Marrëdhëniet Kinë-SHBA japin kontribut për paqen dhe zhvillimin botëror!
2023-11-18 10:41:45

Takimi i shumëpritur midis Presidentit të Kinës Xi Jinping dhe Presidentit amerikan Joe Biden në San Francisko ka çuar në angazhime për të rritur bashkëpunimin dypalësh në një emërues të përbashkët siç është paqja e zhvillimi botëror. Ky është takimi i nivelit më të lartë SHBA-Kinë që nga takimi i dy krerëve të shteteve në Bali, Indonezi pothuajse saktësisht një vit më parë, dhe është rezultat i një përpjekjeje mujore për të stabilizuar lidhjet. Takimi vendos "një pikënisje të re" për marrëdhënien dyapleshe, me shpresën për më shumë bashkëpunim në të ardhmen.

Të mërkurën e 15 nëntorit, udhëheqësi kinez Xi Jinping u takua me Presidentin e SHBA Joe Biden në një pronë jashtë San Franciskos, gjatë Samitit në vazhdim të Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor (APEC). Në fjalën e tij hyrëse, Biden tha se ndërsa të dy udhëheqësit shpesh nuk pajtoheshin, ai vlerësoi se bisedat me Xi ishin  "të sinqerta, të drejtpërdrejta dhe të dobishme".

Foto:Xinhua

Foto:Xinhua

Në sfondin e fazës kritike në marrëdhëniet Kinë-SHBA dhe pritje të paprecedentë globale për kthimin e marrëdhënieve dypalëshe në rrugën e duhur, Presidenti Xi Jinping dhe Presidenti Joe Biden u angazhuan në një shkëmbim të vazhdueshëm për katër orë gjatë samitit. Ata krijuan "vizionin e San Franciskos" të orientuar drejt së ardhmes, duke ofruar drejtim dhe duke përshkruar një plan për zhvillimin e shëndetshëm, të qëndrueshëm dhe të qëndrueshëm të marrëdhënieve Kinë-SHBA. Ky samit është një takim strategjik i rëndësishëm dhe i gjerë i krerëve të shteteve, duke lënë një gjurmë unike dhe të thellë në historinë e marrëdhënieve Kinë-SHBA.

Konsensusi i arritur gjatë samitit të San Franciskos tregon se të dy vendet ndajnë interesa të mëdha të përbashkëta dhe mund të bashkëpunojnë për rezultate me shumë fitore. Një marrëdhënie e qëndrueshme Kinë-SHBA kërkon që të dy vendet të veprojnë ndaj njëri-tjetrit. Komunikimi është hapi i parë drejt besimit, respektit dhe bashkëpunimit të ndërsjellë.

Ndonëse në natyrë simbolike, ky zhvillim ka potencialin për të adresuar në mënyrë proaktive pasiguritë dhe për të larguar dyshimet midis dy palëve. Samiti Xi-Biden shënon një hap vendimtar në ndalimin e përkeqësimit të vazhdueshëm të marrëdhënieve dypalëshe.

Kujtojmë se Presidentet Biden dhe Xi mbajtën samitin e tyre të parë një vit më parë në margjinat e G20 në Bali, Indonezi, ku ranë dakord për nevojën për të siguruar që konkurrenca intensive midis SHBA dhe Kinës "të mos kalojë në konflikt". Por përpjekjet për të krijuar një "dysheme" nën marrëdhëniet u prishën kur një balonë e dyshuar si "spiune" kineze fluturoi mbi Amerikën e Veriut në shkurt.

Muaj të takimeve të nivelit të lartë dhe sinjalizimeve diplomatike kanë hapur rrugën për një samit midis Joe Biden dhe Xi Jinping në San Francisko, duke shënuar vizitën e parë të Xi në Shtetet e Bashkuara që nga viti 2017.

Ky takim vjen pas një shkëmbimi intensiv të vizitave diplomatike të zyrtarëve më të lartë amerikanë në Kinë. Sekretari i Shtetit Antony Blinken shkoi në Pekin në qershor, një vizitë e shtyrë nga"tullumbace spiune". Më pas Sekretarja e Thesarit Janet Yellen ishte në Kinë pak më vonë, e ndjekur nga i dërguari i Bidenit për klimën, John Kerry. Shefja e tregtisë Gina Raimondo, personazhi kryesor i administratës për sanksionet ekonomike dhe kufizimet tregtare, mbërriti në gusht.

