PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Ederer: 2013-a, vit i rëndësishëm për marrëdhëniet Kinë-BE
2013-01-16 20:26:06 CRI Komenti juaj Printoni
Kreu i Delegacionit të Bashkimit Europian në Kinë, ambasadori Markus Ederer, u shpreh të mërkurën në Pekin se viti 2013 është shumë i rëndësishëm për zhvillimin e marrëdhënieve midis Kinës dhe BE-së. Ai bëri të ditur se sivjet do të fillojnë bisedimet mbi marrëveshjen e investimeve midis të dy palëve dhe theksoi se, në këtë periudhë të re, marrëdhëniet Kinë-BE do të zhvillohen më tej.

Sivjet mbushen dhjetë vjet nga krijimi i partneritetit të gjithanshëm strategjik Kinë-BE. Z. Ederer u shpreh se gjatë këtyre dhjetë vjetëve Kina dhe BE-ja kanë zhvilluar bashkëpunim dhe dialog në fusha të ndryshme, si ekonomi, tregti, shkencë, teknologji, kulturë, qeverisjen globale, mbrojtje etj. Tashmë vëllimi i përgjithshëm i tregtisë mes Kinës e BE-së e ka kaluar përkatësisht atë mes Kinës e ShBA-së dhe BE-së e ShBA-së dhe BE-ja është bërë një burim i rëndësishëm i teknologjisë së re dhe të lartë për Kinën. (Du/Artani)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China