PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"

Edi Rama

Kryeministër
Edi Rama ka lindur në Tiranë, më 4 korrik 1964. Ai është i martuar me Linda Ramën dhe kanë tre fëmijë, Gregun, Rean dhe Zahon.

Edi Rama ka një karrierë të larmishme në arte, sport, mësimdhënie, publicistikë dhe politikë. Ka qenë pedagog i pikturës në Akademinë e Arteve, lojtar i ekipit kombëtar të basketbollit, autor i librave "Refleksione" në bashkëpunim me Ardian Klosin, botuar fill pas rënies së diktaturës, dhe "Kurban", botuar në vitin 2011. më  tepër<<<

Komenti im

Kryeministri shqiptar
Edi Rama
i përgjigjet përdoruesve
të internetit të CRI-së

Pyetjet tuaja për kryeministrin Edi Rama

Nga CRI-SHQIP FACEBOOK
Ledio-student nga Tirana
1. Çfarë marrëveshjesh u nënshkruan gjatë vizitës së kryeministrit në Kinë?
Brikena nga Tirana
2. Eshtë e vërtetë qe qeveria shqiptare i ka dhënë Kinës me koncesion Portin e Shëngjinit?
Asia Hoxha
3. A pritet ndonjë bashkëpunim me kompanitë kineze për ndërtimin e sistemit hekurudhor në Shqipëri?
Kliti
4. Turistët nga Kina zënë numrin më të lartë të turistëve në botë. A kanë ata interes të vijnë edhe në Shqipëri?
më tepër<<<  FACEBOOK

Nga CRI-SHQIP
1. Z. kryeministër kjo është vizita juaj e parë në Kinë pas marrjes së postit të kryeministrit vitin e kaluar dhe cfarë pritshmërish keni nga kjo vizitë?
2. A mund të na thoni se cilat fusha qeveria shqiptare i sheh me përparësi në zhvillimin e bashkëpunimit me palën kineze dhe a keni hartuar ndonjë plan për këtë bashkëpunim? ...
3. Në cilat drejtime planifikon të punojë më shumë qeveria juaj për të realizuar anëtarësimin përfundimtar të Shqipërisë në BE?...
4. Çfarë masash të tjera mendoni të merrni në këtë drejtim dhe çfarë përvojash do të dëshironit që turistët e huaj, përfshirë edhe ata kinezë, të përjetonin në Shqipëri?...
më tepër<<< 

Nga përdoruesit e uebsajtit CRI.CN
Emri:Sejdi Veseli
E-mail:srveseli238@gmail.com
Koha e dergimit:2014-9-11 2:53:35
Edhe unë, një pjesëtar i Kombit shqiptar dua të shpreh, jo vetë dëshirën, por besimin tim të plotë, se kjo vizitë e Kryeministrit të Shqipërisë në Kinën e sukseseve, si dhe qasja realiste dhe shumë dashamirëse e tij ndaj marrëdhënieve shqiptaro-kinezemë tepër<<<

Emri:ADEM DEMAÇI
E-mail:ademdemaci@gmail.com
Koha e dergimit:2014-1-22 21:42:24
NJË FALENDERIM TË MADH KINËS SË MADHE MIKE PËR FILLIMIN KONKRET TË INVESTIMEVE NË SHQIPËRI! MARRËDHËNIET EKONOMIKE DHE NDIHMA E MUNDËSHME E ATYRE QË KANË E DINË ATYRE QË KANË NEVOJË PËR ZHVILLIM E PËRPARIM TË GJITHMBARSHËM ËSHTË GJUHA E VETME HUMANE PËR NJERËZIMIN E PËR KOHËN TONË TË KTHESAVE E TË PRITJEVE KOLOSALE.
më tepër<<<

Emri:ADEM DEMAÇI
E-mail:ademdemaci@gmail.com
Koha e dergimit:2014-9-9 20:04:39
LE TË JETË VIZITA E KRYEMINISTRIT EDI RAMA NË KINËN MIKE NJË HAP I MBARË DHE NË D DHE ME DREJTIM TË DUHUR PËR TË MIRËN E SHQIPËRISË SË VOGËL E PËR KINËN E MADHE NË 
më tepër<<<

Intervistë me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama(VIDEO)

Një marrëdhënie më bashkëpunuese (VIDEO)

