PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Mjekësia tibetiane- kombinimi i shkencës dhe artit
2013-02-22 19:46:14 CRI Komenti juaj Printoni

Shkenca tibetiane e shërimit është përdorur në Azinë Qendrore për mbi 2500 vjet. Kjo mjekësi është shumë e veçantë pasi në të janë integruar elementë të mjekësisë indiane, mjekësisë tradicionale kineze, greke dhe metoda të tjera tradicionale duke e kthyer këtë mjekësi në një sistem shumë të fuqishëm.

Mjekësia tiebetiane është pjesë e rëndësishme përbërëse e mjekësisë tradicionale kineze. Ajo është një mjekësi tradicionale e krijuar dhe e zhvilluar në praktikën e gjatë mjekësore të kombësisë tibetiane dhe të kombësive të tjera, dhe është e përhapur kryesisht në zonat e banuara nga tibetianët, si në Rajonin Autonom të Tibetit, në provincat Qinhai, Sichuan etj., si dhe në Indi, Nepal dhe në vende të tjera të Azisë.

Mjekësia tibetiane ka lindur në rafshnaltën Qinhai-Tibet dhe ka karakteristika të theksuara kombëtare, sociale dhe të mjedisit natyror të kësaj zone. Rafshnalta Qinhai-Tibet është një zonë e lartë dhe e ftohtë dhe transporti është shumë i vështirë, kështu që mjekësia tibetiane ka ruajtur veçoritë e veta. Në rafshnaltën Qinhai-Tibet rriten pak lloje kafshësh dhe bimësh, prandaj barnat tibetiane prodhohen kryesisht nga kafshët dhe bimët rezistente ndaj të ftohtit që rriten në male të larta.

Në Tibet, idetë budiste kanë depërtuar në të gjitha fushat shoqërore dhe janë bërë një forcë e madhe shpirtërore dominuese, kështu që mjekësia tibetiane që në fillim ka ngjyrë të theksuar budiste tibetiane.

Teoria bazë e mjekësisë tibetiane

Në praktikën e gjatë të prodhimit, të jetës dhe të mjekimit, është formuar gradualisht sistemi i posaçëm teorik i mjekësisë tibetiane.

Teoria e 3 faktorëve

Sipas teorisë së mjekësisë tibetiane, në trupin e njeriut ekzistojnë 3 faktorë: "Long", "Çiba", "Peigen", dhe 7 materiale bazë: ushqime cilësore, gjaku, mishi, dhjami, kocka, palca, esenca dhe 3 lëndë që nxjerr trupi i njeriut: ujë i hollë, jashtqitja dhe djersa. 3 faktorët kontrollojnë veprimet dhe ndryshimet e 7 materialeve bazë dhe 3 lëndëve që nxirren nga trupi i njeriut. Në kushtet normale fiziologjike, faktorët e sipërpërmendur mbështeten tek njëri-tjetri dhe ruajnë harmoninë dhe ekuilibrin reciprok. Kur një ose disa faktorë, për shkaqe të ndryshme, ndodhen në gjendjen e ngritjes ose të rënies së tepërt, do të shfaqen sëmundjet Long, Çiba dhe Peigen. Për t'u mjekuar këto sëmundje, duhen rregulluar faktorët e sipërpërmendur, për t'u rivendosur balanca.

"Longu" do të thotë forcë dinamike që siguron veprimet fiziologjike të trupit të njeriut. "Çiba-i" në gjuhën hane do të thotë kurajë ose zjarr,

funksioni i tij është prodhimi i energjisë së nxehtë, ruajtja e temperaturës së trupit, forcimi i funksioneve të stomakut, shtimi i ngjyrës, i kurajës, i mençurisë etj. "Peigeni" në gjuhën hane do të thotë ujë, i cili mban lidhje të ngushta me materiale të tjera të lëngëshme dhe me funksione të tjera të trupit.

Sipas mjekësisë tibetiane, sëmundjet shkaktohen nga cekuilibri i 3 faktorëve "Long, Çiba dhe Peigen", të cilët dëmtojnë shpirtin dhe shëndetin e njeriut. Këto sëmundje kurohen nëpërmjet rregullimit të 3 faktorëve, në mënyrë që ata të harmonizohen përsëri.

Anatomia e trupit të njeriut dhe fiziologjia

Për shkak të zakoneve nacionale, mjekësia tibetiane ka patur njohje relativisht të thellë për anatominë e trupit të njeriut dhe fiziologjinë. Sipas mjekësisë tibetiane, njeriu ka 5 organe të brendshme: zemër, mëlçi, shpretkë, mushkëri dhe veshkë dhe 6 të përbrendshmet e tjera: zorrë e trashë, zorrë e hollë, stomak, fshikëza e ujit të hollë dhe tëmth. Mjekësia tibetiane e lashtë i përshkruan në mënyrë figurative funksionet fiziologjike të organeve të ndryshme, p.sh. zemra është mbreti, i ulur në fronin e tij në qendër të kraharorit të njeriut. Mushkëritë, si princat që rrethojnë mbretin, mëlçia dhe shpretka si mbretëresha dhe konkubina, që lidhen ngushtë me të, kurse veshka si shtylla e dhomës, pa të trupi i njeriut nuk mund të shërbejë si një pallat i madh.

Prandaj, mjekësia tibetiane e lashtë ka patur njohje shkencore për trupin e njeriut.

Kurat karakteristike të mjekësisë tibetiane

1 2 3
Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China