Lufthansa pezullon fluturimet në Iran mes krizës në Lindjen e Mesme
2024-04-11 17:04:29

Foto nga VCG

Kompania ajrore Lufthansa tha të mërkurën se ka pezulluar që nga 6 prilli të gjitha fluturimet vajtje-ardhje me Iranin. Kompania gjermane tha se pezullimi do të vazhdojë me gjasa deri më datën 11 prill për shkak të situatës në Lindjen e Mesme.

Vendet në rajon si dhe Shtetet e Bashkuara kanë qenë në gatishmëri të lartë duke u përgatitur për një sulm të mundshëm nga Irani në përgjigje të një sulmi të dyshuar ajror izraelit ndaj konsullatës iraniane në Siri më 1 prill.