Forum i Davos-it
• Intervistë me Ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes z.Arben Ahmetaj
• Intervistë me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama
• Intervistë me kryetarin e Bashkisë së Kavajës, z.Elvis Rroshi nga Tianjini(video)
• Kryeministri kinez Li Keqiang takon homologun shqiptar Edi Rama(video)
• Kryeministri Edi Rama mbërrin në Pekin
më tepër>>
Anëtarësimi i Shqipërisë në BE
• Shqipëria kërkon mbështetjen e BE-së për investime në infrastrukturë
• Merkel kërkon përshpejtim të integrimit të Ballkanit në BE
• Kryeministrat e Ballkanit mbështesin autostradën Adriatik-Jon
• Barroso kërkon reforma të tjera për integrimin e Shqipërisë
• Përshëndetet statusi i Shqipërisë si vend kandidat i BE-së
më tepër>>
Kina dhe Europa Qendrore e Lindore
• Fjalimi i kryeministrit Edi Rama në Universitetin e Financave e Ekonomisë të Tianjinit(video)
Kam kënaqësinë që ndodhem këtu, në këtë det të madh të dijes, të njohur jo vetëm për cilësinë dhe historinë e gjatë të ndihmesës për vendin tuaj, por edhe për numrin e jashtëzakonshëm...
• Intervistë me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama(video)
Është e vërtetë, kjo është vizita ime e parë në Kinë si kryeministër, dhe kjo është takimi i dytë me kryeministrin e Kinës pas takimit të zhvilluar në Bukuresht në mbledhjen e thirrur prej tij me pjesëmarrjen...
• Kryeministri kinez Li Keqiang takon homologun shqiptar Edi Rama(video)
Kryeministri kinez Li Keqiang u takua të mërkurën paradite me homologun e tij shqiptar Edi Rama...
• Bukuresht-Kryeministri shqiptar Rama vlerëson qeverisjen rumune
Pas takimit në Bukuresht me homologun Ponta, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama vlerësoi shembullin e qeverisjes rumune, që provoi se kriza ekonomike mund të përballohej....
• Pekin, mbahet Forumi i Bashkëpunimit Kulturor Kinë-Europë Qendrore e Lindore
Të martën u zhvillua në Pekin Forumi i Bashkëpunimit Kulturor Kinë-Europë Qendrore e Lindore. Në këtë forum, me temën "Thellimi i bashkëpunimit konkret për të krijuar një të ardhme të ndritur"...
• Zgjerohet tregtia mes Kinës dhe Evropës Qendrore e Lindore
Viti 2014 është viti i nxitjes së tregtisë dhe investimeve mes Kinës dhe Evropës Qendrore e Lindore. Mbledhja e Ministrave për Nxitjen ekonomiko-tregtare mes Kinës dhe Evropës Qendrore e Lindore u organizua në Ningbo...
• Shqipëria, surpriza e Panairit të Ningbosë
Më 11 qershor, u mbyll në qytetin Ningbo të Kinës lindore Panairi i prodhimeve karakteristike të vendeve të Evropës Qendrore e Lindore. Pjesëmarrësit shqiptarë në panair, përveç ekspozimit të prodhimeve vendëse, patën shumë kontakte me partnerë tregtarë...
• Arben Ahmetaj optimist për bashkëpunimin tregtar me Kinën
Ministri i Zhvillimit ekonomik, Tregtisë dhe sipërmarrjes i Shqipërisë Arben Ahmetaj i tha gazetarit të redaksisë së gjuhës shqipe të CRI-së se vëllimi i tregtisë dypalëshe midis Shqipërisë e Kinës ka një rritje të qendrueshme...
më tepër>>
Nxitja e kinezëve të vizitojnë Shqipërinë

• Pekini, mbështetje për projektin e tramit në Tiranë

• Pekin-Promovohet turizmi në Shqipëri

• Shqipëria, destinacion turistik për kinezët

• Kinë-Shqipëri, memorandum bashkëpunimi për turizmin

• Intervista me zv.ministren e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve të Shqipërisë

• Zv/Ministria e MTKRS-se pret grupin e turisteve kinez
më tepër>>
Links

• "Kujtojmë, për të mos harruar" programi i posaçëm

• Forumi veror i Davosit në Tianjin

• Kina dhe Europa Qendrore e Lindore
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China