• Në Kinë kërkohet nxitja e prodhimit të zgjuar

  Kina duhet të grumbullojë më shumë burime për të forcuar aplikimin e teknologjive inteligjente të përparuara në prodhimtarinë e avancuar, si pjesë e përpjekjes së saj më të gjerë për të ndërtuar një sistem industrial modern të mbështetur nga ekonomia reale mes pasigurive të jashtme në rritje, thanë ekspertët dhe drejtuesit e kompanive.Sipas tyre, Kina duhet të dyfishojë inovacionin vendas

 • E-commerce në Shqipëri, problem informaliteti

  Tregtia online, e njohur si E-commerce është një koncept i ri në Shqipëri, por zhvillimi internetit dhe situata e Covidit e kanë përshpejtuar ritmin e rritjes së kësaj industrie shumë herë më tepër. Vitet e fundit tregtia online po merr një zhvillim të jashtëzakonshëm në realitetin shqiptar. Si po ecën ky trend i ri në Shqipëri? Në një intervistë për mediat Artan Gjergji, Sekretar i Përgjithshëm i Shoqatës Shqiptare të Tregtisë Online tha se pas pandemisë Covid 19 kjo formë tregtie ka vijuar trendin rritës.

 • “Tesla” do të ndërtojë megafabrikën e ruajtjes së energjisë në Shangai

  Prodhuesi amerikan i makinave “Tesla Inc.” njoftoi të dielën se do të ndërtojë një megafabrikë të re në Shangai, e cila do t'i kushtohet prodhimit të produktit të kompanisë për ruajtjen e energjisë “Megapack”, shkruan “Xinhua”.Fabrika e re është planifikuar të hapet në tremujorin e tretë të vitit dhe të fillojë prodhimin në tremujorin e dytë të 2024, tha Tesla në një ceremoni nënshkrimi të projektit

 • Bursat evropiane rriten pas lajmeve për forcimin e ekonomisë kineze

  Bursat kryesore të Evropës u hapën më lart të martën, pas lajmeve se ekonomia e Kinës tejkaloi pritshmëritë në tremujorin e parë të këtij viti, bën të ditur “Xinhua”.Zyra Kombëtare e Statistikave të Kinës (NBS) njoftoi të martën se ekonomia e vendit u rrit me 4.5 për qind në baza vjetore në tremujorin e parë të vitit. Krahasuar me tre muajt e fundit të 2022-shit, ekonomia u rrit me 2.2

 • Interesi i shqiptarëve për të bërë biznes në Dubai

  Mundësitë për të bërë biznes nëpër botë janë të shumta dhe një destinacion që po josh edhe shqiptarët është Dubai. Sipërmarrësi shqiptar Sokol Çili tashmë ka hapur kompaninë e tij në fushën e Real Estate në Dubai dhe në një intervistë për mediat flet për mundësitë që jepen në fusha të ndryshme.

 • Turizmi i kroçierave dhe Shqipëria

  Në katër muajt e parë të këtij viti, në Shqipëri hynë rreth 2,3 milionë vizitorë të huaj, ose 38% më shumë se viti paraardhës, njofton INSTAT. Një risi e këtij sezoni turistik duket se është turizmi i kroçierave, që sjell shumë të ardhura. Durrësi vjet priti rreth 30 kroçiera, ndërsa porti i Kotorrit në Mal të Zi dhe porti i Korfuzit në Greqi presin 300 deri në 600 kroçiera në vit. Ç’duhet të bëjmë për ta zhvilluar dhe sjellë këtë turizëm të veçantë, në nivelin e fqinjëve tanë? Besnik Vathi anëtar i Bordit Drejtues të Shoqatës së Operatorëve Turistikë të Shqipërisë flet për këtë lloj turizmi në intervistë për Grupin Mediatik të Kinës (CMG)

 • Shqipëria aplikon për anëtarësim në SEPA

  Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, firmosi aplikimin për anëtarësimin e Shqipërisë në zonën gjeografike të Sistemit Unik të Pagesave në Euro, SEPA. Shqipëria është bërë vendi i parë nga Ballkani Perëndimor që aplikon për t’u bërë pjesë e SEPA-s. Kjo erdhi, falë harmonizimit të plotë të kuadrit rregullator nga ana e Bankës së Shqipërisë. Përfituesit e parë më të mëdhenj do të jenë emigrantët që sjellin para në Shqipëri, për familjet e tyre. Bizneset dhe qytetarët shqiptarë do të fitojnë me qindra milionë euro, nga komisionet më të ulura dhe nga shpejtësia e kryerjes së transfertave.

