Foto: Visual People

Foto: Visual People

Udhëheqësit e Francës, Gjermanisë. Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA theksuan rëndësinë e garantimit të sigurisë së vendeve bërthamore në Ukrainë në një telefonatë-konferencë të dielën, tha zyra e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar, njofton CGTN.

"Në një telefonatë të përbashkët, Kryeministri, Presidenti Biden, Presidenti Macron dhe kancelari Scholz nënvizuan angazhimin e tyre të palëkundur për të mbështetur Ukrainën" tha një zëdhënës i Downing Street në një deklaratë.

"Ata theksuan rëndësinë e garantimit të sigurisë dhe sigurisë së instalimeve bërthamore dhe mirëpritën diskutimet e fundit për mundësimin e një misioni të IAEA (Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike) në objektin e Zaporizhzhia."

Në bisedën telefonike, katër liderët kërkuan gjithashtu një "vizitë të shpejtë" në objektin bërthamor nga inspektorët e pavarur të IAEA.

Kjo vjen pasi presidenti rus Vladimir Putin kishte rënë dakord që inspektorët e pavarur mund të udhëtojnë në centralin bërthamor të Zaporizhzhia të pushtuar nga Moska, tha presidenca franceze, ndërsa frika rritet për luftimet pranë zonës.

Sipas zyrës së Macron, Putini kishte "rishqyrtuar" kërkesën e tij që IAEA të udhëtonte përmes Rusisë në zonën bërthamore të Zaporizhzhia dhe jo thjesht përmes Ukrainës.

Shefi i mbikëqyrësit bërthamor të OKB-së, Rafael Grossi "përshëndeti deklaratat e fundit që tregojnë se si Ukraina ashtu edhe Rusia mbështesin qëllimin e IAEA për të dërguar një mision në" central.

Ndërkohë, shefi i OKB-së Antonio Guterres u kërkoi forcave të Moskës që pushtuan Zaporizhzhia-n që të mos e shkëputin objektin nga rrjeti dhe të shkurtojnë potencialisht furnizimet për miliona ukrainas.

Një shpërthim në luftimet rreth stacionit të energjisë bërthamore të kontrolluar nga Rusia - me të dyja palët që fajësojnë njëra-tjetrën për sulme - ka ngritur spektrin e një fatkeqësie më të keqe se ngjarja famëkeqe në Çernobil në 1986.

Kremlini tha se Putin dhe Macron ranë dakord që IAEA duhet të kryejë inspektime "sa më shpejt të jetë e mundur" për të "vlerësuar situatën reale në terren".(Fatosi)