OBSH thirrje Izraelit: Hiqni bllokadën ndaj ndihmës mjekësore që hyn në Gaza
2024-05-23 10:46:28

Foto nga VCG

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, i bëri thirrje Izraelit që të lehtësojë të gjitha kufizimet për ndihmat humanitare që hyjnë në Rripin e Gazës. Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u shpreh se rruga kryesore për ndihmën jetike mjekësore për të hyrë në Gazë nga Egjipti ishte ndërprerë gjatë një operacioni të vazhdueshëm të ushtrisë izraelite në qytetin jugor të Gazës, Rafah, shkruan “RTSH”.

“Në një kohë kur populli i Gazës po përballet me urinë, ne i bëjmë thirrje Izraelit që të heqë bllokadën e ndihmave në Gaza dhe të lejojë kalimin e tyre”,- tha Tedros në një konferencë shtypi në Gjenevë.

Tedros theksoi se megjithëse OBSH-ja dhe partnerët e saj kishin arritur të dërgonin sasi të vogla karburanti në spitale ditët e fundit, ajo ishte shumë më pak se 60.000 litra që personeli mjekësor ka nevojë çdo ditë për operacionet shëndetësore në Gaza.

“Ajo që nevojitet tani më shumë se kurrë është një armëpushim dhe për të marrë ndihma që rrjedh në Gaza”,- shtoi ai.

Izraeli ka këmbëngulur se nuk ka asnjë kufizim në sasinë e ndihmave që mund të hyjnë në Gazë, por regjimi i inspektimit në kamionët e ndihmave ka nënkuptuar që vetëm një pjesë e vogël e sasisë së ushqimit dhe furnizimeve të tjera që përdoret për të hyrë në Gaza ka kaluar.

Vendkalimet tokësore gjithashtu janë mbyllur ose kufizuar në furnizime. (Elona)