Në korrik, njëqindvjeçari Henry Kissinger fluturoi drejt Kinës ku u cilësua si një "mik i vjetër" nga udhëheqja kineze, përfshirë Xi. Në tetor, udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer udhëhoqi një delegacion dypartiak të Kongresit në Pekin, duke u takuar me Xi dy ditë pas sulmit të befasishëm ndaj Izraelit nga terroristët e Hamasit.

Më vonë gjatë muajit, Guvernatori i Kalifornisë Gavin Newsom udhëtoi nëpër Kinë në një turne të fokusuar në ndryshimin e klimës. I konsideruar gjerësisht si një kandidat presidencial, Newsom ishte guvernatori i parë amerikan që vizitoi Kinën në më shumë se katër vjet dhe i pari që u prit nga Xi në më shumë se gjashtë vjet.

Foto:VCG

Foto:VCG

Të gjitha këto vizita të niveleve më të larta zyrtare shtruan rrugën e takimit të Xi Jinping-Jo Biden.

"Ne duhet të ndërtojmë më shumë ura dhe të shtrojmë më shumë rrugë për ndërveprimet mes njerëzve. Ne nuk duhet të ngremë barriera ose të krijojmë një efekt drithërues," tha Xi Jinping.

Xi tha se ishte i bindur se dera e marrëdhënieve Kinë-SHBA nuk mund të mbyllet përsëri pasi të hapet, dhe kauza e miqësisë Kinë-SHBA nuk mund të prishet në gjysmë të rrugës pasi të ketë filluar.

Të dy palët ranë dakord të promovojnë dhe forcojnë dialogun dhe bashkëpunimin në fusha të ndryshme, duke përfshirë vendosjen e bisedimeve të qeverisë Kinë-SHBA për AI, për të krijuar një grup pune për bashkëpunimin kundër narkotikëve dhe për të rifilluar, mbi bazën e barazisë dhe respektit, të lartë -komunikimi ushtarak në nivel ushtarak, Bisedimet e Koordinimit të Politikave të Mbrojtjes Kinë-SHBA dhe takimet e Marrëveshjes Konsultative Detare Ushtarake Kinë-SHBA dhe për të kryer biseda telefonike midis komandantëve të teatrit.

Ata ranë dakord gjithashtu të punojnë drejt një rritjeje të mëtejshme të konsiderueshme të fluturimeve të planifikuara të pasagjerëve në fillim të vitit të ardhshëm dhe të zgjerojnë shkëmbimet arsimore, studentore, rinore, kulturore, sportive dhe të biznesit.

Ky takim Kinë-SHBA mbi të gjitha dërgoi një sinjal pozitiv dhe të qëndrueshëm për botën, duke treguar se si Kina ashtu edhe SHBA-ja synojnë të lehtësojnë dhe stabilizojnë marrëdhëniet dypalëshe dhe të kërkojnë mundësi për bashkëpunim.

Xi Jinping: Kina është e gatshme të jetë një partner dhe mik i SHBA-ve.

"Unë mirëpres më shumë guvernatorë të SHBA, anëtarë të Kongresit dhe njerëz nga të gjitha sferat e jetës për të vizituar Kinën," tha Xi të mërkurën.

“Për të rritur shkëmbimet mes popujve tanë, veçanërisht mes të rinjve”, tha ai se Kina është e gatshme të ftojë 50,000 të rinj amerikanë në Kinë në programe shkëmbimi dhe studimi në pesë vitet e ardhshme.

Xi theksoi gjithashtu se bashkëpunimi i favorshëm është një pronë e natyrshme e marrëdhënieve Kinë-SHBA, duke vënë në dukje se të dy vendet kanë shumë hapësirë për bashkëpunim dhe janë plotësisht në gjendje të ndihmojnë njëri-tjetrin të kenë sukses dhe të arrijnë rezultate të favorshme.

Nisma Brez dhe Rruga, si dhe Nisma e Zhvillimit Global, Nisma Globale e Sigurisë dhe Nisma e Qytetërimit Global të propozuar nga Kina janë të hapura për të gjitha vendet në çdo kohë, përfshirë SHBA-në, tha ai.