 • Turizmi kontribut të rëndësishëm në ekonomi dhe në përmirësimin e rrezikut të borxhit

  Progresi në fushën e turizmit ka ndikuar pozitivisht në shumë drejtime. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë thotë se zhvillimi i vrullshëm i këtij sektori ka sjellë një përmirësim cilësor të bilancit të shkëmbimeve tregtare me jashtë, duke u pasqyruar në përmirësimin e renditjes së rrezikut të borxhit sovran nga agjencitë e huaja gjatë vitit 2023 dhe dukë kontribuar në rritjen ekonomike.

 • Paga mesatare 900 euro, Haxhimali: nxit të rinjtë të punojnë në administratë

  Pak ditë më parë kryeministri Rama ka theksuar se në muajin korrik paga mesatare do të rritet në 900 euro. Lajmi është mirëpritur nga të gjithë punonjësit e administratës dhe jo vetëm. Agron Haxhimali, Drejtor Ekzekutiv i Institutit për Bashkitë e Shqipërisë e vlerëson si mjaft pozitive këtë nismë. Administrata (Foto Hashtag.al)“Pritshmëria është që të kemi këtë rritje të pagës në sektorin publik

 • Vijon momenti i mirë ekonomik i Shqipërisë

  Ekonomia e Shqipërisë ka patur tregues të mbarë gjatë vitit 2023 dhe kjo gjendje po vijon edhe në pesemujorin e parë të këtij viti. Ndjesia ekonomike, perceptimi i biznesit dhe konsumatorit, kanë arritur nivele të larta.Të ardhurat totale në Buxhetin e Shtetit për periudhën janar-maj 2024 u realizuan në masën 287 miliardë lekë ose 2.9 miliardë euro, 3.4 përqind më shumë se plani i së njëjtës periudhë,

 • Turistët, interes të lartë për agroturizmin në Shqipëri

  Të huajt kanë vijuar të shfaqin interes për Shqipërinë turistike me një tendencë edhe më të theksuar në prill.Të dhënat e strukturave akomoduese të publikuara nga INSTAT tregojnë se numri i vizitorëve është rritur me 62,0%, në krahasim me muajin prill 2023. Netëqëndrimet në hotele u rritën në prill më shumë se 74.5 për qind. “Të njëjtën ecuri ndjekin edhe dy treguesit si numri i vizitorëve rezidentë

 • 1 milion pasagjerë në vit për Aeroportin e Vlorës?

  ZvKryeministrja dhe Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku njoftoi këtoi ditë lajmin se Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës do të përfundojë fizikisht ndërtimin më 31 dhjetor 2024.Ky është një afat i rëndësishëm i mbajtur. Nga janari 2025 e deri në mars e prill 2025, Aeroporti ka fazën e çertifikimit për fluturimet ndërkombëtare të tij. Në vitin e parë të veprimtarisë së tij,

 • Rritja e paneleve diellorë në ekonominë shqiptare

  Në Shqipëri, ku dielli shndërrohet në burim të pasur energjie në shumicën e vitit, përdorimi i paneleve diellore ka shumë përfitime. Në një kohë kur kërkohen burime të qëndrueshme dhe të pastra të energjisë, përdorimi i paneleve diellore është në rritje në Shqipëri. Kjo teknologji inovative ofron avantazhe të mëdha për individët, komunitetet dhe vendin në përgjithësi. Saimir Saliaj, ekspert i energjisë diellore vlerëson rritjen e paneleve diellore në Shqipëri dhe krijimin e parqeve fotovoltaike.

 • Digat e larta në Shqipëri dhe ruajtja e tyre

  Komiteti Kombëtar i Digave të Mëdha është organ i Këshillit të Ministrave të Shqipërisë. Ai ushtron kontrollin e Shtetit për sigurinë e digave dhe përfaqëson Shqipërinë në Komisionin Ndërkombëtar të Digave të Mëdha (ICOLD).