PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Wen: Kina dhe Evropa Qendrore e Lindore të hapin më shumë tregun
2012-04-26 20:07:23 CRI Komenti juaj Printoni

Më 26 prill kryeministri kinez Wen Jiabao mori pjesë dhe mbajti një fjalim në Forumin e dytë Ekonomiko-Tregtar midis Kinës dhe vendeve të Evropës Qendrore dhe Lindore, që u mbajt në kryeqytetin e Polonisë Varshavë. Ndër të tjera z. Wen vuri në dukje se, në kushtet kur rimëkëmbja e ekonomisë botërore ka baza të dobëta, Kina dhe vendet e Evropës Qendrore e Lindore duhet të përballojnë së bashku sfidat, gjë që përputhet me interesat themelore të të dy palëve.

Kryeministri Wen propozoi që Kina dhe vendet e Evropës Qendrore e Lindore të shtojnë në mënyrë të ndërsjellë hapjen e tregut dhe të bëjnë përpjekje që deri në vitin 2015 vëllimi i tregtisë ndërmjet tyre të arrijë në 100 miliardë dollarë.

Numri një i qeverisë kineze vuri në dukje gjithashtu se të dyja palët duhet të zgjerojnë fushat e bashkëpunimit, duke përfshirë tregtinë, investimet, infrastrukturën, turizmin etj. Kina do të formojë Sekretariatin e Bashkëpunimit me vendet e Evropës Qendrore e Lindore, i cili do të përgjigjet për kontaktet, bashkërendimin dhe nxitjen e vënies në jetë të konsensusit të arritur ndërmjet të dyja palëve. (Du/Artani)

 

LINK:

Wen flet për rritjen e bashkëpunimit me Europën Qendrore e Lindore
Analisti: Kina e Europa duhet të thellojnë njohjen
Wen Jiabao, takime me homologët e tij europianë
Wen Jiabao takohet me liderë të vendeve të Europës Qendrore e Lindore
Zhvillohet takimi i parë i liderëve të Kinës dhe të Europës Qendrore e Lindore
Kina ndihmon Europën, ofron 10 mld dollarë kredi
Wen Jiabao, takim me homologun polak
Jiabao mbërrin në Varshavë
Kina: Ekonomia e gjelbër nxit zhvillimin
Rainfeldt: "Vizita e Wen Jiabaos do të thellojë marrëdhëniet dypalëshe"
Kina kërkon lehtësimin e eksportit të produkteve me teknologji të lartë
Wen Jiabao viziton Panairin e Hanoverit
Wen Jiabao në Suedi, vizita e parë në 28 vjet
Wen Jiabao dhe Angela Merkel hapin panairin e Hanoverit
Wen Jiabao: Kina e vendosur për "reformën dhe hapjen"
Islandë, Wen Jiabao viziton centralin gjeotermik
Wen Jiabao fillon vizitë në Islandë
Wen Jiabao filloi vizitën në Europë
Wen Jiabao nis vizitën në Europë
Wen Jiabao zhvillon bisedë telefonike me Angela Merkel

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China