PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kina do të shtojë më tej tregtinë me vendet e EQL-së
2014-06-09 10:24:43 CRI Komenti juaj Printoni

Kina do të shtojë tregtinë me 16 vende të Evropës Qendrore dhe Lindore (EQL) dhe do të nxitë bashkëpunimin në fushën e investimeve, tha të dielën ministri i Tregtisë i Kinës Gao Hucheng.

Të dielën përfundoi në qytetin bregdetar kinez Ningbo, mbledhja në rang ministrash e nxitjes së ekonomisë e tregtisë midis Kinës dhe vendeve të EQL-së, ku ministrat e tregtisë të 16 vendeve të EQL-së dhe të Kinës shkëmbyen mendime mbi zgjerimin e tregtisë, nxitjen e ekuilibrimit të tregtisë, shtimin e investimeve reciproke, thellimin e bashkëpunimit ekonomik, zgjerimin e rrugëve të financimit dhe për shtimin e bashkëpunimit në ndërtimin e infrastrukturës.

Në një konferencë shtypi pas mbledhjes, Gao Hucheng tha se në bazë të konsultimeve, palët ranë dakord të shfrytëzojnë potencialin e tregtisë midis Kinës dhe EQL-së dhe të zgjerojnë tregtinë. Palët shprehën qartë kundërshtimin e proteksionizmit në forma të ndryshme si dhe inkurajimin e zgjidhjes së konflikteve tregtare nëpërmjet dialogut dhe konsultimeve. (Wang Lei)

  

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China