• Samiti Kinë-Azi Qendrore, një epokë e re bashkëpunimi

  Samiti Kinë-Azi Qendrore që u mbajt në qytetin Xian të provincës Shaanxi të Kinës Veriperëndimore më 18 dhe 19 maj mbylli punimet e tij me nënshkrimin e deklaratës së Xian-it dhe miratimin e Listës së Arritjeve të këtij forumi të nivelit të lartë. Presidenti kinez Xi Jinping dhe krerët e shtetit të pesë vendeve të Azisë Qendrore njoftuan të premten vendimin për të përuruar zyrtarisht Mekanizmin e Samitit Kinë - Azi Qendrore. Të dy palët, Kina dhe vendet e Azisë Qendrore do ta organizojnë me radhë samitin, që do të zhvillohet një herë në dy vjet. Samiti i ardhshëm do të zhvillohet në Kazakistan në vitin 2025. Presidentët ranë dakord për krijimin e një sekretariati të përhershëm të mekanizmit në Kinë-Azi Qendrore. Gjashtë vendet arritën konsensus për të nxitur bashkëpunimin e thellë e të gjithanshëm, me përparësi transportin, ekonominë e tregtinë, investimet e industrinë, bujqësinë, energjetikën, doganat dhe shkëmbimet njerëzore. Studiuesja e pavarur e marrëdhënieve ndërkombëtare Silva Doçi komenton për Grupin Mediatik të Kinës këtë ngjarje me rëndësi globale

 • Partneriteti Kinë-Azinë Qendrore pritet të japë shumë rezultate

  Samiti Kinë-Azi Qendrore, u mbajt të enjten dhe të premten, pritet jo vetëm të forcojë marrëdhëniet, por edhe të nxisë bashkëpunimin dhe tregtinë midis Kinës dhe shteteve të Azisë Qendrore. Gjashtë komentues ndajnë pikëpamjet e tyre me China Daily mbi bashkëpunimin Kinë-Azinë Qendrore.

 • Ekspertët për popullsinë në plakje të Kinës

  Plakja e popullsisë së Kinës është një sfidë dhe një mundësi. Kina do të marrë masa për të trajtuar problemin e plakjes së popullsisë. Plakja e popullsisë rrit barrën e kujdesit për familjet dhe ushtron presion shtesë mbi shërbimet bazë publike, por gjithashtu mund të zgjerojë konsumin e mallrave dhe shërbimeve për të moshuarit dhe të promovojë inovacionin teknologjik.

 • Globalizimi i derivateve po rritet

  Investitorët e huaj përfitojnë nga zgjerimi i portofolit të produkteve të të ardhmes. Vendi do të vazhdojë të zgjerojë portofolin e produkteve të së ardhmes që investitorët e huaj mund të kenë akses, tha Fang Xinghai, nënkryetar i Komisionit Rregullativ të Letrave me Vlerë të Kinës, mbikëqyrësi kryesor i letrave me vlerë, gjatë një fjalimi kryesor në Forumin e 20-të të Tregut të Derivateve të Shangait,

 • Risitë e Forumit Ndërkombëtar për Demokracinë mbajtur në Pekin

  Më 23 mars u zhvillua në Pekin Forumi i 2-të Ndërkombëtar mbi Demokracinë: Vlerat e Përbashkëta Njerëzore, ku mbi 300 të ftuar nga më shumë se 100 vende e rajone. Pjesmarrëse në këtë Forum ishte dhe drejtorja ekzekutive e Institutit të Studimeve të Globalizimit dr. Marsela Musabelliu, e cila në një intervistë për Grupin Mediatik të Kinës flet për rëndësinë e këtij tubimi, por dhe rihapjen e Kinës,

 • Renminbi, historia e suksesit e monedhës kineze

  Monedha zyrtare kineze e emetuar një vit para shpalljes së Republikës Popullore të Kinës në vitin 1948 quhet Renminbi ose “monedha e popullit”. Që nga nisja e qarkullimit të saj kjo monedhë ka patur një ecuri me plot sfida, por mbi të gjitha arritje që kanë shoqëruar rritjen e ekonomisë kineze.Në ditët tona qasja e qeverisë kineze që drejton ekonominë e dytë botërore është rritja e ndërkombëtarizimit

 • Turizmi shqiptar, fillimvit i mbarë dhe pritja e sezonit veror

  Viti 2024 nisi me rritje të shifrave të flukseve hyrëse turistike drejt Shqipërisë. Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro në komunikimet e saj publike të fundit e ka cilësuar vitin 2024 si gurin e provës dhe një sfidë e përgjegjësi të madhe për të përballuar me sukses flukset e shtuara turistike. Disa nga masat e marra nga ministria e Turizmit dhe Mjedisit për këtë vit janë mbështetja e

