PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kina dëshiron forcimin e bashkëpunimit me Evropën Qendrore e Lindore
2012-04-27 20:37:37 CRI Komenti juaj Printoni
Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës Liu Weimin u shpreh më 27 prill në Pekin se marrëdhëniet e bashkëpunimit miqësor me vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore janë pjesë e rëndësishme përbërëse e marrëdhënieve kino-evropiane dhe Kina dëshiron forcimin e këtij bashkëpunimi. Ndër 16 vendet e këtij rajoni, shumica janë anëtarësuar në Bashkimin Evropian, ndërsa të tjerat synojnë hyrjen në këtë organizatë. Si partnere strategjike e BE-së, Kina ka përkrahur gjithmonë integrimin evropian dhe luajtjen nga Evropa të një roli më të madh në arenën ndërkombëtare.

(Çan Yean/Artani)

 

 

LINK:

Wen flet për rritjen e bashkëpunimit me Europën Qendrore e Lindore
Analisti: Kina e Europa duhet të thellojnë njohjen
Wen Jiabao, takime me homologët e tij europianë
Wen Jiabao takohet me liderë të vendeve të Europës Qendrore e Lindore
Zhvillohet takimi i parë i liderëve të Kinës dhe të Europës Qendrore e Lindore
Kina ndihmon Europën, ofron 10 mld dollarë kredi
Wen Jiabao, takim me homologun polak
Jiabao mbërrin në Varshavë
Kina: Ekonomia e gjelbër nxit zhvillimin
Rainfeldt: "Vizita e Wen Jiabaos do të thellojë marrëdhëniet dypalëshe"
Kina kërkon lehtësimin e eksportit të produkteve me teknologji të lartë
Wen Jiabao viziton Panairin e Hanoverit
Wen Jiabao në Suedi, vizita e parë në 28 vjet
Wen Jiabao dhe Angela Merkel hapin panairin e Hanoverit
Wen Jiabao: Kina e vendosur për "reformën dhe hapjen"
Islandë, Wen Jiabao viziton centralin gjeotermik
Wen Jiabao fillon vizitë në Islandë
Wen Jiabao filloi vizitën në Europë
Wen Jiabao nis vizitën në Europë
Wen Jiabao zhvillon bisedë telefonike me Angela Merkel

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China