PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Lajmet
• Deputetët e APK-së; si i përfaqësojnë njerëzit?
• Wen Jiabao: Reforma duhet të vazhdojë
• "Renminribao", urime për sesionin e AKP-së
• Wen Jiabao: Kina do të vazhdojë e palëkundur reformën
• Wen Jiabao: Rritja ekonomike prej 7.5% nuk është e ulët
• Pekin, përfundon sesioni vjetor i Asamblesë Kombëtare Popullore
• Wen Jiabao flet për marrëdhëniet tregtare Kinë-SHBA
• Wen Jiabao: "Kursi i këmbimit ka mundësi ekuilibrimi"
• Pekin, përfundon sesioni i KKPPK-së
• Konferenca për shtyp e Wen, drejtpërsëdrejti edhe në RJK
• Zhao Qizheng: "Kinezët të njohin më mirë zhvillimet globale"
• Ekspertët flasin rreth uljes së parashikimit për rritjen e GDP-së
• Mediat e huaja komentojnë objektivin e rritjes ekonomike kineze
• Hu Jintao: Të punohet për stabilitetin e Tibetit
• Kina konfirmon ndjekjen e rrugës socialiste
More>>
Zhvillimet e sesioneve të marsit
Radio e Jashtme e Kinës vjen me një mbulim special të sesionit të 5-të të Asamblesë Kombëtare Popullore të Kinës dhe sesionit të 5-të të Komitetit Kombëtar të Konferencës Konsultative Politike të Popullit Kinez. Rubrika speciale për temat kryesore të diskutimeve nga Leftion Peristeri dhe Ardi Pulaj dhe redaksia e gjuhës shqipe e Radios së Jashtme të Kinës.
• Wen Jiabao kërkon vazhdimin e reformës. Media për dy sesionet
Në takimin me gazetarët kinezë e të huaj pas përfundimit të sesionit vjetor të Asamblesë Kombëtare Popullore të Kinës, kryeministri Wen Jiabao theksoi që reforma në Kinë ka hyrë në fazën e konsolidimit...
• Diplomacia e Kinës: "Zhvillimi i paqes është zgjedhje strategjike"
Si një vend i madh në zhvillim Kina është duke luajtur edhe rolin e saj në arenën ndërkombëtare. Ajo po ofron asistencë për zgjidhjen e konfliktit të armatosur në Siri, çarmatimin bërthamor të gadishullit Korean...
• Dy sesionet-Kina merr masa aktive financiare në 2012
Ministri kinez i Financave, Xie Xuren thotë se Kina do të menaxhojë borxhet e saj qeveritare këtë vit, pas shqetësimeve për rritjen e nivelit të tyre. Xie i bëri komentet e tij gjatë zhvillimit të Asamblesë Popullore Kombëtare në Pekin...
• Reforma shëndetësore dhe skema e sigurimeve shoqërore
Reforma në sistemin shëndetësor dhe skema e sigurimeve shoqërore, ishin një tjetër ndalesë e diskutimeve të Konferencës Konsultative Politike dhe Asamblesë Kombëtare Popullore...
më tepër>>>>
Fokus
 • Deputetët e APK-së; si i përfaqësojnë njerëzit?
 • Mediat në Shqipëri raportojnë rreth dy sesioneve të marsit
 • Kina merr kërkesën nga OBT-ja mbi mineralet e rralla
 • Diplomacia e Kinës: "Zhvillimi i paqes është zgjedhje strategjike"
 • Yang: "Propozimet e Kinës për Sirinë, u mbështetën"
 • "Kina dëshiron të vazhdojë të investojë në Evropë"
 • Yang: "Kina kundër armëve bërthamore në vendet e Lindjes së Mesme"
 • Yang flet për marrëdhëniet Kinë-SHBA
 • Ministri i Jashtëm i Kinës, thirrje për ruajtjen e paqes në Azi
 • Reforma shëndetësore dhe skema e sigurimeve shoqërore
 • More>>
  Foto

  • Wen Jiabao: Kina do të vazhdojë e palëkundur reformën

  • Pekin, përfundon sesioni vjetor i Asamblesë Kombëtare Popullore

  • Wen Jiabao: "Kursi i këmbimit ka mundësi ekuilibrimi"

  • Kina shënon deficitin tregtar më të lartë në 20 vjet

  • Duhet bërë më shumë për reformën në spitalet publike

  • Kina thekson strategjinë me përfitime të ndërsjella

  • Raporti i Kryeministrit Wen Jiabao

  • Wen: "Urbanizimi i Kinës kaloi shifrën 50%"
  Link
  • Kinë, Nga zhvillimi ekonomik në zhvillimin e njeriut
  Kaloi koha që Kina synoi vetëm për rritjen e shpejtë të GDP-së. Në 5 vjetë të ardhshëm, Kina do t'u kushtojë më shumë rëndësi cilësisë dhe efektivitetit të rritjes ekonomike, përfitimeve të marra nga banorët e thjeshtë në zhvillimin ekonomik dhe zhvillimit të njeriut.
  "Rritja reale e të ardhurave neto për frymë do të kalojë 7% në vit."
  "Banesat garantuese për banorët me të ardhura të ulëta në qytet do të zënë 20% të numrit të përgjithshëm të banesave."
  • Kinë: Përmirësimi i jetës, theksi i punës
  Kryeministri kinez Wen Jiabao: në 5 vjet të ardhshëm, të ardhurat vjetore për frymë do të ketë rritje mesatare prej 7% në vit dhe do të shtohen 45 milionë vende të reja pune...
  China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
  16A Shijingshan Road, Beijing, China