Zyrtarët amerikanë thonë se Izraeli kreu sulme me raketa brenda Iranit
2024-04-19 16:45:39

Foto nga CFP

Foto nga CFP

Izraeli kreu një sulm me raketa brenda Iranit para agimit të së premtes, raportuan mediat amerikane, duke cituar zyrtarë të paidentifikuar amerikanë dhe izraelitë. 

New York Times dhe The Washington Post cituan zyrtarët izraelitë të kenë thënë se Izraeli kreu një sulm ajror në Iran. Zyrtarët amerikanë u cituan nga media të shumta duke e quajtur atë një sulm me raketa.

Agjencitë shtetërore iraniane të lajmeve IRNA dhe Fars thanë se mbrojtja ajrore e Republikës Islamike ishte aktivizuar pranë qytetit qendror të Isfahanit. Drejtori i agjencisë hapësinore iraniane tha se forcat e mbrojtjes ajrore rrëzuan disa dronë. 

Media shtetërore iraniane u ngut të minimizonte incidentin, duke thënë se objektet bërthamore të Isfahanit ishin të sigurta. Ata thanë gjithashtu se operacionet në aeroportin ndërkombëtar Imam Khomeini të Teheranit dhe aeroportin e brendshëm Mehrabad ishin kthyer në normalitet të premten, disa orë pasi fluturimet u pezulluan në një përgjigje të dukshme ndaj sulmit ajror të supozuar izraelit.