Foto:VCG

Foto:VCG

Këshilltari i Shtetit dhe ministri i Jashtëm kinez Wang Yi paralajmëroi të enjten se pala amerikane do të mbajë të gjitha përgjegjësitë për pasojat nëse këmbëngul të ndjekë rrugën e vet, pas raporteve të mediave për vizitën e planifikuar të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së Nancy Pelosi në Tajvan.

Në një bisedë telefonike me Emmanuel Bonne, këshilltar diplomatik i presidentit francez Emmanuel Macron, Wang dënoi "standardin e dyfishtë të hapur" të Shteteve të Bashkuara, që shkel haptazi vijën e kuqe të parimit të "Një Kine", ndërsa kërkon respektimin e sovranitetit dhe të integritetit territorial në çështjen e Ukrainës.

“Nëse Pelosi, një udhëheqëse politike e Shteteve të Bashkuara, viziton me vetëdije Tajvanin, ky do të ishte një provokim keqdashës ndaj sovranitetit të Kinës dhe ndërhyrje e rëndë në punët e brendshme të Kinës, dhe do të dërgonte një sinjal politik jashtëzakonisht të rrezikshëm për botën e jashtme,”tha ai.

Të enjten, ambasada kineze në ShBA theksoi gjithashtu kundërshtimin e fortë të Pekinit dhe i kërkoi Uashingtonit ta anulonte vizitën.

Pelosi ka dalë pozitive për COVID-19 dhe, për pasojë, udhëtimi i saj i planifikuar në Azi u shty.