PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Fokus
Lajmet
• Krijohet Shoqata e Universiteve Kinë-Europë Lindore e Qendrore
Zv.ministri i Arsimit i Kinës Hao Ping tha të hënën në Tianjin se Kina do të vazhdojë t'i përmbahet me prioritet politikës së zhvillimit të arsimit...
• Arben Ahmetaj optimist për bashkëpunimin tregtar me Kinën
Ministri i Zhvillimit ekonomik, Tregtisë dhe sipërmarrjes i Shqipërisë Arben Ahmetaj i tha gazetarit të redaksisë së gjuhës shqipe të CRI-së se vëllimi i tregtisë dypalëshe midis Shqipërisë e Kinës ka një rritje të qendrueshme...
• Ahmetaj: "Shpresojmë që Kina do të investojë në zhvillimin e porteve shqiptare"
Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes Arben Ahmetaj tha të dielën në qytetin Ningbo ...
• Kina do të shtojë më tej tregtinë me vendet e EQL-së
Kina do të shtojë tregtinë me 16 vende të Evropës Qendrore dhe Lindore (EQL) dhe do të nxitë bashkëpunimin në fushën e investimeve, tha të dielën ministri i Tregtisë i Kinës Gao Hucheng...
• Hapet Takimi i Liderëve Rajonalë Kinë-Europë Qendrore e Lindore
Paraditen e së mërkurës u zhvillua në qytetin kinez Chongqing ceremonia e hapjes së Takimit të Liderëve Rajonalë Kinë-Europë Qendrore e Lindore për vitin 2013...
More>>
Foto

Takimi Kinë-Europë Qendrore e Lindore në Chongqing

Pekin, mbahet Forumi i Bashkëpunimit Kulturor Kinë-Europë Qendrore e Lindore

Pekin, mbahet Forumi i Bashkëpunimit Kulturor Kinë-Europë Qendrore e Lindore

Përfundon dialogu Kinë-Europë Qendrore e Lindore për arsimin

Përfundon dialogu Kinë-Europë Qendrore e Lindore për arsimin

Pekin, mbahet Forumi i Bashkëpunimit Kulturor Kinë-Europë Qendrore e Lindore

Liu Yunshan, takim me liderë partiakë europianë

Gazetarët europianë vizitojnë Shangain
Link
• Ederer: 2013-a, vit i rëndësishëm për marrëdhëniet Kinë-BE
• Gazetarët europianë vizitojnë Shangain
• Kinë-Europë Lindore, bashkëpunim për turizmin
• Europa Lindore, përpjekje për nxitjen e rritjes ekonomike
• Kinë, mbledhje qeveritare për nxitjen e tregtisë e jashtme
• Vlerësohet bashkëpunimi mes Kinës dhe Evropës Qendrore e Lindore
• Jia Qinglin vlerëson marrëdhëniet me Rumaninë
• Kina dëshiron forcimin e bashkëpunimit me Evropën Qendrore e Lindore
• Kina ndihmon Europën, ofron 10 mld dollarë kredi
• Wen: Kina dhe Evropa Qendrore e Lindore të hapin më shumë tregun
More>>
Analiza
• Wu: "Marrëdhëniet Kinë-Europë, në fazë kyçe"
Ambasadori kinez në Bashkimin Europian, Wu Hailong botoi një artikull për raportet kino-europiane gjatë vitit që po lëmë pas, duke vlerësuar maturinë e marrëdhënieve miqësore strategjike...
• Bashkëpunimi bujqësor mes Kinës dhe vendeve të Evropës Lindore e Qendrore
Plamen Jankov nga Bullgaria është menaxheri i përgjithshëm i kompanisë bullgare "Olinesa" në Kinë. Ai u shpreh se prodhimet e kompanisë së tij janë shumë popullore në Kinë. Ai tha: "Kompania jonë prodhon 5 lloje të ndryshme ushqimesh, si prodhime mjalti, recel boronice, luleshtrydhe etj. Aktualisht këto prodhime shiten kryesisht në supermarketet e nivelit të lartë në Shangai."...
• "Po ecim në një rrugë më të gjerë bashkëpunimi"
"Po të jetojmë me ëndrra, shpirt lirie, vullnet të fortë dhe ndershmëri, do të arrijmë mrekulli." Në prillin e sivjetshëm kryeministri kinez Wen Jiaobao e mbylli me këto fjalë të shkencëtares franko-polake Mari Kyri fjalimin e vet në Forumin Ekonomiko-Tregtar Kinë-Vendet e Europës Qendrore e Lindore të zhvilluar në Varshavë, duke hapur kështu një faqe të re të bashkëpunimit të Kinës me vendet e tjera pjesëmarrëse në forum...
• Sipërmarrjet kineze në vendet e Europës Qendrore e Lindore
Në vitin 2012 kriza e borxheve në Evropë ka vazhduar të përkeqësohet dhe zhvillimi i ekonomisë botërore ende përballet me vështirësi. Por edhe në këto rrethana ekonomike shumë të ndërlikuara bashkëpunimi midis Kinës dhe vendeve të Evropës Qendrore e Lindore ka gjetur mundësi të reja zhvillimi...
• E ardhmja e bashkëpunimit tregtar Kinë-Europë Qendrore e Lindore, e ndritur
"Belaz" është një firmë e njohur bjelloruse e prodhimit të makinave vetëshkarkuese. Sot në të gjithë botën një ndër tre makina vetëshkarkuese është e kësaj marke. Në vitin 2009, për t'u zgjeruar në tregun kinez, "Belaz" ngriti bashkë me një kompani kineze një uzinë në periferinë e Pekinit. Duke përmendur bashkëpunimin me palën kineze gjatë këtyre viteve, zv.menaxheri i "Belaz"-it Sergei Kovaleviç shpreh mendimin se ky ishte një vendim shumë i mençur...
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China