Gjatë një takimi me Presidentin e SHBA Joe Biden të mërkurën në mëngjes, Xi dhe Biden ranë dakord të krijojnë një grup pune për kundër narkotikëve për të avancuar bashkëpunimin dhe për të ndihmuar SHBA-në të trajtojë abuzimin me drogën.

Kina simpatizon thellësisht popullin amerikan, veçanërisht të rinjtë, për vuajtjet që Fentanyl u ka shkaktuar atyre, tha Xi.

Foto:VCG

Foto:VCG


Të dy krerët e shteteve arritën gjithashtu konsensus të rëndësishëm për zgjerimin e shkëmbimeve të ndryshme dypalëshe në arsim, studentë jashtë shtetit, rini, kulturë, sport dhe midis komuniteteve të biznesit.

"Që çdo kauzë e madhe të ketë sukses, ajo duhet të zërë rrënjë në popull, të fitojë forcë nga njerëzit dhe të realizohet nga njerëzit. Rritja e miqësisë Kinë-SHBA është një kauzë kaq e madhe," tha Xi në darkën e mirëseardhjes.

San Francisko ka dëshmuar për shkëmbimet midis popujve kinezë dhe amerikanë për më shumë se një shekull

San Francisko ka dëshmuar gjithashtu për përpjekjet e Kinës dhe Shteteve të Bashkuara për ndërtimin e një bote më të mirë. 78 vjet më parë, pasi mundën së bashku fashizmin dhe militarizmin, dy vendet tona inicuan së bashku me të tjerët Konferencën e San Franciskos, e cila ndihmoi në themelimin e Kombeve të Bashkuara dhe Kina ishte vendi i parë që nënshkroi Kartën e OKB-së. Duke filluar nga San Francisko, u vendos rendi ndërkombëtar i pasluftës. Mbi 100 vende kanë fituar pavarësinë njëri pas tjetrit. Disa miliardë njerëz përfundimisht kanë hequr qafe varfërinë. Forcat për paqen, zhvillimin dhe përparimin botëror janë forcuar. Ky ka qenë fryti kryesor i arritur bashkërisht nga njerëzit e të gjitha vendeve dhe komuniteti ndërkombëtar.

“Jemi në një epokë sfidash dhe ndryshimesh. Është gjithashtu një epokë shprese. Bota ka nevojë që Kina dhe Shtetet e Bashkuara të punojnë së bashku për një të ardhme më të mirë. Ne, vendi më i madh në zhvillim dhe vendi më i madh i zhvilluar, duhet t'i trajtojmë mirë marrëdhëniet tona. Në një botë ndryshimesh dhe kaosi, është gjithnjë e më e rëndësishme për ne që të kemi mendjen, të marrim vizionin, të mbajmë mbi supe përgjegjësinë dhe të luajmë rolin që vjen së bashku me statusin tonë si vende kryesore”, theksoi Xi Jinping.

Sfondi gjeopolitik

Ndërsa gjendemi në një situatë të nxehtë gjeopolitke, si konflikti i Ukrainës dhe lufta Izrael-Hamas dhe rrethimi i Gazës, apo sfida globale e ndryshimeve klimatike - Kina dhe SHBA janë edhe një partner i domosdoshëm për stabilitetin global, paqen dhe qëndrueshmërinë mjedisore, ata duhet të punojnë së bashku në krizat kritike ndërkombëtare. Një luftë Kinë-SHBA, do të ishte një garë e pakuptimtë, pa fitues, vetëm humbës dhe dëme të pakuptimta kolaterale.

“Biden dhe Xi u takuan për herë të fundit në nëntor 2022 në samitin e G20 në Bali, por nuk kishte asnjë përparim në atë kohë. Tani situata është pak më ndryshe - Presidenti Biden po shkon drejt zgjedhjeve me dy luftra në horizont. Në Europë dhe Lindje e Mesme.

Me Izraelin dhe Palestinën, Shtetet e Bashkuara dhe Perëndimi në përgjithësi janë lidhur në nyje, në dukje të paaftë për të kontrolluar zemërimin izraelit ndaj sulmeve të Hamasit. Fushata ushtarake që rezultoi në Gaza ka qenë e tepruar, me Tel Aviv që ka refuzuar rrezikshëm edhe Kombet e Bashkuara si arbitr. Është e qartë se Benjamin Netanyahu i ka shkaktuar vendit të tij dëme të jashtëzakonshme politike dhe të vullnetit të mirë. Për ta frenuar atë do të kërkojë përpjekje të përbashkëta. Gjetja e një zgjidhjeje afatgjatë dhe të qëndrueshme me dy shtete – një zgjidhje e diskutuar gjithmonë nga Uashingtoni, por e mbështetur plotësisht nga Pekini, do të kërkojë gjithashtu një politikë të aftë.