 • Udhëheqja mjedisore e Kinës: Drejtimi i qeverisjes globale

  "Ne do t'i mbrojmë ekosistemet aq shumë sa i mbrojmë sytë tanë dhe do t'i vlerësojmë aq sa e çmojmë jetën tonë," tha presidenti kinez Xi Jinping. Mendimet e tij mbi qytetërimin ekologjik, të prezantuara zyrtarisht në vitin 2018, kanë udhëhequr ndryshimin e gjelbër në Kinë, duke çuar përpara qytetërimin ekologjik në epokën e re.Strategjia mjedisore bashkëkohore e Kinës pasqyron një kuptim të nuancuar

 • A do të shkaktojë aksidenti tragjik ajror një krizë në Iran?

  Presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian u shpallën të vdekur të hënën pas një incidenti me helikopter të dielën. Ekspertë kinezë kanë shprehur opinionet e tyre lidhur me këtë incident tragjik.

 • Si modelet e AI mund të luftojnë ndryshimin e klimës

  Ndryshimet klimatike janë një imperativ i kohës që po jetojmë, një prioritet i qeverive të vendeve të ndryshme të botës, njëherësh dhe një pjesë e përditshmërisë së qytetarëve. Një nga mjetet e rëndësishme në parandalimin e ndikimit të ndryshimeve klimatike është inteligjenca artificiale. Disa modele të kësaj inteligjence mund të përdoren gjithashtu për të adresuar sfidat e zhvillimit si ndryshimi i klimës.

 • Samiti Kinë-Japoni-ROK fokusohet në bashkëpunim pas katër vitesh ndërprerje

  Nga e diela deri të hënën u mbajt në Seul samiti trepalësh i kryesuar nga liderët e Kinës, Japonisë dhe Koresë së Jugut, pas një ndërprerje 4 vjeçare. Takimi i rifilluar përmes kornizës së vendosur midis tre fqinjëve është domethënës, pasi paralajmëron gatishmërinë e treshes për të ridrejtuar fokusin në dialog dhe bashkëpunim, duke lundruar nëpër ujërat e trazuar të peizazhit rajonal dhe më gjerë. Qytetarët e të tre vendeve shpresojnë se takimi do të nxisë bashkëpunimin trepalësh, do të japë rezultate të favorshme dhe do të ndihmojë në promovimin e prosperitetit dhe stabilitetit rajonal.

 • Treni i mallrave Kinë-Evropë kryen 90,000 udhëtime

  Shërbimi i profilit të lartë të trenave të mallrave midis Kinës dhe Evropës, i mbështetur nga Iniciativa “Një Brez një Rrugë”, ka shënuar së fundmi një tjetër arritje të rëndësishm,e duke përfunduar udhëtimin e tij të 90,000 që nga e shtuna, duke nënvizuar rolin e tij vendimtar në stabilizimin e zinxhirëve të furnizimit global dhe nxitjen e zhvillimit ekonomik përgjatë itinerarit.

 • Kina dhe vendet arabe kërkojnë përfundimin e konfliktit të Gazës

  Kina dhe vendet arabe pritet të lëshojnë një thirrje të përbashkët për t'i dhënë fund konfliktit të Gazës sa më shpejt të jetë e mundur dhe duke i kërkuar komunitetit ndërkombëtar të zbatojë zgjidhjen me dy shtete, në një takim kyç Kinë-Vendet Arabe që mblidhet të enjten në Pekin. Duke vënë në dukje se konflikti në Rripin e Gazës ka vrarë ose plagosur më shumë se 100,000 civilë, Zëvendësministri i

 • Kërkohet bashkëpunim i qëndrueshëm dhe efikas tregtar kino-amerikan

  Kryeministri Li Qiang nënvizoi të dielën, gjatë një takimi me Sekretaren e Thesarit të SHBA-së, Janet Yellen në Pekin, nevojën që Kina dhe Shtetet e Bashkuara të punojnë si partnerë në vend të rivalëve dhe ai i kërkoi Uashingtonit të shikojë "objektivisht" kapacitetin prodhues të Kinës.Shpresohet se SHBA-ja do t'u përmbahet normave bazë të ekonomisë së tregut, duke përfshirë konkurrencën e ndershme

 • Bashkëpunimi me Kinën sjell siguri në Gjermani

  Vëmendja mediatike është drejtuar te kancelari gjerman Olaf Scholz, i cili nga e diela ka nisur një vizitë tre-ditore në Kinë. Fakti që Scholz shoqërohet nga Ministrja e Mjedisit Steffi Lemke, Ministri i Bujqësisë Cem Ozdemir dhe Ministri i Transportit Volker Wissing tregon se sa e rëndësishme është vizita për të dyja palët. Trajektorja historike e marrëdhënieve kino-gjermane tregon se bashkëpunimi