Mijëra izraelitë protestuan në Tel Aviv kundër qeverisë
2024-06-22 15:48:31

foto: ATSH

foto: ATSH

Mijëra izraelitë dolën në protesta të reja kundër qeverisë së kryeministrit Benjamin Netanyahu, duke demonstruar zemërim për dështimin për të rënë dakord për një armëpushim në Gaza dhe për të siguruar kthimin e pengjeve.

Sipas medias izraelite, protesta më e madhe u zhvillua para banesës private të kryeministrit, në Cezare, shkruan “ATSH”.

Demonstruesit kërkuan zgjedhje të reja dhe lirimin e pengjeve të mbajtur në Rripin e Gazës. Qindra njerëz u mblodhën gjithashtu në Jeruzalem për një protestë, sipas raportimeve.

Në protesta, njerëzit akuzojnë kryeministrin Netanyahu për anashkalimin e kërkesave të partnerëve ekstremistë në koalicionin e tij të krahut të djathtë dhe për pengimin e një marrëveshjeje për lirimin e pengjeve izraelitë të mbajtur nga Hamasi islamik palestinez.

foto: VCG

foto: VCG

Disa ministra kanë kundërshtuar marrëveshjen me Hamasin, pasi ajo do të parashikonte gjithashtu një armëpushim dhe lirimin e të burgosurve palestinezë nga burgjet izraelite.

Izraeli vazhdon të kërkojë të eliminojë Hamasin, i cili sulmoi vendet në jug të Izraelit më 7 tetor, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe rrëmbyer rreth 250 të tjerë në Gazë.

Izraeli u përgjigj duke goditur Gazën me sulme ajrore dhe filloi një ofensivë tokësore në territorin e mbyllur palestinez në fund të tetorit.

foto: VCG

foto: VCG

Më shumë se 37.300 njerëz janë vrarë dhe më shumë se 85.000 janë plagosur në rrjedhën e ofensivës izraelite në Rripin e Gazës, sipas autoritetit shëndetësor të kontrolluar nga Hamasi, në Gaza.