PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kinë, 110 milionë të prekur nga përmbytjet
2010-07-21 14:17:19 cri komenti juaj Printoni

Më 21 korrik, zv.ministri kinez i Burimeve Ujore Liu Ning u shpreh në një konferencë shtypi se që nga fillimi i sezonit të sivjetshëm të përmbytjeve, 110 milionë banorë janë prekur nga përmbytjet, ndër të cilët 701 kanë vdekur dhe 347 janë të humbur. Përmbytjet shkaktuan edhe humbje ekonomike të drejtpërdrejta me një vlerë prej 140 miliardë juanësh.

Siç mësohet, deri më 20 korrik, përmbytjet ndodhën në 27 provinca dhe rajone autonome të Kinës dhe niveli i ujit të mbi 230 lumenjve e kaloi kufirin maksimal. (Çan Yean)(Albana)


1 2 3
Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China