PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Krijohet Shoqata e Universiteve Kinë-Europë Lindore e Qendrore
2014-09-23 10:57:48 CRI Komenti juaj Printoni

Zv.ministri i Arsimit i Kinës Hao Ping tha të hënën në Tianjin se Kina do të vazhdojë t'i përmbahet me prioritet politikës së zhvillimit të arsimit, duke forcuar bashkëpunimin e shkëmbimet arsimore me vendet e Europës Lindore e Qendrore.

Të hënën u zhvillua në Tianjin takimi mes universiteteve të Kinës dhe të vendeve të Europës Lindore e Qendrore ku 16 universitete kineze dhe 12 universitete nga 10 vendet e Europës Lindore e Qendrore nënshkruan "Deklaratën e krijimit të Shoqatës së Universiteteve të vendeve Kinë-Europë Lindore e Qendrore".

Kjo shoqatë do të krijojë një platformë për ndarjen e informacioneve e burimeve midis universiteteve anëtare, do të nxitë njohjen e diplomave mes anëtarëve dhe do të inkurajojë studentët të aplikojnë për bursa, duke nxitur shkëmbimet akademike dhe bashkëpunimin shkencor-studimor midis universiteve. (Fani)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China