Ukraina: Rusia ka humbur mbi 506.000 trupa që nga nisja e konfliktit
2024-06-01 15:48:43

Ushtare (Foto Panorama)

Ushtare (Foto Panorama)

Ushtria në Ukrainë bëri të ditur se që nga nisja e konfliktit Rusia ka humbur mbi 506.000 trupa.

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Në raport e publikuar në “X” thuhet se së fundmi janë shkatërruar 10 tanke, duke arritur në një numër të përgjithshëm prej 7710, ndërsa numri i artilerisë së rëndë të shkatërruar është 14.913, shkruan “Panorama”.

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Në raport theksohet se Rusia ka humbur edhe 326 helikopterë dhe 815 sisteme ajrore. Po ashtu, janë shkatërruar 2153 pajisje speciale ushtarake. (Irma)