Tajvan(Foto:VCG)

Tajvan(Foto:VCG)


Nuk është sekret të themi se analistë, studiues të çështjeve ndërkombëtare, e kanë parë Tajvanin, pra vijën e kuqe të Kinës si vatër ku mund të ndizen flakët e luftës në Azi.

Pikërisht për këtë, udhëheqësi i lartë kinez i kërkoi hapur dhe drejtpërdrejt palës amerikane të mbështesë përpjekjet e Kinës për "ribashkim paqësor" dhe ky është një mesazh domethënës për SHBA-në dhe botën,

Për çështjen e Tajvanit, Xi theksoi gjatë samitit me Biden se ajo mbetet çështja më e rëndësishme dhe më e ndjeshme në marrëdhëniet Kinë-SHBA dhe Kina vlerëson deklaratat pozitive të bëra nga pala amerikane gjatë takimit në Bali.

Pala amerikane duhet të ndërmarrë veprime reale për të respektuar angazhimin e saj për të mos mbështetur "pavarësinë e Tajvanit", të ndalojë armatosjen e Tajvanit dhe të mbështesë ribashkimin paqësor të Kinës. Kina do të realizojë ribashkimin dhe kjo është e pandalshme, theksoi Xi.

Nëse SHBA-ja nuk dëshiron të shohë një luftë, zgjidhja e duhur është të mbështesë përpjekjet e Kinës për të realizuar ribashkimin në mënyrë paqësore. Dhe nëse SHBA tregon dyfytyrësi për këtë çështje ose bën të kundërtën për të prishur procesin e ribashkimit paqësor të Kinës, SHBA-të do të shohin pasoja të padëshiruara, thanë ekspertët kineze.

Biden tha gjatë takimit me Xi se SHBA i përmbahet politikës së një Kine, mirëpret dialogun midis agjencive qeveritare në nivele të ndryshme dhe është e gatshme të mbajë komunikim të hapur dhe të sinqertë me Kinën për të rritur mirëkuptimin, për të shmangur keqperceptimet dhe për të menaxhuar dallimet.

Gjithashtu Biden u zotua se SHBA nuk e mbështesin "pavarësinë e Tajvanit" dhe nuk ka ndërmend të ketë një konflikt me Kinën

Por, a e siguron  stabilizmin e marrëdhënieve Kinë-SHBA, samiti i San Franciskos?

Ka nota skepticizmi për këtë, dhe me të drejtë, nisur nga eksperienca e  një viti më parë.

Kur Biden dhe Xi u takuan në periferi të samitit të Grupit të Njëzet (G20) në Bali një vit më parë, ata dhanë një notë të ngjashme optimiste për vlerën e stabilizimit të marrëdhënieve dhe mbajtjes së dialogut, i cili u zbeh shpejt ndërsa tensionet u ndezën nen dyshimin e ”tullumbaces spiune” kineze qe mbi Shtetet e Bashkuara, e cila u bë shkak serioz për tensionimin e ktyre marredhenieve, derisa vetë Pentagoni e përgënjeshtroi një akuzë të tillë.

Ishte një takim që po bëhej një vit intensive të tensioneve diplomatike

Foto:VCG

Foto:VCG


“Takimi nuk synon të ndryshojë prirjen drejt një bote më të polarizuar. Ka të bëjë më shumë me vendosjen e stabilitetit dhe të mbetemi të hapur ndaj dialogut aty ku është e mundur. Ata që kujdesen për përpjekjet globale për të trajtuar emetimet klimatike duhet ta mirëpresin këtë - pa veprime të koordinuara nga SHBA dhe Kina, një kthesë është praktikisht e pamundur. Dhe kushdo që kujdeset për paqen duhet ta mirëpresë atë gjithashtu - komunikimi i drejtpërdrejtë zvogëlon rrezikun që edhe incidenti më i vogël në ngushticën Tajvan-Kinë të përshkallëzohet në një luftë të plotë.”

