Një e moshuar luajti shahun kinez me nipin e saj në një park në Pekin në Maj të vjetshëm/ Photo nga KEVIN FRAYER për "CHINA DAILY"

Një e moshuar luajti shahun kinez me nipin e saj në një park në Pekin në Maj të vjetshëm/ Photo nga KEVIN FRAYER për "CHINA DAILY"

He Chuanqiong dhe burri i saj e nisin ditën duke ushqyer dhe veshur mbesën e tyre 4 muajshe rreth orës 6:00 të mëngjesit përpara se të përgatisin mëngjesin për familjen.

Me prejardhje nga provinca Hubei, He, 57 vjeçe, udhëtoi për në Pekin me burrin e saj në dhjetor për lindjen e mbesës së tyre një muaj më vonë.

Çifti merret me kultivimin e rreth 1 hektar tokë në qytetin e tyre Jingmen, por për të ndihmuar vajzën e tyre 30-vjeçare dhe mbesën, ata kanë ndërprerë përkohësisht punën.

He donte të vinte më herët në Pekin, por vajza e saj e refuzoi këtë sugjerim, pasi ajo punonte dhe kishte frikë se prindërit e saj do të mërziteshin në shtëpi.

Në Kinë, është traditë që brezi i vjetër të ndihmojë me kujdesin e nipërve. Në të kaluarën, prindërit e moshuar kujdeseshin për nipërit e mbesat në vendlindjen e tyre, por me shumë të rinj që gjejnë punë në qytetet e mëdha, prindërit tani duhet të udhëtojnë drejt këtyre destinacioneve.

Njerëzit si He që largohen nga vendlindja e tyre për t'u kujdesur për nipërit e mbesat në qytetet e mëdha njihen si “laopiao”(lao piao).

Megjithëse brezi i vjetër mund ta përballojë në mënyrë efektive rritjen e fëmijëve pasi ka rritur fëmijët e vet, ekziston rreziku i debateve dhe konfliktit midis anëtarëve të familjes. Muajin e parë pas lindjes së fëmijës, vajza e He punësoi një dado. Megjithatë, për shkak të koncepteve të ndryshme në lidhje me rritjen e fëmijëve, lindën debate mes He dhe dados.

Në atë kohë, në Pekin binte borë dhe ngrohja ishte ndezur, por He mendoi se foshnja do të ftohej pasi dadoja e kishte veshur hollë. Po ashtu, dadoja gatuante disa herë në ditë dhe një pjesë e madhe e ushqimeve shpërdorohej.

Një foshnjë qendroi me gjyshen e saj gjatë vizitës në një park në Pekin në majin e vjetshëm/Photo nga KEVIN FRAYER për "CHINA DAILY"

Një foshnjë qendroi me gjyshen e saj gjatë vizitës në një park në Pekin në majin e vjetshëm/Photo nga KEVIN FRAYER për "CHINA DAILY"

"Ne kemi jetuar duke kursyer për një kohë të gjatë, kështu që nuk mund ta durojmë atë lloj humbjeje, por për të mos e mërzitur vajzën tonë nuk u ankuam",- tregon He. "Në fund të fundit, ajo punësoi kujdestaren e fëmijëve, kështu që ne dilnim për një shëtitje pas ngrënies çdo ditë. Ishte një rast larg syve, larg mendjes".

He është përshtatur me zakonet e jetesës së vajzës së saj, por burri i saj është indiferent ndaj qëndrimit në Pekin.

Kur çifti vendosi të udhëtonte për në Pekin, shumë nga fqinjët e tyre vunë në dyshim vendimin. Ata menduan se meqë vajza ishte e martuar, ishte detyrë e prindërve të dhëndrit të kujdeseshin për foshnjën.

"Disa fqinjë madje më pyetën me shaka se sa kohë do të qëndroja në Pekin, para se të kthehesha në shtëpi. Unë vetëm buzëqesha dhe nuk u përgjigja, pasi thjesht doja të ndihmoja vajzën time",- tregon He.

Fillimisht në shtëpi ishte edhe dhëndri, por He dhe i shoqi nuk shkonin shumë mirë me të, gjë që, sipas tyre, ishte për shkak të stileve të ndryshme të jetesës.

“Dhëndri im ishte shpesh i vrenjtur dhe i pakënaqur në kohën e ngrënies, kur nuk na thoshte asnjë fjalë. Në një moment, nuk munda ta duroja më dhe e pyeta vajzën se çfarë po ndodhte, por ajo tha se nuk dinte gjë",- thotë He.

"Megjithëse jeta në Pekin është e mirë, unë preferoj të jetoj në vendlindjen time. Kujdesi për një të porsalindur çdo ditë është gjithashtu i lodhshëm dhe përveç burrit dhe vajzës sime nuk kam me kë të bisedoj. Thjesht doja t'ia lehtësoja barrën vajzës sime".

