Komuniteti kinez në Afganistan dhuron për provincën e goditur nga përmbytjet
2024-05-20 14:12:45

Foto nga VCG

Shoqata Kineze e Jashtëm Afganistan (OCAA) tha të dielën se ka dhuruar 35,900 juanë (rreth 5,000 dollarë amerikanë) për zonat e goditura nga përmbytjet në provincën Baghlan të Afganistanit verior, njofton Xinhua. Shoqata të enjten siguroi mish deleje, petë dhe karamele për fëmijët në Baghlan, ku përmbytjet e shpejta kishin shkaktuar së fundmi dëme të konsiderueshme.

Ajo gjithashtu i dorëzoi 26,000 juanë (rreth 3,600 dollarë) në para të Shtunën Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe afgane për të ndihmuar në përpjekjet e ndihmës ndaj fatkeqësive.

"Kina dhe Afganistani janë miq për breza dhe janë fqinjë të mirë dhe partnerë të mirë. Njerëzit e të dy vendeve janë edhe më të lidhur. Përballë vështirësive, populli kinez qëndron gjithmonë me popullin afgan për të krijuar një të ardhme më të mirë së bashku." tha Meng Xiaoli, kreu i OCAA.

Zyra në Afganistan e Programit Botëror të Ushqimit tha më 11 maj se shirat e rrëmbyeshëm dhe përmbytjet kishin vrarë më shumë se 300 persona më 10 maj vetëm në provincën Baghlan, me më shumë se 1,000 shtëpi të shkatërruara. (Fatosi)