PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Hapet Takimi i Liderëve Rajonalë Kinë-Europë Qendrore e Lindore
2013-07-03 14:37:31 CRI Komenti juaj Printoni

Paraditen e së mërkurës u zhvillua në qytetin kinez Chongqing ceremonia e hapjes së Takimit të Liderëve Rajonalë Kinë-Europë Qendrore e Lindore për vitin 2013. Në këtë ceremoni ishin të pranishëm përfaqësues nga 16 vende të Europës Qendrore e Lindore, duke përfshirë edhe ambasadorin e Shqipërisë në Kinë Kujtim Xhani.

Anëtari i Byrosë Politike të KQ të PKK-së dhe sekretar i komitetit të partisë të bashkisë së Chongqing-ut Sun Zhengcai mbajti fjalën e rastit. Folën gjithashtu në këtë ceremoni edhe zv.ministri i Jashtëm i Kinës Song Tao, kryeministri i Republikës së Maqedonisë Nikola Gruevski, kryeministri i Rumanisë Viktor Ponta dhe të ftuar të tjerë.

Gjatë këtij takimi pjesëmarrësit do të zhvillojnë diskutime mbi tregtinë e investimet, bashkëpunimin e ndërmarrjeve të mesme dhe të vogla, bashkëpunimin në fushën e teknologjisë dhe të novacionit, shkëmbimet në fushën kulturore etj. (Fang Xiaoyu/Artani)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China