Radio e Jashtme e Kinës
lajme
• Li Keqiang, optimist për marrëdhëniet Kinë-ShBA
• Zyrtarët: Kina vazhdon përmirësimin e cilësisë së mallrave
• Kina miraton dispozitat e përgjithëshme të Kodit Civil
• Ligjvënësit e Kinës miratojnë dispozitat e përgjithshme të Ligjit Civil
• Vëzhguesit ndërkombëtarë vlerësojnë arritjet e Kinës në uljen e varfërisë
• Kinë: Deputetët e AKP-së nxitin zhvillimin e "turizmit holistik"
• Ekspertët: Kina të rritë transparencën në sistemin gjyqësor
• Kinë, mbyll punimet sesioni vjetor i organit më të lartë politik konsultativ
• Pekin: Përfundon punimet sesion vjetor politik i KKPPK-së
• Baoshen : Ulja e varfërisë me rëndësi për promovimin e arsimit
më tepër>>>>>
Fokus
• 'Brezi dhe Rruga' në fokus të sesionit parlamentar të Kinës

Ashtu siç ishte parashikuar, nisma "Brezi dhe Rruga" e Kinës po diskutohet gjerësisht gjatë sesionit vjetor parlamentar. Disa prej këshilltarëve kryesorë thonë se tani programi po fiton vëmendje më të madhe në botë...

• Dy sesionet politike të Kinës dhe media
Të premten pasdite u hap në Pekin sesioni i 5-të vjetor i Komitetit të 12-të Kombëtar të Konferencës Konsultative Politike të Popullit Kinez (KKPPK). Interesimi i medias vendëse...
• Hap punimet Konferenca Konsultative Politike, fokusi tek ekonomia

Kina hapi të enjten punimet e sesionit vjetor të Konferencës Konsultative Politike, një organ këshillimor që mblidhet së bashku me sesionin parlamentar...

më tepër>>>>>
Foto në lajme
Fjala në lajm

融合---[róng hé]---Integrimi

环保---[huán bǎo]---Mbrojtja e mjedisit

草案---[cǎo àn]---Projekt

报告---[bào gào]---Raport
两会---[liǎng huì]---Dy sesionet 政协---[zhèng xié]---Konferencë Konsultative Politike
Video lajme

• Kryeministri Li, Kina nuk kërkon luftë tregtare me ShBA-në

• Kina, thirrje për ndalimin të programit bërthamor të Penianit dhe manovrave të ShBA-së

• Kinë: Rritja e PBB-së në 2017-n 6.5%, përmirësim të ekonomisë reale
Link
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China