Izraeli shton sulmet në Gaza, urdhëron evakuime në veri
2024-04-25 11:41:59

Sulmet ne Gaza (Foto Rtsh)

Sulmet ne Gaza

Sulmet izraelite u intensifikuan në të gjithë Gazën të martën në disa nga sulmet më të rënda në javë, thanë banorët. Ushtria urdhëroi evakuime të reja në veri të enklavës, duke paralajmëruar civilët se ndodheshin në një zonë të rrezikshme luftarake, shkruan “RTSH”.

Sulmet nga ajri dhe nga tanket në tokë u raportuan gjithashtu në zonat qendrore dhe jugore të Rripit të Gazës në ato që banorët thanë se ishin pothuajse 24 orë bombardime të pandërprera.

Duke folur në një video të transmetuar nga televizioni “Al Jazeera”, Abu Ubaida, zëdhënësi i krahut të armatosur të Hamasit, bëri thirrje për një përshkallëzim të konfliktit në të gjitha frontet dhe ngriti lart Iranin për sulmin kundër Izraelit në fillim të këtij muaji.

CFP

CFP

Ai tha gjithashtu se Hamasi i qëndronte kërkesave të tij në bisedimet e armëpushimit që Izraeli t’i japë fund krejtësisht luftës së tij, të tërheqë të gjitha trupat e tij nga Gaza dhe të lejojë të zhvendosurit të kthehen në veri.

Izraeli i ka rezistuar një armëpushimi të përhershëm, duke njoftuar se kjo do të lejonte vetëm rigrupimin e Hamasit. (Fatosi)