Shumica e njerëzve si në Kinë ashtu edhe në SHBA e kanë kuptuar se nëse konflikti dhe konfrontimi ndodhin midis Kinës dhe SHBA-së, bota padyshim do të përballej me katastrofë.

Nëse Kina dhe SHBA, si dy vende të mëdha, do të përfshiheshin në konflikt dhe konfrontim, padyshim që do të ishte katastrofike për të dy vendet dhe për botën në përgjithësi. "Shumica në të dy vendet janë të vetëdijshme në mënyrë racionale për këtë. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se ne mund të shmangim automatikisht konfliktin dhe konfrontimin duke mos bërë asgjë. Kërkon përpjekjet e përbashkëta të të dyja palëve.

Marrëdhëniet Kinë-SHBA jane sfiduar disa here, për shkak se politika e SHBA-së ndaj Kinës ka pasur gjithmonë në fokus frenimin e zhvillimit të Kinës, madje edhe përpjekjen për të "ndryshuar Kinën".

Si dy vende me ekonomitë më të mëdha në botë, konkurrenca është e paevitueshme por kjo nuk do të thotë që të shmanget bashkëpunimi dhe koordinimi në mes tyre.

Çelësi është që të dyja palët duhet të kuptojnë se si dy vende të mëdha, ata duhet të gjejnë mënyrën e duhur për t'u marrë vesh. Për sa kohë që të dyja palët mund ta pranojnë dhe pranojnë këtë, Kina dhe SHBA mund të bashkëjetojnë në mënyrë paqësore duke ruajtur dallimet e tyre pa u ndarë”, por duke përcjellë një respekt të ndërsjelltë.

"Së pari, ajo duhet të respektojë sovranitetin dhe integritetin territorial të Kinës, çështjen e ribashkimit dhe në veçanti çështjen e Tajvanit."

San Francisko një startues i ri për marrëdhëniet Kinë-SHBA?

Takimet mes dy krerëve të shteteve luajnë një rol udhëheqës në marrëdhëniet dypalëshe, dhe takimi i nivelit të lartë në San Francisko, formoi konsensus të ri në krye të marrëveshjes së mëparshme dhe bëri propozime shumë konkrete për menaxhimin e mëtejshëm të lidhjeve Kinë-SHBA. Rezultatet e këtij takimi përfshijnë shtytjen e suksesshme të dy presidentëve për krijimin e një sfere më të gjerë të mekanizmave të komunikimit të dyanshëm për të mbuluar një gamë më të gjerë temash. Të dyja palët rifilluan disa nga linjat e vendosura të komunikimit në drejtim të shkëmbimeve ushtarake. Të dyja palët kanë punuar drejt të njëjtit qëllim për stabilizimin më efektiv të marrëdhënieve midis dy vendeve kryesore. Prioriteti kryesor në fazën tjetër është vënia në praktikë e konsensusit të ri konstruktiv, në mënyrë që të arrihet në mënyrë të prekshme objektivi i stabilizimit të lidhjeve, t'i përgjigjet shqetësimeve të komunitetit ndërkombëtar dhe të rritë vrullin e tyre për të dhënë më shumë bashkëpunim dhe ndërveprime pozitive në çështje ndërkombëtare.

“Planeti Tokë është mjaft i madh që të dy vendet të kenë sukses”, i tha Xi Bidenit.

Presidenti amerikan i tha Xi-t: “Unë mendoj se është e rëndësishme që ju dhe unë të kuptojmë njëri-tjetrin qartë, nga lideri në një lider, pa keqkuptime apo keqkomunikime. Ne duhet të sigurohemi që konkurrenca të mos kthehet në konflikt.”

Qoftë nga palët kineze dhe amerikane apo nga komuniteti ndërkombëtar, ka pasur vlerësime të larta unanime për samitin Kinë-SHBA të mbajtur më 15 nëntor në San Francisko, duke reflektuar rëndësinë epokale të këtij takimi.

Foto:VCG

Foto:VCG


Rezultatet thelbësore të samitit Xi-Biden ndihmojnë për të krijuar "lidhje më elastike" për marrëdhëniet Kinë-SHBA, veçanërisht, për shembull, kur Kina tregoi vullnet të mirë për rifillimin e bashkëpunimit për kontrollin e drogës, kryesisht pas një kërkese nga pala amerikane, disa thanë ekspertët.

