Fluturimi i parë Pekin-Madrid-Havana u ul në Kubë
2024-05-20 10:50:28

Foto nga Xinhua

Fluturimi i parë për rifillimin e lidhjeve ajrore midis Kinës dhe Kubës u ul në Havana të premten, me një ndalesë në Spanjë, njofton CGTN. Boeing 787-9 Dreamliner of Air China u prit në Aeroportin Ndërkombëtar Jose Marti në Havana me një përshëndetje tradicionale me ujë.

Duke filluar me dy fluturime në javë, shpresohet që frekuenca e linjave ajrore të rritet me rritjen e trafikut të pasagjerëve midis dy vendeve.

Gjithashtu të premten, hyri në fuqi politika e Kubës pa viza për turistët kinezë që mbajnë pasaporta të zakonshme.

Rifillimi i fluturimeve direkte dhe politika e Kubës pa viza për qytetarët kinezë do të ofrojë shtysë për rimëkëmbjen e industrisë së turizmit të Kubës, zhvillimin ekonomik dhe social dhe do të injektojë vitalitet në shkëmbimet e njerëzve ndërmjet Kinës dhe të gjithë rajonit të Amerikës Latine, tha  Ambasadori kinez në Kubë Ma Hui.

Nuk kishte fluturime direkte nga Kina në Kubë në vitet e fundit derisa Air China rifilloi shërbimet përmes linjës Pekin-Madrid-Havana. Lidhjet ajrore u pezulluan gjatë pandemisë COVID-19.(Fatosi)