Radio e Jashtme e Kinës
Fokus
• Shqipëria në Rrugën e Re të Mëndafshit
Sapo firmosëm Memorandumin e Bashkëpunimit të Shqipërisë në kuadër të kësaj nisme, i cili përbën një hap përpara...
• Rruga e Re e Mëndafshit, projekti i madh i infrastrukturës botërore, platformë e hapur bashkëpunimi, efikase dhe e fortë
• Pekin, tryezë e rrumbullakët e udhëheqësve pjesëmarrës në Forumin "Një brez, një rrugë"

Presidenti i Kinës Xi Jinping kryesoi të hënën tryezën e rrumbullakët të udhëheqësve pjesëmarrës në Forumin "Një brez, një rrugë" për Bashkëpunim Ndërkombëtar.

Njohuri mbi nismën "Një brez, një rrugë"
Kina do të zhvillojë Forumin e Bashkëpunimit Ndërkombëtar për "Një brez, një rrugë" Rezultatet e zbatimit të nimës "Një brez, një rrugë"
Fondi i Rrugës së Mëndafshit Banka Aziatike e Investimeve Infrastrukturore
Presidenti Xi Jinping dhe "Një brez, një rrugë" Bashkëpunimi tregtar mes Kinës dhe vendeve përgjatë "Një brez, një rrugë"
Gjendja e tregtisë e vendeve përgjatë "Një brez, një rrugë" Komuniteti i fateve të përbashkëta
Vendet e përfshira në nismën "Një brez, një rrugë" Mekanizmi i bashkëpunimit "Një brez, një rrugë"
Theksi i bashkëpunimit rreth nismës "Një brez, një rrugë" Korniza e nismës "Një brez, një rrugë"
Parimet e zbatimit të përbashkët të "Një brez, një rrugë" Përse ndërtohet "Një brez, një rrugë"?
Çfarë është "Shpirti i Rrugës së Mëndafshit"? Rruga Tokësore e Mëndafshit dhe Rruga Detare e Mëndafshit në lashtësi
Çfarë është "Një brez, një rrugë"?
Video
Intervistë ekskluzive e Ambasadorit të Shqipërisë në Pekin, zotit Selim Belortaja për CRI Shqip Intervista me drejtorin e ATSH-së, z.Gëzim Podgorica Zbuloni Pekinin
Udhëtimi global i domateve "Brezi dhe Rruga":"Punojmë, krijojmë dhe fitojmë së bashku"
Lajmet
• Vendet e "Një brez, një rrugë", forcim bashkëpunimit shëndetësor • Kina, 69 marrëveshje bashkëpunimi për "Një brez, Një rrugë"
• FMN-ja: Rritja e ekonomisë kineze hap rrugën për shpejtimin e reformave • Kinë, rritet tregtia e jashtme
• Kinë, rriten kreditë bankare • Kinë-BE, nis raundi i 14-të i bisedimeve mbi investimet
• Turistët kinezë shpenzuesit më të mëdhenj të botës • Kryediplomati kinez: Vizitat e presidentit Xi, nxitje partneritetit global
• Avioni i parë i prodhuar nga Kina merr certifikatën e prodhimit • Presidenti kinez Xi Jinping drejton takimin e liderëve të BRICS-it
• Aeroplanmbajtësja e Kinës Liaoning mbërriti në Hong Kong • Kinë, rritet import-ekporti i shërbimeve
• Kina: Borxhet lokale janë nën kontroll • Kina paraqet planin e veprimit në rast sulmesh kibernetike
• Kinë, hapet Davosi Veror • "Airbus" planifikon të krijojë qendër inovacioni në Shenzhen të Kinës
më tepër>>>>
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China