Reagimi i botës ndaj sulmit terrorist në Moskë
2024-03-26 15:02:42

Më shumë se 100 njerëz janë vrarë në sulmin terrorist të së premtes në Bashkinë Crocus të Moskës, sipas Komitetit Hetues të Rusisë. Sulmi i pretenduar nga Shteti Islamik u dënua nga liderë nga e gjithë bota.

Ja çfarë kanë thënë disa prej tyre:

CFP

CFP

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres

Antonio Guterres dënoi ashpër sulmin terrorist të së premtes në Rusi, tha zëvendës zëdhënësi i tij.

Sekretari i Përgjithshëm dënon "në termat më të ashpër të mundshëm" sulmin terrorist në një sallë koncertesh jashtë Moskës, tha në një deklaratë, zëvendës zëdhënësi Farhan Haq. Sekretari i Përgjithshëm u përcjell ngushëllimet e thella familjeve të viktimave, popullit dhe qeverisë së Rusisë dhe u uron të lënduarve shërim të shpejtë, thuhet në deklaratë.

Presidenti francez Emmanuel Macron

Emmanuel Macron "dënon fuqishëm sulmin terrorist të marrë përsipër nga Shteti Islamik", sipas Pallatit Elysee. “Franca shpreh solidaritetin e saj me viktimat, të dashurit e tyre dhe gjithë popullin rus”, tha zyra presidenciale. "Imazhet nga Moska sonte janë tmerruese. Mendimet tona shkojnë tek viktimat dhe të plagosurit si dhe te populli rus. Duhet bërë të gjitha përpjekjet për të përcaktuar shkaqet e këtyre akteve të neveritshme," tha të premten Ministria e Jashtme franceze. në X, më parë Twitter.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken denoncoi sulmin vdekjeprurës në Moskë si një "krim të urryer" dhe tha se Uashingtoni dënon "terrorizmin në të gjitha format e tij". “Ne e dënojmë terrorizmin në të gjitha format e tij dhe qëndrojmë në solidaritet me popullin rus në pikëllimin e humbjes së jetëve nga kjo ngjarje e tmerrshme”, tha Blinken në një deklaratë.

CFP

CFP

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni

Duke e quajtur sulmin "masakrën e civilëve të pafajshëm", kryeministrja italiane Giorgia Meloni tha se "qeveria italiane e dënon me vendosmëri dhe totalisht këtë akt brutal të terrorizmit". Në një deklaratë, presidenti italian Sergio Mattarella tha se bota qëndron e bashkuar pas viktimave të sulmit, duke i bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar për të luftuar terrorizmin.

Ministria e Jashtme japoneze

Sekretari i shtypit i Ministrisë së Jashtme japoneze Kobayashi Maki tha se Japonia ka dënuar sulmet kundër civilëve. Në një deklaratë, Kobayashi Maki tha: "Japonia dënon me vendosmëri një sulm të tillë kundër civilëve. Japonia shpreh ngushëllimet e saj të sinqerta për familjet e viktimave dhe shpreh ngushëllimet e saj të përzemërta për ata që u plagosën."

Ministria e Jashtme e Pakistanit

Pakistani dënoi të premten sulmin "të tmerrshëm" të kryer në një sallë koncertesh në Moskë, tha Ministria e Jashtme pakistaneze. “Ne shprehim ngushëllimet tona më të thella me familjet e viktimave”, tha ministria në një deklaratë të natës vonë.

CFP

CFP

Qeveria e përkohshme afgane

Qeveria e ka përshkruar sulmin e fundit në një sallë koncertesh në kryeqytetin rus Moskë si një sulm frikacak terrorist dhe e ka dënuar ashpër atë, tha të shtunën zëdhënësi i ministrisë së jashtme Abdul Qahar Balkhi. "Ministria e Punëve të Jashtme të Emirateve Islamike të Afganistanit dënon në termat më të ashpër sulmin e fundit terrorist në Moskë, Rusi, të cilin e ka marrë përgjegjësinë Deash, dhe e konsideron atë një shkelje të hapur të të gjitha standardeve njerëzore," tha Balkhi në një deklaratë të postuar në faqen e tij. Llogaria X.

Ministria e Jashtme Kamboxhiane

Kamboxhia e dënoi fuqishëm sulmin terrorist vdekjeprurës, thuhet në deklaratën e një ministrie të jashtme kamboxhiane të lëshuar të dielën. “Jemi të tronditur nga vdekja e dhjetëra njerëzve dhe qindra të plagosur në një sulm terrorist në Sallën e Koncerteve Crocus në Moskë më 22 mars 2024”, thuhet në deklaratë.