Rreth 242.000 persona u evakuuan për shkak të stuhive në provincën lindore të Kinës
2024-07-04 13:04:50

Foto nga VCG

Stuhitë e shiut në provincën Anhui të Kinës lindore kanë prekur gati 991.000 banorë dhe kanë detyruar evakuimin e 242.000 personave, deri të martën pasdite, thanë autoritetet lokale, citon “Xinhua”.

Yangtze, lumi më i gjatë i Kinës, ka pasur rritje të nivelit të ujit në seksionin e tij në Anhui, duke i tejkaluar shenjat e tyre paralajmëruese dhe nivelet vazhdojnë të rriten.

Shirat e rrëmbyeshëm kanë rritur nivelet e ujit në 20 lumenj të tjerë dhe gjashtë liqene në provincë.

Stuhitë e shiut nxitën tre qytetet Ma'anshan, Wuhu dhe Tongling në Anhui të rrisin reagimin e tyre emergjent ndaj përmbytjeve në nivelin III, niveli i tretë më i lartë.

Në përgjigjen e tyre emergjente ndaj stuhive të shiut dhe përmbytjeve, autoritetet në qytetet përgjatë lumit Yangtze në Anhui kanë dërguar më shumë se 50.000 njerëz për të patrulluar digat.

Reshjet në qarkun Pingjiang arritën në 759.6 mm nga 18 qershori deri më 1 korrik, duke shënuar rekord prej fillimittë regjistrimeve meteorologjike në vitin 1961.

Stacioni hidrologjik Pingjiang i lumit Miluo pa që niveli i ujit të rritet me shpejtësi me 9.5 metra brenda 48 orëve. Stacioni përjetoi kulmin e përmbytjes në mesnatën e së hënës, me nivelin e ujit 3.67 metra mbi nivelin e garantuar, niveli më i lartë në 70 vjet.

Niveli i ujit në lumin Miluo filloi të ulej të martën, me nivelin e ujit në stacionin Pingjiang që ra 1.49 metra. (Elona)