë
2010-07-23 19:36:01 cri komenti juaj Printoni

Sipas të dhënave të Zyrës së Përgjithshme Kombëtare të Parandalimit të Përmbytjeve dhe Kundërshtimit të Thatësirës, deri në orën 09:00 të 23 korrikut, janë 120 milionë banorët që janë prekur nga përmbytjet, ndër to 742 kanë vdekur dhe 367 janë të humbur, ndërsa humbjet ekonomike të drejtpërdrejta janë 152.4 miliardë juanë.

Zyra e Përgjithshme Kombëtare e Parandalimit të Përmbytjeve dhe Kundërshtimit të Thatësirës tha se sot në ujëmbajtësin Sanxia pritet të jetë niveli më i lartë i ujërave. Në orën 08:00 po të ditës së sotshme, niveli i ujërave në ujëmbajtësin Sanxia ishte në kuotën 58.83 metra, duke kaluar kufirin e përmbytjes me 13.83 metra, ndërsa sasia e ujërave në ujëmbajtës ishte 25.38 miliardë metra kub. (Fang Xiaoyu)

 

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China