Më shumë vështirësi

Chen Shutang, 62 vjeç, nga Lu'an, provinca Anhui, dhe gruaja e tij gjithashtu hasën probleme për shkak të zakoneve të ndryshme të jetesës ndërsa kujdeseshin për nipin e tyre në Pekin në fund të vitit 2020. Ishte hera e parë që Chen shkonte në kryeqytetin kinez.

Pasi mbërriti në qytet, djali dhe nusja e tij i thanë Chen-it, një duhanpirës i vjetër, që mos të pinte duhan para dhe ndërsa kujdesej për foshnjën. Ai e hodhi poshtë kërkesën e tyre në fillim, përpara se nusja e tij të zemërohej dhe të debatonte me djalin e Chen për çështjen e duhanit.

Një gjyshe dhe nipi i saj luajtën në një kopsht në Changde të provincës Hunan në pranverën e herët/ foto nga Chen Zide për "China Daily"

Një gjyshe dhe nipi i saj luajtën në një kopsht në Changde të provincës Hunan në pranverën e herët/ foto nga Chen Zide për "China Daily"

“Thuhet se duhanpirja pasive është i dëmshëm për fëmijët dhe të tjerët, por unë nuk e kuptoj plotësisht këtë, sepse në vendlindjen time askush nuk e vret mendjen për këtë”,- thotë Chen.

"Edhe pse nusja ime mund të ketë të drejtë, qëndrimi i saj ndaj problemit më zemëroi. Si duhanpirës prej shumë vitesh, nuk mund heq menjëherë këtë zakon. Gjithashtu i kushtova vëmendje shumë problemeve, duke përfshirë pirjen e duhanit, pasi jetova me djalin dhe nusen. Sa herë që pija duhan, rrija jashtë për një kohë të gjatë".

Chen dhe gruaja e tij punonin në një fabrikë makinerish në Lu'an. Për shkak të hipertensionit, problemeve me shpatullën dhe lindjes së afërt të nipit të tij, Chen refuzoi një ofertë për ripunësim, pasi doli në pension në 2020-n.

Ai tha se është e natyrshme që gjyshërit të kujdesen për nipërit e mbesat e tyre. Pavarësisht disa incidenteve të pakëndshme familjare që ndodhën ndërsa ai ishte në Pekin, Chen ndihet ende jashtëzakonisht i lumtur për vitin e kaluar.

Megjithatë, trajtimi mjekësor dhe udhëtimi në kryeqytet i kanë shkaktuar probleme. Duke kërkuar kontrolle të rregullta dhe mjekim, Chen nuk dinte se si të përdorte sigurimin e tij të kujdesit shëndetësor për të mbuluar koston.

“Në qytetin tim, vizita te mjeku është pothuajse pa pagesë, pasi sigurimi mbulon pjesën më të madhe të kostos, por duke jetuar në Pekin vitin e kaluar kam shpenzuar shumë para për të parë një mjek për problemet e mia mjekësore”,- tregoi ai.

Chen shtoi se të vizitosh një mjek në Pekin është gjithashtu e papërshtatshme, pasi përveçse duhet të caktosh një takim në internet, përdorimi i metrosë për të shkuar në spital nuk është gjithashtu aq i lehtë për të, pasi nuk mund të kujtojë rrugët.

"Ne gjithashtu duhej të skanonim kodet shëndetësore për të hyrë në spital dhe për të marrë metronë gjatë epidemisë, gjë që na e bëri jetën shumë të vështirë",- tha ai.

“Gruaja ime shpesh më thotë se djali dhe nusja janë shumë të zënë me punë dhe se duhet të bëjmë çmos që t’i zgjidhim problemet tona dhe të mos u krijojmë telashe, jam dakord, por shpesh hasim probleme që janë përtej tonave. Duke qenë se nuk kemi miq në Pekin që të na ndihmojnë, duhet t'i kërkojmë ndihmë djalit ose nuses".

Chen i ka zili ish-kolegët e tij që kujdesen për nipërit e mbesat e tyre në vendlindje dhe kalojnë kohë me familjet dhe miqtë e tyre.

"Megjithatë, unë dhe gruaja ime po plakemi. Unë kam vetëm një djalë dhe duhet të mbështetem tek ai. Nuk do t'i kërkoj që të heqë dorë nga jeta në Pekin pasi ai luftoi shumë për vite të tëra për të gjetur punë dhe për t'u vendosur në qytet. Ne do të qëndrojmë në Pekin dhe do ta ndihmojmë të rrisë nipin tonë, përpara se të kthehemi në vendlindje për një pushim të shkurtër në një moment në të ardhmen",- tha ai.