PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Fokus
Lajmet
Xi Jinping takon Fidel Kastron
Kina, Venezuela vendosin marrëdhënie strategjike
Xi Jinping nis vizitën zyrtare në Venezuelë
Xi-ut i dhurohet fanella me numrin e Mesit
Partneritet strategjik mes Kinës dhe Argjentinës
Kina, Brazili e Peruja, projekt për hekurudhën amerikanojugore
Xi Jinping thekson rëndësinë e lidhjeve me Brazilin
BRICS vendos hapjen e Bankës së Zhvillimit
Vendet e BRICS zotohen për bashkëpunim më të ngushtë
Xi: Kina do të luajë më mirë rolin e vendit të madh e të përgjegjshëm
Xi: Kina "e vërtetë në fjalë, e vendosur në vepra" në bashkëpunimin me Rusinë
Presidenti kinez premton forcimin e lidhjeve me Afrikën e Jugut
Xi Jinping takon homologun rus Putin
Xi në Brazil për takimin e liderëve të BRIKS-ut
Brazili pret vizitën e presidentit kinez Xi Jinping
FOTO
More>>
Rubrika
• Mediat e huaja komentojnë turin e Xi Jinping-ut në Amerikën Latine
Presidenti i Kinës Xi Jinping përfundoi turin e vizitave në Brazil, Argjentinë, Venezuelë dhe Kubë. Këto vizita janë komentuar nga mediat e huaja...
• Samiti i BRICS themelon Bankën e Re të Zhvillimit
Udhëheqësit e vendeve BRICS, apo Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut, po konsiderojnë themelimin e një banke të re zhvillimi dhe një fondi rezervë për emergjencat...
• BRICS krijon Bankën e Zhvillimit për një rend ndërkombëtar më të drejtë
Më 15 korrik, 5 vendet BRICS publikuan "Deklaratën Fortaleza", duke deklaruar se Kina, Brazili, Rusia, India dhe Afrika e Jugut do të krijojnë Bankën e Zhvillimit të vendeve BRICS si dhe Fondin e Emergjencës...
• Kina, Brazili zotohen për thellimin e lidhjeve të ndërsjella
Si pjesë e marrëveshjeve, kompanitë kineze do të blejnë 60 avionë të tipit "E-190" nga kompania "Embraer" e Brazilit. Kjo marrëveshje është vlerësuar në shifrën e 3.3 miliardë dollarëve amerikanë...
More>>
Link

Xi Jinping në Europë dhe Samitin e Sigurisë Bërthamore të Hagës

Xi Jinping viziton Azinë Juglindore

Xi në samitin e G20 dhe O.B. të Shanghait

Vizita e Xi Jinping-ut në Amerikën Latine dhe takimi me Obamën

Turneu i Xi Jinpingut në Rusi, Afrikë dhe pjesëmarrja në samitin e "BRIKS"

Vizita e nënkryetarit Xi Jinping në SHBA,Irlandë dhe Turqi
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China