Por është shumë e rëndësishme të sigurohet që grupet e krijuara të punës dhe kanalet e komunikimit të përdoren në mënyrë efektive, thanë ata, duke vënë në dukje se politika e brendshme e SHBA mund të paraqesë një sërë sfidash për marrëdhëniet dypalëshe.

"Themeli i marrëdhënieve Kinë-SHBA u hodh nga popujt tanë," tha Xi gjatë darkës së mirëseardhjes të mërkurën, duke theksuar se "dera e marrëdhënieve Kinë-SHBA u hap nga popujt tanë... Historitë e marrëdhënieve Kinë-SHBA janë shkruar nga popujt tanë… dhe e ardhmja e marrëdhënieve Kinë-SHBA do të krijohet nga popujt tanë”.

Vizita e Xi nuk ishte vetëm një angazhim me administratën Biden, por edhe me sektorë të ndryshëm të SHBA-së dhe në të ardhmen, Kina do të bëjë më shumë përpjekje për të shkëmbyer me pjesë të tjera të SHBA-së, duke përfshirë grupet civile, qarqet e biznesit, të rinjtë. dhe qeveritë e shteteve të ndryshme, për t'i bërë marrëdhëniet Kinë-SHBA më fleksibël dhe shumëdimensionale.

Sondazhi

“Themeli i marrëdhënieve Kinë-SHBA u hodh nga popujt tanë”, tha Xi, duke theksuar se “dera e marrëdhënieve Kinë-SHBA u hap nga popujt tanë”, “historitë e marrëdhënieve Kinë-SHBA janë shkruar nga popujt tanë” dhe "E ardhmja e marrëdhënieve Kinë-SHBA do të krijohet nga popujt tanë".

Këtë thënie të Xi Jinping  e dëshmon dhe sondazhi i publikuar pak  kohë para samitit nga CGTN.

Rreth 86 për qind e të anketuarve në një sondazh global në internet të kryer nga CGTN besojnë se çelësi për ruajtjen e zhvillimit të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm  te marredhenieve Kinë-SHBA duhet të marrin masa praktike për të zbatuar konsensusin e arritur nga liderët e dy vendeve në takimin e tyre në Bali në nëntor 2022.

Krahasuar me një sondazh të bërë katër muaj më parë, proporcioni me këtë pikëpamje është rritur me 4.1 pikë përqindjeje.

Nëntëdhjetë e një për qind e të anketuarve besojnë në zhvillimin e shëndetshëm të Kinës-SHBA. marrëdhëniet duhet të bazohen në respektin e ndërsjellë dhe trajtimin e barabartë. Përqindja e të anketuarve që ndajnë këtë opinion është rritur me 2.1 pikë përqindje nga katër muaj më parë.

Ndërkohë, 92 për qind e të anketuarve besojnë se marrëdhëniet  Kina-SHBA nuk janë një lojë me shumën zero dhe çdo përpjekje për të transformuar dhe përmbajtur anën tjetër është joreale. Përqindja e të anketuarve që kanë të njëjtin mendim është rritur me 8.3 pikë përqindjeje gjatë katër muajve të fundit.

Rreth 73.5 për qind e të anketuarve në mbarë botën thonë se Kina dhe Shtetet e Bashkuara duhet të rrisin bashkëpunimin në fusha të tilla si energjia, siguria ushqimore dhe ndryshimet klimatike për të përmirësuar qeverisjen globale. Një tjetër 65.8 për qind e të anketuarve i kërkuan Kinës dhe SHBA-së që të zgjerojnë bashkëpunimin në fusha të tilla si zgjidhja e konflikteve rajonale dhe trajtimi i sfidave të qeverisjes globale dhe të kontribuojnë me mençurinë e fuqive të mëdha në prosperitetin botëror.

Ndaj pikërisht për të siguruar një stabilitet politiko-ekonomik global, jam e bindur se çdo urë komunikimi dhe mirëkuptimi Kinë-SHBA do të na çojë drejt stabilizimit gjeopolitik.

Dhe sikundër e theksoi vetë Udhëheqësi kinez Xi Jinping, "Ne jemi në një epokë sfidash dhe ndryshimesh. Është gjithashtu një epokë shprese. Bota ka nevojë që Kina dhe Shtetet e Bashkuara të punojnë së bashku për një të ardhme më të mirë.”